Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaświadczenie o niekaralności - wymóg ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3

Marek Gola • Opublikowane: 2018-07-09

Jestem zatrudniona od prawie 3 lat w prywatnym żłobku. Od stycznia tego roku weszła nowa ustawa żłobkowa i mój pracodawca żąda od nas dostarczenia zaświadczenia o niekaralności, choć w ustawie napisano, że wymaga się tego od nowych pracowników. Czy pracodawca ma prawo żądać od wszystkich pracowników żłobka takiego zaświadczenia? Czy może nas sprawdzać w Krajowym Rejestrze Karnym? To dla mnie ważne, bo jestem karana za przestępstwo umyślne, mam wyrok w zawieszeniu.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech – dyrektorem żłobka, osobą kierującą pracą klubu dziecięcego, osobą, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2, opiekunem, pielęgniarką, położną, wolontariuszem lub inną osobą zatrudnioną do wykonywania pracy lub świadczenia usług w żłobku lub klubie dziecięcym może być osoba, która nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym lub nie została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne. Natomiast ust. 5 stanowi, że osoby, o których mowa w ust. 4, przed podjęciem zatrudnienia przedstawiają zaświadczenie o niekaralności, wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed rozpoczęciem pracy lub świadczenia usług w żłobku lub klubie dziecięcym.

Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, iż wymóg złożenia zaświadczenia o niekaralności dotyczy osób, które aplikują do pracy w placówce.

Niemniej jednak pracodawca może żądać od pracownika zaświadczenia o niekaralności w przypadku, gdy istnieje przepis szczególny wymagający od osoby zatrudnionej spełnienia przesłanki niekaralności. Dyrektor placówki, w której Pani pracuje, jest uprawniony do zobowiązania pracownika do przedstawienia zaświadczenia o niekaralności w celu sprawdzenia, czy pracownik spełnia wymóg zawarty w artykule 18 pkt 4 ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech. Przepis ten stanowi, iż może być zatrudniona w żłobku osoba, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne – a więc istnieje wymóg niekaralności dla osoby, która pracuje w żłobku. Zatem dyrektor może zobowiązać Panią do przedłożenia zaświadczenia.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, iż w Pani przypadku skazanie ulega zatarciu z mocy prawa z upływem 6 miesięcy od zakończenia okresu próby (art. 76 § 1 K.k.) – wówczas Pani nazwisko zostanie wykreślone z KRK, a skazanie w takiej sytuacji uważa się za niebyłe.

Osobiście nie zwalniałbym się z pracy, lecz czekał na ruch ze strony pracodawcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »