Autor: Marek Gola
Miesiąc temu spowodowałem kolizję (najechałem na tył samochodu przede mną). Poszkodowany jednak odjechał z miejsca zdarzenia, więc sam udałem się na policję, poinformować o zdarzeniu. Teraz dostałem wezwanie na komisariat. Jaki czas ma policja na zamknięcie sprawy i na ustalenie sprawcy kolizji? Czy mogę dostać mandat?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu wykroczeń zwanego dalej K.w. oraz przepisy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Istotne znaczenie z punktu widzenia Pana interesu ma przepis art. 45 § 1 K.w., zgodnie z którym „karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu”. Z treści Pana pytania nie wynika, by wszczęto postępowanie.
Pragnę nadto poinformować o treści art. 43 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, zgodnie z którym „zakładowi ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, w przypadkach określonych w art. 98 ust. 2 pkt 1, przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
W chwil obecnej nie widzę możliwości ukarania Pana mandatem, bowiem 14 dni od złapania na gorącym uczynku lub złapania bezpośrednio po zdarzeniu już upłynęło.
Nieoczekiwany zwrot akcji
Adam spowodował drobną kolizję, uderzając w tył innego pojazdu. Kierowca poszkodowanego auta, zamiast zatrzymać się i wezwać policję, odjechał. Adam, chcąc postąpić zgodnie z prawem, sam zgłosił się na komisariat. Po kilku tygodniach dostał wezwanie – policja prowadziła postępowanie, mimo że poszkodowany nie zgłosił szkody.
Monitoring wszystko widzi
Kasia była świadkiem kolizji na parkingu pod centrum handlowym – kierowca cofając, zahaczył o inny samochód i odjechał. Właściciel uszkodzonego auta zgłosił sprawę na policję, ale nie znał sprawcy. Po kilku tygodniach funkcjonariusze ustalili kierowcę dzięki nagraniu z monitoringu i wezwali go na komisariat.
Mandat po miesiącu
Marek uczestniczył w kolizji, ale obaj kierowcy uznali, że uszkodzenia są niewielkie i nie warto wzywać policji. Po miesiącu dostał wezwanie – poszkodowany jednak zgłosił sprawę, a policja ustaliła winnego na podstawie zeznań i śladów na autach. Mimo upływu czasu, Marek dostał mandat.
Policja ma określony czas na ustalenie sprawcy kolizji i prowadzenie postępowania. W przypadku wykroczenia, jakim jest kolizja drogowa, karalność ustaje po roku od zdarzenia, a jeśli postępowanie zostanie wszczęte w tym czasie – po dwóch latach. Nawet jeśli poszkodowany odjedzie z miejsca zdarzenia, policja może zająć się sprawą na podstawie zgłoszenia, nagrań monitoringu czy zeznań świadków. Kierowca może zostać wezwany na komisariat nawet po kilku tygodniach od zdarzenia, a jeśli zostanie uznany za sprawcę, może otrzymać mandat lub ponieść konsekwencje związane z ubezpieczeniem.
Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji prawnej po kolizji drogowej, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć obowiązujące przepisy, ocenią Twoją sytuację i wskażą najlepsze rozwiązania. Bez wychodzenia z domu możesz uzyskać fachową pomoc i dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Skontaktuj się z nami już dziś i zyskaj pewność, że działasz zgodnie z prawem!
1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika