Czy za śladową ilość narkotyku można zostać skazanym?

• Data: 2024-09-14 Autor: Marek Gola

Moja córka miała przy sobie 2,5 grama marihuany, była rozprawa i sąd warunkowo umorzył postępowanie na okres 3 lat. Niestety, niedługo przed tym znaleziono u niej 0,17 g marihuany – resztki z poprzedniego razu. Ona nie miała pojęcia, że ma te resztki. Prokuratura złożyła akt oskarżenia przeciwko córce. Co mamy zrobić w tej sytuacji? Czy wyjściem z sytuacji jest wniosek o umorzenie ze względu na fakt, że była to śladowa ilości marihuany, o której córka nie miała pojęcia, że jeszcze ją ma?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy za śladową ilość narkotyku można zostać skazanym?

Posiadanie marihuany – wypadek mniejszej wagi

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.), Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) oraz ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Wykryta u córki ilość narkotyku jest tak śladowa, że należałoby skupić się na podważeniu winy. Zachodzi bowiem pytanie, gdzie u córki wykryto te śladowe ilości? Czy ktoś wcześniej, w trakcie pierwszego postępowania mógł świadomie, lub nie, nie znaleźć wszystkich środków odurzających?

W opisanej sprawie, o ile w ogóle można mówić o kwalifikacji prawnej, to jedynie z art. 62 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: „W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”. Przy czym, przy ocenie, czy posiadanie narkotyku można uznać za wypadek mniejszej wagi w rozumieniu tego przepisu, należy brać pod uwagę nie tylko samą ilość środka odurzającego, która wystarczała do utworzenia jednej porcji skutecznej psychoaktywnie, ale także rodzaj narkotyku (marihuanę uznaje się za narkotyk łagodniejszy) oraz okoliczności podmiotowe czynu – np. oskarżony był już karany za przestępstwo z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniosek o uniewinnienie i wykazanie, że chodzi o niewykrytą resztkę

Na podstawie Pani opisu uznałbym, że zasadnym byłoby nieprzyznawanie się do winy i podnoszenie przez córkę, że nie miała świadomości posiadanych środków odurzających. Zadbałbym o to, by ustalić, gdzie za pierwszym razem znaleziono marihuanę, a gdzie teraz znajdowały się wykryte „resztki”. Nadto uważam, że należy uzmysłowić sądowi, ile to jest 0,17 grama w szczególności pod kątem objętościowym, a to celem wykazania, że córka nie miała świadomości, względnie, że mogła jej nie mieć, że takowe środki nadal są w jej posiadaniu. Samo wniesienie aktu oskarżenia wcale nie musi skutkować uznaniem Pani córki za winną, ale bez wątpienia należy podjąć działania zmierzające do obrony. Obawiam się bowiem, że jeżeli córka nie zechce się bronić, sąd nie musi pochylać się nad jej niewiedzą.

Można ewentualnie próbować złożyć wniosek o umorzenie postępowania, ale na pewno trzeba starać się o uniewinnienie córki, gdyby sąd postępowania nie umorzył.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Młodzieżowy błąd

Janek, 19-latek, został przyłapany przez policję z 2,5 grama marihuany w kieszeni podczas rutynowej kontroli. W trakcie rozprawy, sąd uznał go za niekaranego młodego człowieka, który popełnił błąd, i warunkowo umorzył postępowanie na okres 3 lat. Niestety, po kilku miesiącach, Janek przypadkowo znalazł w swoim plecaku 0,15 grama marihuany, która pozostała tam z poprzedniego zakupu. Policja znowu go zatrzymała. Rodzina Janka skontaktowała się z prawnikiem, który doradził, aby wykazać brak świadomego posiadania oraz złożyć wniosek o umorzenie postępowania z powodu śladowej ilości narkotyku.

 
Przypadkowa znajdka

Anna, studentka pierwszego roku, została zatrzymana z niewielką ilością marihuany w portfelu. Sąd warunkowo umorzył jej postępowanie na okres 2 lat, uznając, że jest to pierwszy i mało znaczący błąd w jej życiu. Kilka miesięcy później, podczas rutynowej kontroli, znaleziono u niej 0,1 grama marihuany w starym opakowaniu po gumach do żucia. Anna nie miała pojęcia, że resztki nadal tam były. Adwokat Anny postanowił argumentować, że ilość była zbyt mała, aby miała jakiekolwiek znaczenie, oraz że Anna nie była świadoma ich posiadania, co doprowadziło do umorzenia postępowania.

 
Resztki po imprezie

Kasia, 22-letnia pracownica biurowa, została zatrzymana z 2 gramami marihuany podczas festiwalu muzycznego. Sąd zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania na 3 lata, uznając jej skruchę i brak wcześniejszych konfliktów z prawem. Niestety, kilka miesięcy później, podczas porządków w samochodzie, policja znalazła 0,12 grama marihuany w schowku. Kasia nie wiedziała o ich istnieniu, ponieważ były to resztki z poprzedniego razu. Jej prawnik złożył wniosek o umorzenie postępowania, podkreślając śladową ilość narkotyku oraz brak świadomości Kasi co do ich posiadania, co ostatecznie zakończyło się korzystnym dla niej wyrokiem.

Podsumowanie

Przypadki posiadania śladowych ilości marihuany mogą prowadzić do skomplikowanych sytuacji prawnych, zwłaszcza gdy postępowanie zostało warunkowo umorzone. Kluczowe jest wykazanie braku świadomości posiadania tak niewielkich ilości narkotyku oraz podkreślenie okoliczności łagodzących. W takich sprawach ważne jest skorzystanie z pomocy prawnej, aby zwiększyć szanse na umorzenie postępowania lub uniewinnienie.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowywanie pism procesowych, aby skutecznie bronić Twoje prawa w sprawach związanych z posiadaniem śladowych ilości narkotyków. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc i wsparcie na każdym etapie postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
4. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »