Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dostarczenie wezwania na przesłuchanie do pracy

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2017-10-13

Czy policjant może dostarczyć wezwanie na przesłuchanie do pracy choćby w charakterze świadka? Jeśli tak, czy muszą być ku temu jakieś przesłanki? Czy można napisać na to jakieś zażalenie albo skargę?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Rzetelność, szybkość odpowiedzi, możliwość zadawania dodatkowych pytań
Ewa, 34 lata
Otrzymałam bardzo konkretną odpowiedź dotyczącą meritum sprawy, a przy tym powołanie się na wiele paragrafów prawnych.
Ewa
Za dotychczas otrzymana odpowiedz bardzo dziękuje. Odpowiedz na dodatkowe pytanie pozwoli mi dopiąć sprawe by zgłosić przestępstwo lub wykroczenie.
Zofia, 66 lat, księgowa
Dziękuję. Bardzo pomocna porada.
Grzegorz
Pan Marcin Sądej wykazał się bardzo dobrą znajomością zagadnień podatkowych i pomimo moich wielu dodatkowych wykazał wielką cierpliwość w wyjaśnieniu mojego problemu. Wyrazy szacunku. Wielki PLUS dla serwisu eporady24 za nieodpłatną możliwość zadawania dodatkowych pytań, co w wielu przypadkach pozwala znaleźć rozwiązanie sprawy.
Jerzy, emeryt
Opinia bardzo dobra. Szybko, profesjonalnie i zrozumiale - z dobrym wyjaśnieniem dla laika.
Wojciech
Dziękuję za merytoryczną i rzeczową odpowiedź. Oczywiście kluczowym elementem są źródła przepisów. 
Nauczyciel, 56 lat
Dziękuję za fachową pomoc. POLECAM
Teresa, nauczyciel, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność pani adwokat. 
Joanna
Odpowiedź szybka i wyczerpująca. Bardzo pomocna możliwość zadawania pytań dodatkowych. Super!
Teresa
Bardzo dziękuję. Dokładna analiza przepisów zarówno Ustawy o Wspólnotach Gruntowych Jak i Ustawy o podatku dochodowym. Pełen profesjonalizm .
Ewa, emeryt, 61 lat
Zadowolona jestem z odpowiedzi. Pomogła mi uporządkować moje wątpliwości. 
Gabriela
Uważam serwis za bardzo profesjonalny oraz przyjazny zleceniodawcom
Elżbieta
 Szybkie odpowiedzi, ogromna wiedza, profesjonalne podejście.
Magda
Wiele godzin udzielanych mi odpowiedzi zasługuje na mój podziw i szacunek. Pełen profesjonalizm i duża cierpliwość okazana mi podczas wspólnej pracy To dla Mnie Zaszczyt. Koszt usługi niewyobrażalnie niski. P O L E C A M wszystkim.
Janusz, emeryt po studiach
Jestem zadowolony
Arkadiusz
Polecam Pana Mecenasa Lukasza Marciniak. Usluga solidna ,kompetentna ,odpowiedz wyczerpujaca i zrozumiala i mila.
Lidia
Odpowiedź wyczerpująca jak najbardziej jednak dobre jest to że w ramach jednej opłaty można zadawać dodatkowe pytania w obrębie zagadnienia.
Piotr, 54 lata
Jestem bardzo zadowolona. Odpowiedź na pytania była szybka i wyczerpująca. Nigdy podczas porady prawnej nie uzyskałam tyle wiadomości. Każdemu polecę skorzystać z serwisu.
Agnieszka, księgowy, 49 lat
Gorąco polecam korzystanie z panelu ePorady24. Uzyskane informacje są rzetelne i udzielone w bardzo szybkim terminie. 
Monika, 43 lata
Dziękuję Panu. Odpowiedział Pan w sposób bardzo jasny i wyczerpujący. 
Andrzej, właściciel firmy, 55 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź oraz klarowne wyjaśnienie dodatkowych wątpliwości.
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolony, że zwróciłem się do Państwa o poradę. Jesteście naprawdę potrzebni. 
Sławomir
Dziękuję za rzeczową i dokładnie wyjaśnioną sprawę. Kolejny raz skorzystałem z Państwa usług i nie zawiodłem się .
Mariusz, ratownik medyczny kierowca, 46 lat
Dzień dobry Odpowiedz jest dokładna i rzetelna ,dużo mi wyjaśniono .
Urszula
Rzetelność, szybka odpowiedź, profesjonalizm i duża wiedza prawnicza
Jolanta, PIELĘGNIARKA
Dziekuje za wyczerpujace wyjasniene sprawy i pozdrawiam
Marzanna
Bardzo profesjonalne podejście do tematu klienta. Wysoka merytoryka i szybka obsługa. Prawnicze zawiłości przełożone na język zwykłego człowieka. Pozdrawiam panią adwokat Kingę Karaś. 
Arleta
Bardzo obszerna i jasna odpowiedź - DZIĘKUJĘ
Rafał
Wyczerpująca porada prawna, która w 100% potwierdziła moją własną opinię w przedmiotowej sprawie. Jestem zadowolony i bardzo dziękuję za tak dobrą i wyczerpującą odpowiedź. Serdecznie polecam cały serwis.
Marek

Sprawy sądowe, czy to karne, czy cywilne często są trudne i sprawiają problemy dla wszystkich zaangażowanych w nie osób, nawet jeśli występują tylko w charakterze świadka. Bycie świadkiem i konieczność składania zeznań same w sobie są stresujące i dlatego obowiązek ten powinien być w miarę możliwości ułatwiany osobie wzywanej. Tymczasem praktyka sądów oraz innych organów bywa różna.

Jak rozumiem, jeśli jest mowa o policjancie, to w grę wchodzi jakaś sprawa karna, gdyż w cywilnych nie przewidziano takiej możliwości, żeby policjant dostarczał wezwania. Natomiast Kodeks postępowania karnego (dalej K.p.k.) zawiera przepisy dopuszczające taką możliwość.

Kwestie doręczeń zostały unormowane w rozdziale 15. zatytułowanym „Doręczenia”. Zgodnie z art. 131 K.p.k. podstawowym sposobem doręczania wezwań, zawiadomień oraz innych pism, od których daty doręczenia biegną terminy jest wysyłanie ich przez operatora pocztowego, innymi słowy – Pocztę Polską. Jest to sposób podstawowy i mający zastosowanie w większości przypadków. Możliwe jest jednak również doręczenie pisma przez pracownika organu wysyłającego (np. sądu czy prokuratury), a w razie niezbędnej konieczności – przez policję. Nie zostało wprawdzie w przepisach określone, nawet w przybliżeniu, na czym miałaby polegać ta niezbędna konieczność, jednak jak każdy wyjątek powinien być interpretowany wąsko i wykładni tego pojęcia nie powinno się rozszerzać, zwłaszcza że może to być negatywnie odbierane przez wiele osób. Tak więc moim zdaniem ta niezbędna konieczność powinna się ograniczać do sytuacji, gdy nie można doręczyć wezwania, a także gdy z jakiejś przyczyny zachodzi pośpiech, np. zostało mało czasu do terminu przesłuchania i szybciej będzie doręczyć pismo przez pracownika lub przez policję niż za pomocą procedur pocztowych. Osobiście jednak w ramach swojej praktyki raczej zetknęłam się z wysyłaniem pism pocztą.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W wyżej opisanym rozdziale nie stwierdzono, iż możliwość doręczania pism przez pracownika organu czy policję dotyczy tylko podejrzanych, oskarżonych czy też poszkodowanych, a więc jest możliwe również wobec świadków, jednak jak podkreślam – w razie niezbędnej konieczności.

Teraz co do kwestii doręczenia wezwania w miejscu pracy. Również zasadą opisaną w art. 132 K.p.k. jest, aby pismo dostarczyć adresatowi osobiście, ewentualnie w razie nieobecności adresata pismo doręcza się dorosłemu domownikowi, ewentualnie administracji domu, dozorcy czy sołtysowi, który zobowiąże się doręczyć pismo adresatowi.

W art. 133 K.p.k. opisano natomiast tak zwane doręczenie zastępcze, które stosuje się w sytuacjach, gdy doręczenia nie można dokonać w sposób opisany w art. 132 K.p.k. Mianowicie wówczas pismo pozostawia się w placówce pocztowej, a w skrzynce umieszcza się awizo. Pismo winno być dwukrotnie awizowane i dopiero wówczas uważa się je za doręczone. W art. 133 § 3 zawarto możliwość pozostawienia pisma w stałym miejscu zatrudnienia adresata osobie upoważnionej do odbioru korespondencji. Teoretycznie więc istnieje taka możliwość, jednakże należy podkreślić, że jest to doręczenie zastępcze, a więc również wyjątek od doręczania pisma adresatowi osobiście w jego miejscu zamieszkania. Tak więc, jeśli w ogóle nie próbowano Panu dostarczyć pisma do domu, a od razu wysłano do Pana miejsca pracy policjanta, można to uznać za naruszenie przepisów dotyczących doręczeń. Przecież zrozumiałe i wręcz oczywiste jest, że nie każdy musi sobie życzyć, by w jego miejscu pracy współpracownicy byli poinformowani o jego prywatnych sprawach, także o udziale w procesie sądowym. Także więc takie doręczenia powinny się odbywać naprawdę wyjątkowo.

Istnieje jak najbardziej możliwość złożenia skargi na zachowanie policjanta. Może Pan to uczynić osobiście na komendzie, jednakże w mojej ocenie warto w tym przypadku zachować formę pisemną. Skarga taka powinna zostać skierowana do komendanta komendy, gdzie zatrudniony jest dany policjant. W ciągu miesiąca od otrzymania skargi powinien Pan otrzymać odpowiedź, niezależnie, czy to pozytywną, czy negatywną. W razie braku takiej odpowiedzi lub jeśli będzie ona dla Pana negatywna, bez ważnego uzasadnienia, może Pan również napisać do komendanta, ale już komendy wojewódzkiej. Nie wiem, czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec policjanta, jednakże każda skarga powinna zostać w jakiś sposób rozpatrzona, a Pan powinien otrzymać odpowiedź. Najlepiej jest to uczynić na piśmie, gdyż to jest dobry dowód i powinien Pan w takiej samej formie uzyskać od nich wyjaśnienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyjazd za granicę a wyrok w zawieszeniu i list gończy

Od 2 lat mieszkam w innym kraju. Przed wyjazdem miałem stawić się na policję do wyjaśnienia w sprawie kradzieży, ale tego nie zrobiłem. Teraz żyję spokojnie, pracuję. Dowiedziałem się jednak, że jest za mną wydany list gończy. Czy i jak mogę wyprostować błąd sprzed lat? Miałem wyrok 3 lat w zawieszeniu na 5 i kuratora. Co robić?

Ilu sędziów powinno być w składzie orzekającym w sądzie II instancji w sprawie karnej?

Ilu sędziów powinno być w składzie orzekającym w sądzie II instancji w sprawie karnej, gdy wyrok I instancji wydał sąd rejonowy? Postępowanie w sądzie zaczęło się w 2014 r., a sprawa dotyczy wyroku wydanego w styczniu 2017 r.

Sprawa nielegalnego ściągnięcia filmu

Zostałem wezwany na świadka w sprawie nielegalnego ściągnięcia filmu. Filmu nie widziałem. Obecnie na policję wezwani są wszyscy pełnoletni członkowie rodziny. Co mam odpowiadać i co mają mówić członkowie rodziny? Czy policja może zabrać komputer służbowy, do którego nie mam uprawnień administratora?

Gdzie złożyć skargę na naganne zachowanie pracowników socjalnych?

Nagrałam wizytę pracownic socjalnych, w trakcie której te panie podyktowały mojej babci pismo i nakazały podpisać, że nie potrzebuje świadczenia usługi specjalistycznej w myśl ustawy o pomocy społecznej. Zaznaczam, że babcia choruje na Alzhaimera. Gdzie złożyć skargę, do gminy czy do prokuratury?

Niespłacony kredyt a powrót do Polski

Aktualnie mieszkam w UK, lecz planuję powrót do Polski. Mam niespłacony kredyt w Polsce. Płaciłam raty przez prawie dwa lata, lecz później moja sytuacja finansowa pogorszyła się i przestałam płacić, a sprawa trafiła do sądu. Czy grozi mi zatrzymanie na lotnisku?

Pozew o zwrot udzielonej pożyczki i zawiadomienie prokuratury

Mam problem z odzyskaniem pieniędzy od dłużników, pożyczyłem pieniądze online za pośrednictwem portalu. Pożyczki są już od dawna w całości wymagalne. Czy kierując pozew o zwrot do e-sądu, mogę równocześnie zawiadomić prokuraturę o popełnionym przestępstwie oszustwa? Czy jest szansa na odzyskanie pożyczonych pieniędzy?

Wyłudzenie pieniędzy na zakup nielegalnych papierosów

Ktoś mi zaproponował nielegalne papierosy z Ukrainy. Chciałem kupić sporą ilość, ale na własny użytek. Zapłaciłem tej osobie 1100 zł. Teraz ta osoba się nie odzywa. Czy mogę to zgłosić na policję jako wyłudzenie? Mam numer telefonu, nazwisko, SMS-y i zapis rozmów z Facebooka z tym człowiekiem. Co mi grozi za próbę nabycia tych papierosów? Czy warto to zgłaszać, czy mogę sam dostać wyrok?

Ile się czeka na wyznaczenie terminu posiedzenia w sprawie odroczenia kary?

Pół roku temu został ogłoszony wyrok w moje sprawie, który jest prawomocny ze względu na wycofanie złożonej wcześnie apelacji. Od tego wyroku zostało złożone próba o odroczenie kary. Sąd zgodził się na niewzywanie do aresztu przed rozpoznaniem wniosku, ale minęło już tyle miesięcy i nie ma żadnej odpowiedzi. Dlaczego to tak długo trwa, ile się czeka na wyznaczenie terminu posiedzenia w sprawie odroczenia kary? Niepokoi mnie ta sytuacja.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »