Indywidualne porady prawne
Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń
Dostałem wyrok 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wystawiono za mną list gończy. Kiedy przedawni się wyrok z art. 178a § 1?
Zgodnie z art. 279 Kodeksu postępowania karnego „jeżeli oskarżony, w stosunku do którego wydano postanowienie o tymczasowym aresztowaniu, ukrywa się, sąd lub prokurator może wydać postanowienie o poszukiwaniu go listem gończym. Jeżeli postanowienie o tymczasowym aresztowaniu nie było wydane, można postanowienie takie wydać bez względu na to, czy nastąpiło przesłuchanie podejrzanego. List gończy zawiera takie dane jak:
1) sąd lub prokuratora, który wydał postanowienie o poszukiwaniu listem gończym;
2) dane o osobie, które mogą ułatwić jej poszukiwanie, a przede wszystkim personalia, rysopis, znaki szczególne, miejsce zamieszkania i pracy, z dołączeniem w miarę możliwości fotografii poszukiwanego;
3) informację o treści zarzutu postawionego oskarżonemu oraz o postanowieniu o jego tymczasowym aresztowaniu albo o zapadłym wyroku;
4) wezwanie każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego, do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki Policji, prokuratora lub sądu;
5) ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej za ukrywanie poszukiwanego lub dopomaganie mu w ucieczce”.
Wobec Pana został wydany wyrok skazujący za popełnienie przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu karnego – kara 8 miesięcy pozbawienia wolności. List gończy służy więc doprowadzeniu Pana celem wykonania kary.
Zgodnie z art. 103 § 1 Kodeksu karnego „nie można wykonać kary, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
1) 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą;
2) 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat;
3) 10 – w razie skazania na inną karę”.
Przedawnienie wykonania kary polega na tym, że nie można wykonać kary, jeżeli od daty prawomocności wyroku skazującego upłynął wskazany w tym przepisie okres. Zgodnie z art. 15 § 1 kodeksu karnego wykonawczego postępowanie wykonawcze w razie przedawnienia wykonania kary się umarza.
Zatem w razie prawomocnego skazania na karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 5 lat przedawnienie wykonania kary następuje po upływie 15 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego. Wyrok skazujący uprawomocnia się, gdy nie podlega już zaskarżeniu w drodze zwykłych środków zaskarżenia, a więc początkiem terminu przedawnienia wykonania kary jest data uprawomocnienia się wyroku skazującego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne