Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zastępcza kara aresztu za niezapłacony mandat

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-31

Jestem obywatelem Litwy i na Litwie mieszkam. Sześć lat temu otrzymałem mandat w Polsce, nie zapłaciłem go. Przyszedł list z Polski, że za niespłacenie mandatu mam trzydzieści dób pozbawienia wolności. Czy można teraz jeszcze zapłacić ten mandat i anulować tę karę więzienia? Nie posiadam żadnych dokumentów w tej sprawie. Gdzie mam iść i od czego zacząć, aby tę sprawę zakończyć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zastępcza kara aresztu za niezapłacony mandat

Kiedy sąd orzeknie zastępczą karę aresztu?

Wygląda na to, że została w Pana przypadku zarządzona tzw. zastępcza kara aresztu.

Wyjaśnię na początek co to za instytucja. Otóż, zgodnie treścią art. 25 § 2 Kodeksu wykroczeń (K.w.) – „jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary aresztu, gdy:

1) ukarany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie § 1 albo uchyla się od jej wykonania, lub

2) zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.

§ 3 Zarządzając wykonanie zastępczej kary aresztu sąd przyjmuje, że jeden dzień zastępczej kary aresztu jest równoważny grzywnie od 20 do 150 złotych; kara zastępcza nie może przekroczyć 30 dni aresztu”.

Zamiana kary grzywny na areszt

W Pana przypadku musiała być taka sytuacja, że najpierw została Panu wymierzona grzywna, zapewne tzw. wyrokiem nakazowym. To jest wyrok wydawany na posiedzeniu niejawnym bez wysłuchania sprawcy wykroczenie. Dopiero wówczas, gdy obwiniony o wykroczenie złoży sprzeciw, sąd rozpoznaje sprawę na rozprawie.

Mogło się zatem zdarzyć, że taki wyrok nakazowy został przeciwko Panu wydany, sąd wysłał go na Pana adres, który był mu znany, a Pan tego wyroku nie odebrał i w ten sposób on się uprawomocnił, a tym samym kara grzywny stała się wykonalna.

Pan jej nie zapłacił i sąd uznał, że skoro jej egzekucja jest nieskuteczna, a zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa, co zapewne ma związek z faktem Pana obywatelstwa i być może nieustalonego miejsca pobytu – zamienił grzywnę na areszt.

Kiedy sprawca może być uwolniony od zastępczej kary aresztu?

Pyta Pan, czy można teraz spłacić mandat i anulować karę więzienia. Odpowiedź jest na szczęście twierdząca, może Pan uregulować grzywnę w każdym czasie. Wynika to wprost z treści art. 27 § 1 K.w., który mówi, że od zastępczej kary aresztu sprawca może być uwolniony w każdym czasie przez wpłacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia.

Jeżeli więc Pan zapłaci grzywnę, to nie trafi Pan już do aresztu. Proszę zatem jak najszybciej uregulować kwotę grzywny, co rozwiąże Pana problem.

Pyta Pan też – od czego należy zacząć? Na pewno od sądu, który grzywnę wymierzył. Będzie to sąd w miejscowości, w której doszło do wykroczenia, czyli jeśli było to np. w Radomiu, to powinien Pan zadzwonić do Radomia, niekoniecznie iść osobiście i ustalić w biurze obsługi interesanta, czy toczyła się przeciwko Panu sprawa (po podaniu imienia i nazwiska nie powinno być z tym problemu) i jaką grzywnę Panu zasądzono.

Jeśli Pan to już ustali, to można spłacić grzywnę albo przelewem bankowym, albo w kasie tego sądu. Aczkolwiek najpierw musi się Pan dowiedzieć, ile tej grzywny ma Pan do zapłaty.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z mandatami lub wykroczeniami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy można prowadzić samochód do wyroku po zabraniu prawa jazdy?

Czy można prowadzić samochód do wyroku po zabraniu prawa jazdy?

Policja zatrzymała mi prawo jazdy za p rowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości  z art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Czy mogę prowadzić...

Brak podstawy prawnej do zatrzymania prawa jazdy

Brak podstawy prawnej do zatrzymania prawa jazdy

Jestem kierowcą zawodowym od 16 lat. Mam mieć zabrane prawo jazdy za punkty – 25. Czy jest jeszcze jakaś możliwość, abym zachował uprawnienie? Bez tego...

Jak się bronić przed zarzutami straży miejskiej?

Otrzymałem od straży miejskiej pismo o wskazaniu użytkownika pojazdu, który dnia popełnił wykroczenie - parkowanie w strefie zakazu parkowania (znak...

 

Jaki czas ma policja na zamknięcie sprawy kolizji?

Jaki czas ma policja na zamknięcie sprawy kolizji?

Miesiąc temu spowodowałem kolizję (najechałem na tył samochodu przede mną). Poszkodowany jednak odjechał z miejsca zdarzenia, więc sam udałem się na...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »