Cyberstalking i zniesławienie, jak walczyć z obsesyjnym adoratorem w internecie?

• Data: 2024-07-02 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Znajomy pokazał mój profil na Instagramie swojemu koledze. Ten, mam wrażenie, popadł w jakąś obsesję. Rozpowiada wśród ludzi, że uprawiamy sex i inne niestworzone rzeczy, które są dla mnie bardzo poniżające. Chłopak ma jakieś problemy finansowe i także twierdzi, że to moja wina. Co ważne – ja nigdy się z tym człowieka nie spotkałam, nic mu nie obiecywałam, wymieniłam jedynie kilka zdawkowych wiadomości. Myślałam, że on sobie odpuści, ale to trwa już przeszło 3 miesiące, a pod moim adresem padają kolejne oskarżenia i kłamstwa. Muszę go powstrzymać, ale nie wiem jak. Moje kilkukrotne prośby, aby zaprzestał swoich czynów, nie przyniosły żadnego skutku. Czy powinnam wystosować pismo z żądaniem oficjalnych przeprosin i tego, aby przyznał, że kłamał na mój temat? Na jakie przepisy mam się powołać? A co zrobić, jeśli nie posłucha, czy wtedy powinnam zgłosić to do sądu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Cyberstalking i zniesławienie, jak walczyć z obsesyjnym adoratorem w internecie?

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zniesławienia i znieważania

Chroni Panią zarówno prawo cywilnego, jak i prawo karne. Po pierwsze, ma Pani prawo wystąpić do organów ścigania (tj. na Policję lub do Prokuratury), składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zniesławienia i znieważania z Kodeksu karnego (K.k.). Zgodnie z art. 212 K.k.: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Z kolei zgodnie z art. 216 K.k.: „Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pozew o naruszenie dóbr osobistych

Niezależnie od tego ma Pani prawo przed sąd cywilny złożyć pozew o naruszenie Pani dóbr osobistych takich jak: godność, reputacja, dobre imię, domagając się przeprosin, a nawet zadośćuczynienia pieniężnego. Podstawa prawna ku temu to art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego. Pozew podlega opłacie zależnej od wartości zadośćuczynienia (szczegóły w art. 13 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych). W pozwie jednak należy domagać się zwrotu kosztów od pozwanego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Godność, dobre imię, reputacja – przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszeń

Natomiast na początek zalecam wystosować do tego człowieka oficjalne przedsądowe wezwanie do zaprzestania naruszania dóbr osobistych w postaci Pani godności, dobrego imienia, reputacji, wyznaczając termin na przeprosiny i wskazując, jaką mają przybrać formę i treść. Na koniec wezwania wskazać zaś, że brak spełnienia żądania w terminie poskutkuje złożeniem pozwu cywilnego o naruszenie dóbr osobistych na mocy art. 23 i 24 Kodeksu cywilnego powiększonego o roszczenie o zadośćuczynienie. Nadto, na koniec proszę wskazać, że takie zachowanie może stanowić przestępstwo z art. 212 i 216 Kodeksu karnego i w przypadku niezaprzestania naruszeń poinformuje Pani o sytuacji organy ścigania.

Przykłady

Problem z fałszywymi oskarżeniami

Maria prowadziła spokojne życie, aż do momentu, gdy znajomy pokazał jej profil na Instagramie swojemu koledze, Piotrowi. Piotr zaczął rozgłaszać nieprawdziwe informacje, że Maria jest jego partnerką i że mają ze sobą relacje seksualne. Oskarżenia były nie tylko fałszywe, ale także bardzo poniżające. Maria próbowała go powstrzymać, prosząc go o zaprzestanie tych działań, ale bez skutku. Ostatecznie zdecydowała się na oficjalne pismo przedsądowe, domagając się przeprosin i zaprzestania naruszeń. Gdy to nie pomogło, zgłosiła sprawę na policję, oskarżając Piotra o zniesławienie zgodnie z art. 212 Kodeksu karnego.

 

Ataki w mediach społecznościowych

Anna zauważyła, że jeden z jej obserwatorów na Instagramie, Tomasz, zaczął publicznie ją oczerniać, twierdząc, że jest odpowiedzialna za jego problemy finansowe. Nigdy nie spotkała Tomasza osobiście, a ich kontakt ograniczał się do kilku wymienionych wiadomości. Anna najpierw próbowała spokojnie rozmawiać z Tomaszem, ale jego oskarżenia stawały się coraz bardziej agresywne. W końcu zdecydowała się na pozew cywilny o naruszenie dóbr osobistych, żądając przeprosin i zadośćuczynienia, co pomogło zakończyć nieprzyjemną sytuację.

 

Zastraszanie i groźby

Katarzyna spotkała się z poważnym problemem, gdy nieznany jej mężczyzna, Michał, zaczął wysyłać jej groźby przez media społecznościowe, oskarżając ją o rzeczy, których nigdy nie zrobiła. Katarzyna czuła się zastraszona i nie wiedziała, jak sobie z tym poradzić. Po kilku próbach rozwiązania sprawy na własną rękę, zdecydowała się na wystosowanie oficjalnego przedsądowego wezwania do zaprzestania naruszeń jej godności i dobrego imienia. Michał zignorował wezwanie, więc Katarzyna zgłosiła sprawę do prokuratury, oskarżając go o zniewagę zgodnie z art. 216 Kodeksu karnego. Dzięki temu sprawa trafiła do sądu, a Michał został ukarany.

Podsumowanie

W obliczu rosnącej liczby przypadków nękania i zniesławiania w internecie, ważne jest, aby znać swoje prawa i wiedzieć, jak skutecznie bronić się przed obsesyjnymi adoratorami. Korzystanie z przepisów Kodeksu karnego i cywilnego pozwala na ochronę godności, dobrego imienia oraz reputacji, a także na uzyskanie zadośćuczynienia. Składanie oficjalnych zawiadomień i pozwów może być kluczowe w powstrzymaniu cyberprzemocy i zapewnieniu sobie bezpieczeństwa.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism przedsądowych i sądowych, aby skutecznie chronić Państwa prawa i dobre imię przed nękaniem w internecie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w walce z cyberprzemocą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

3. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »