Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Złożenie zeznań na policji i ich późniejsze uzupełnienie

Autor: Marek Gola

Składałam zeznania na policji w sprawie zakupu leków przez internet. Zeznałam, że nie dotyczą mnie żadne opisywane transakcje. Po powrocie do domu przejrzałam jednak historię maili i przypomniałam sobie pewien fakt. Otóż kilka lat temu kupiłam jedne tabletki, płacąc z innego konta. Teraz bardzo martwię się, co zrobić. Czy powinnam zgłosić się ponownie na policję i uzupełnić zeznania? Czy zostanę ukarana?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Złożenie zeznań na policji i ich późniejsze uzupełnienie

Zeznania świadka

W mojej ocenie powinna się Pani skontaktować z funkcjonariuszem, przed którym składała Pani zeznania – celem ich uzupełnienia. O ile bowiem sam zakup leków nie jest karalny, o tyle już składanie fałszywych zeznań tak. 

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż została Pani wezwana w charakterze świadka. Istotne z punktu widzenia Pani interesu jest, że jako świadek może Pani uchylić się od odpowiedzi na pytanie, wówczas jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Osoba, od której zakupić miał Pani tabletki, w mojej ocenie naruszyła przepis art. 124 ustawy, zgodnie z którym „kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jak podnosi się w literaturze: „Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (cyt. M. Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne).

Zeznania uzupełniające

Mniemać zatem należy, iż osoba, od której zakupiła Pani lek, nie była uprawniona do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego. Pani zeznania mogą jedynie pomóc w poszukiwaniu sprawcy tego przestępstwa. Nie wskazuje Pani bowiem w treści pytania, jakoby zakup leku nastąpił w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Proszę zatem zadzwonić na policję i wskazać, że chce Pani złożyć zeznania uzupełniające. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl