Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatrzymanie prawa jazdy - czy można jeździć skuterem?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2020-06-12

Mam pytanie dotyczące Prawa o ruchu drogowym. Policja zatrzymała moje prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/godz. w terenie zabudowanym. Dokument zabrano mi tymczasowo – na 3 miesiące. Czy wobec tego mogę jeździć przez ten czas skuterem? Posiadam prawo jazdy kategorii A+B od 1991 roku, mam 47 lat. Z tego, co mi wiadomo, skoro skończyłem 18 lat dawno temu, to mogę na dowód osobisty kierować skuterami. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii. Czy przy zatrzymaniu prawa jazdy za wymienione wykroczenie przepisy zezwalają mi na prowadzenie skutera?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatrzymanie prawa jazdy - czy można jeździć skuterem?

Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia pojazdów

Jeśli zatrzymanie prawa jazdy następuje na skutek przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h, jest to tzw. czynność techniczna. Policja nie kieruje tutaj sprawy o ukaranie do sądu, bowiem kara wymierzana jest od razu przez policjanta poprzez zabranie prawa jazy na okres 3 miesięcy. Prawo jazdy odsyłane jest z automatu do starosty, który na podstawie art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności (licząc od daty zatrzymania dokumentu prawa jazdy). Po upływie 3 miesięcy można je swobodnie odebrać. Jest to zatrzymanie prawa jazdy, a nie zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wyrokiem sądu.

W wyroku sądowym orzeka się o zakazie prowadzenia pojazdów określonego rodzaju i tutaj na przykład sąd wskazuje, iż chodzi o tramwaje, pojazdy kat. A/B/C, żaglówki, skutery itp. lub też orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ust. 10 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pojazdem mechanicznym jest pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Pojazdem mechanicznym nie jest tylko motorower rozumiany jako rower, czyli pojazd posiadający pedały, zaopatrzony jedynie w silnik pomocniczy do 50 cm3 pojemności. Oznacza to, że jeżeli sąd orzekł zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, to obejmuje on także zakaz prowadzenia skutera, nawet o niewielkiej pojemności.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania

Jeżeli jednak nie ma Pan zakazu prowadzenia pojazdów określonego rodzaju lub pojazdów mechanicznych wydanego przez sąd, to może Pan w okresie biegu 3-miesięcznego zatrzymania prawa jazdy poruszać się motorowerem. Proszę jednak pamiętać, że gdyby w tym czasie doszło do poważnego wypadku i na przykład doznałby Pan poważnego uszczerbku na zdrowiu lub na skutek Pańskiego zachowania zginął inny uczestnik kolizji, to ubezpieczyciel najprawdopodobniej odmówi przyjęcia odpowiedzialności i wypłaty odszkodowania, broniąc się tym, że nie posiadał Pan uprawnień do prowadzenia pojazdów, bo zatrzymano Panu prawo jazdy. I w takiej sytuacji cała procedura odszkodowawcza może skończyć się w sądzie.

Ubezpieczyciel zawsze szuka opcji, aby odmówić wypłaty odszkodowania. Stwierdzenie, że utracił Pan prawo jazdy, jest dla niego bardzo korzystne. Jednak zgodnie z ustawą na brak uprawnień ubezpieczyciel może powołać się tylko w przypadku sądowej utraty uprawień i spowodowania wypadku drogowego. Przy zatrzymaniu prawa jazdy nie ma utraty uprawień, a tylko dochodzi do utraty dokumentu. Jednak proszę mieć na uwadze ten hipotetyczny problem z ubezpieczycielem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »