Kategoria: Sprawca

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy zostanę wpisana do rejestru osób karanych?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-05-17

Zostałam uznana za winną popełnionego czynu (oskarżona) z art. 286 § 1 K.k. i za to wymierzono mi karę grzywną w wysokości 100 stawek dziennych w kwocie 30 złotych. Czy w związku z tym zostaję wpisana do rejestru osób ukaranych? Bardzo mnie to interesuje, ponieważ jestem nauczycielem z 20-letnim stażem i martwię się, że stracę pracę.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rzetelność, szybkość odpowiedzi, możliwość zadawania dodatkowych pytań
Ewa, 34 lata
Otrzymałam bardzo konkretną odpowiedź dotyczącą meritum sprawy, a przy tym powołanie się na wiele paragrafów prawnych.
Ewa
Za dotychczas otrzymana odpowiedz bardzo dziękuje. Odpowiedz na dodatkowe pytanie pozwoli mi dopiąć sprawe by zgłosić przestępstwo lub wykroczenie.
Zofia, 66 lat, księgowa
Dziękuję. Bardzo pomocna porada.
Grzegorz
Pan Marcin Sądej wykazał się bardzo dobrą znajomością zagadnień podatkowych i pomimo moich wielu dodatkowych wykazał wielką cierpliwość w wyjaśnieniu mojego problemu. Wyrazy szacunku. Wielki PLUS dla serwisu eporady24 za nieodpłatną możliwość zadawania dodatkowych pytań, co w wielu przypadkach pozwala znaleźć rozwiązanie sprawy.
Jerzy, emeryt
Opinia bardzo dobra. Szybko, profesjonalnie i zrozumiale - z dobrym wyjaśnieniem dla laika.
Wojciech
Dziękuję za merytoryczną i rzeczową odpowiedź. Oczywiście kluczowym elementem są źródła przepisów. 
Nauczyciel, 56 lat
Dziękuję za fachową pomoc. POLECAM
Teresa, nauczyciel, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność pani adwokat. 
Joanna
Odpowiedź szybka i wyczerpująca. Bardzo pomocna możliwość zadawania pytań dodatkowych. Super!
Teresa
Bardzo dziękuję. Dokładna analiza przepisów zarówno Ustawy o Wspólnotach Gruntowych Jak i Ustawy o podatku dochodowym. Pełen profesjonalizm .
Ewa, emeryt, 61 lat
Zadowolona jestem z odpowiedzi. Pomogła mi uporządkować moje wątpliwości. 
Gabriela
Uważam serwis za bardzo profesjonalny oraz przyjazny zleceniodawcom
Elżbieta
 Szybkie odpowiedzi, ogromna wiedza, profesjonalne podejście.
Magda
Wiele godzin udzielanych mi odpowiedzi zasługuje na mój podziw i szacunek. Pełen profesjonalizm i duża cierpliwość okazana mi podczas wspólnej pracy To dla Mnie Zaszczyt. Koszt usługi niewyobrażalnie niski. P O L E C A M wszystkim.
Janusz, emeryt po studiach
Jestem zadowolony
Arkadiusz
Polecam Pana Mecenasa Lukasza Marciniak. Usluga solidna ,kompetentna ,odpowiedz wyczerpujaca i zrozumiala i mila.
Lidia
Odpowiedź wyczerpująca jak najbardziej jednak dobre jest to że w ramach jednej opłaty można zadawać dodatkowe pytania w obrębie zagadnienia.
Piotr, 54 lata
Jestem bardzo zadowolona. Odpowiedź na pytania była szybka i wyczerpująca. Nigdy podczas porady prawnej nie uzyskałam tyle wiadomości. Każdemu polecę skorzystać z serwisu.
Agnieszka, księgowy, 49 lat
Gorąco polecam korzystanie z panelu ePorady24. Uzyskane informacje są rzetelne i udzielone w bardzo szybkim terminie. 
Monika, 43 lata
Dziękuję Panu. Odpowiedział Pan w sposób bardzo jasny i wyczerpujący. 
Andrzej, właściciel firmy, 55 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź oraz klarowne wyjaśnienie dodatkowych wątpliwości.
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolony, że zwróciłem się do Państwa o poradę. Jesteście naprawdę potrzebni. 
Sławomir
Dziękuję za rzeczową i dokładnie wyjaśnioną sprawę. Kolejny raz skorzystałem z Państwa usług i nie zawiodłem się .
Mariusz, ratownik medyczny kierowca, 46 lat
Dzień dobry Odpowiedz jest dokładna i rzetelna ,dużo mi wyjaśniono .
Urszula
Rzetelność, szybka odpowiedź, profesjonalizm i duża wiedza prawnicza
Jolanta, PIELĘGNIARKA
Dziekuje za wyczerpujace wyjasniene sprawy i pozdrawiam
Marzanna
Bardzo profesjonalne podejście do tematu klienta. Wysoka merytoryka i szybka obsługa. Prawnicze zawiłości przełożone na język zwykłego człowieka. Pozdrawiam panią adwokat Kingę Karaś. 
Arleta
Bardzo obszerna i jasna odpowiedź - DZIĘKUJĘ
Rafał
Wyczerpująca porada prawna, która w 100% potwierdziła moją własną opinię w przedmiotowej sprawie. Jestem zadowolony i bardzo dziękuję za tak dobrą i wyczerpującą odpowiedź. Serdecznie polecam cały serwis.
Marek

Skoro zapadł przeciwko Pani wyrok skazujący za przestępstwo, to Pani dane zostaną wpisane do Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r.  o Krajowym Rejestrze Karnym „w Rejestrze gromadzi się dane o osobach: prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe”.

Czyn z art. 286 § 1 K.k. stanowi przestępstwo.

Wpis z Krajowego Rejestru Karnego zostanie usunięty dopiero w przypadku zatarcia skazania. Powyższe potwierdza art. 106 Kodeksu karnego: „z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych”.

W przypadku skazania na grzywnę zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem roku od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Z chwilą zatarcia skazania skazanie uznaje się za niebyłe (czyli jak by w ogóle nie nastąpiło).

Tym samym należy stwierdzić, iż w Pani przypadku usunięcie wpisu nastąpi z upływem 1 roku, licząc od dnia, w którym nastąpi wykonanie kary. Sam wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanego bez wniosku skazanego. Jeśli pomimo zatarcia skazania rejestr nadal będzie zawierał dane o skazaniu, należy złożyć wniosek do dyrektora biura o wszczęcie postępowania zmierzającego do wykreślenia danych, które podlegają usunięciu. Chodzi o dyrektora biura informacyjnego. Krajowy Rejestr Karny prowadzi bowiem „Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego” wchodzące w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zarzut znieważenia policjanta

Syn uczestniczył w bójce między swoimi kolegami, kiedy próbował ich uspokoić i rozdzielić, doszło do interwencji policji, która użyła w stosunku do wszystkich uczestników gazu. W tym momencie syn użył obraźliwych słów. Wszyscy uczestnicy bójki zostali odtransportowani na komisariat i zatrzymani do wyjaśnienia. Synowi zarzucono, iż w stosunku do policjantów użył siły. Syn stanowczo temu zaprzecza, ale mimo wszystko chciałby przeprosić policjantów na służbie za całe zdarzenie. Proszę o poradę, co robić?

 

Zatrzymanie przez policjanta i detektywa

Zostałem wczoraj zatrzymany przez detektywa i policjanta. Dałem jakiś czas temu ogłoszenie, że szukam nastolatki na seks. Odezwała się jedna osoba, która pisała, że ma 17 lat, a potem, że 14. Na spotkaniu okazało się, że to pułapka – czekał detektyw i policjant. Co mi teraz grozi?

Wchodzenie na konto bankowe byłej partnerki, czy to karalne?

Mam dziecko z byłą już partnerką. Gdy byliśmy razem, udostępniła mi swoje dane do konta bankowego – login i hasło. Gdy się rozstaliśmy, nie zmieniła hasła. Przed rozprawą o alimenty wchodziłem na to jej konto (nie dokonywałem żadnych operacji). Dopiero rok od rozstania zmieniła hasło i przypadkowo dowiedziała się o moim sprawdzaniu konta. Teraz chce zgłosić sprawę do prokuratury. Czy takie nieuprawnione wejścia na konto bankowe są karalne? Jakie konsekwencje mi grożą z tego powodu? Ponadto była partnerka tego samego hasła używa cały czas do poczty email. Czyli miałem i mam dostęp do wiadomości. Czy z tego powodu również mogą mi grozić jakieś konsekwencje?

Przyłapanie na kradzieży i dowody na wcześniejsze kradzieże

Przyłapano mnie na kradzieży w sklepie. Okazało się, że monitoring dostarczył też dowodów na moje wcześniejsze kradzieże (do tego się jednak nie przyznaję). Została wezwana policja. Słyszałam coś o połączeniu zarzutów. Dostałam wezwanie na policję (art. 119 § 1 K.w.). Co mi grozi? Dodam, że jestem samotną matką.

Konsekwencje odjechania z miejsca kolizji

Tydzień temu miałam kolizję, uderzyłam i obtarłam samochód stojący na ulicy przed domem. Nie zauważyłam tego, nie poczułam, było bardzo wcześnie rano, miałam włączoną muzykę. Odjechałam, a następnego dnia zadzwonił do mnie pracodawca z zapytaniem, czy coś wiem na ten temat. Wtedy dopiero obejrzałam samochód i stwierdziłam, że mam otarcie. Ostatecznie więc przyznałam się do popełnienia tego czynu. Spisaliśmy oświadczenie powypadkowe z datą zdarzenia, podałam wszystkie dane. Niestety otrzymałam jednak zawiadomione z policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Co mam teraz zrobić, jak mam wytłumaczyć się na policji, jakie poniosę konsekwencje?

Głupie zachowanie pod wpływem alkoholu

Dwa dni temu poszedłem po alkoholu do sklepu kupić piwo. Kasjerka nie chciała mi go sprzedać, bo byłem nietrzeźwy. Wziąłem więc piwo sam z półki i kazałem jej dopisać je do mojego rachunku. Po kwadransie wróciłem z pieniędzmi, ona rozpłakała się. Wszystko będzie na monitoringu, ale pewnie bez głosu. Jakie konsekwencje głupiego zachowania po alkoholu mogę ponieść?

Ponowne przyłapanie na uprawie marihuany

W 2013 roku zostałem przyłapany na uprawie 2 sadzonek marihuany, dostałem za to 6 miesięcy na 3 lata w zawieszeniu i karę grzywny, w 2015 sytuacja się powtórzyła, z tym że pani prokurator powiedziała mi, że tym razem nie mam możliwości na wyrok w zawieszeniu. Bardzo żałuję swoich czynów i zrozumiałem, że tak nie można i chciałbym to jakoś naprawić. Czy mogę zrobić coś, żeby nie pójść do więzienia?

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przywłaszczenia środków z konta rodziców

Chciałbym złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przywłaszczenia środków pieniężnych z konta moich rodziców. Środki zostały przelane przez osobę upoważnioną do konta na jej konto osobiste – upoważnienie zrobił ojciec kilka miesięcy przed śmiercią. Ojciec zmarł przed 4 miesiącami, mama choruje na Alzheimera (wystąpiłem do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie). Z powodu tej osoby mama nie ma na koncie żadnych środków, a ja nie mam wglądu do konta. Pomimo licznych próśb o zwrot pieniędzy na konto mamy, ta osoba nie chce ich zwrócić. Czy są zatem podstawy, aby wystąpić do prokuratury z pismem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przywłaszczenia mienia?



Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »