Wyrok nakazowy za złe parkowanie a niekaralność

Autor: Marek Gola

Zostałem ukarany za złe parkowanie i nieudzielenie informacji, co do osoby poruszającej się samochodem (art. 96 § 3 K.w.). Dostałem wyrok nakazowy zapłacenia niewielkiej grzywny. Czy ten wyrok ma wpływ na moją niekaralność? Jestem nauczycielem i interesuje mnie, czy zostanę wpisany do KRK.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyrok nakazowy za złe parkowanie a niekaralność

Kiedy dane są wprowadzane do Krajowego Rejestru Karnego?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Z treści Pana pytania wynika, iż sąd nie wymierzył Panu kary aresztu, która to kara jest przewidziana w katalogu kar w Kodeksie wykroczeń.

Powyższy fakt ma dla Pana istotne znaczenie, albowiem zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym:

„Art. 1. 1. Tworzy się Krajowy Rejestr Karny, zwany dalej"Rejestrem".

2. W Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

1) prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

2) przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

3) przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii;

4) będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych;

5) wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe;

6) nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.), zwanej dalej"ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich";

7) prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu;

8) poszukiwanych listem gończym;

9) tymczasowo aresztowanych;

10) nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

3. W Rejestrze gromadzi się również dane o podmiotach zbiorowych, wobec których prawomocnie orzeczono karę pieniężną, przepadek, zakaz lub podanie wyroku do publicznej wiadomości, na podstawie ustawy z dnia 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (Dz. U. Nr 197, poz. 1661, z późn. zm.).”

Krajowy Rejestr Karny zawiera dane o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu (art. 1 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy).

Z drugiej jednak strony będzie Pan uważany za osobę karaną, jednakże bez żadnych negatywnych konsekwencji, albowiem wpis taki nie może być nigdzie odnotowany. KRK będzie czyste. Zgodnie z art. 46 Kodeksu wykroczeń ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Może Pan jednak spać spokojnie, albowiem fakt formalnego Pana ukarania nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia Pana niekaralności odnotowanej w Krajowym Rejestrze Karnym.

Zobacz też: Ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nauczyciel i mandat za parkowanie

Pan Jan, nauczyciel w szkole podstawowej, otrzymał wyrok nakazowy za parkowanie w niedozwolonym miejscu oraz niepodanie informacji o osobie kierującej pojazdem. Zaniepokojony tym, czy wpis trafi do Krajowego Rejestru Karnego, skonsultował się z prawnikiem. Uspokojono go, że wyrok ten nie zostanie odnotowany w KRK, a więc jego status osoby niekaranej pozostanie nienaruszony. Dzięki temu mógł bez przeszkód kontynuować pracę w zawodzie.

 

Kandydat na policjanta

Pan Tomasz, aplikujący do służby w policji, dowiedział się, że kilka miesięcy temu otrzymał wyrok nakazowy za niewskazanie kierowcy pojazdu, którym popełniono wykroczenie. Obawiał się, że wpis ten wpłynie na jego zdolność do podjęcia służby. Po konsultacji okazało się, że ponieważ nie otrzymał kary aresztu, nie widnieje w KRK i jego szanse na zatrudnienie nie są zagrożone.

 

Pracownik administracji publicznej

Pani Anna, pracująca w urzędzie gminy, została ukarana grzywną za złe parkowanie i obawiała się, że to wpłynie na jej status osoby niekaranej. Po rozmowie z przełożonym i analizie przepisów dowiedziała się, że wpisu w KRK nie będzie, a wykroczenie to nie ma wpływu na jej stanowisko ani dalszą karierę.

Podsumowanie

Wyrok nakazowy za wykroczenie związane ze złym parkowaniem i niepodaniem informacji o kierującym pojazdem nie skutkuje wpisem do Krajowego Rejestru Karnego, o ile nie została wymierzona kara aresztu. Oznacza to, że osoba ukarana grzywną nie traci formalnie statusu osoby niekaranej w rozumieniu KRK, co jest istotne dla pracowników takich zawodów jak nauczyciel, urzędnik czy funkcjonariusz publiczny. Ukarań można się zatem nie obawiać, gdyż nie mają one wpływu na czystość kartoteki w rejestrze.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące swojej sytuacji prawnej, oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online. Nasi doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, rozwiać wątpliwości oraz wskazać najlepsze rozwiązania. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną pomoc bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580
2. Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich - Dz.U. 1982 nr 35 poz. 228

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl