Czy osoba z zatartym wyrokiem może pracować w MOPS-ie?

• Data: 2024-07-12 Autor: Karolina Grygorcewicz

Czy jako osoba z zatartym wyrokiem mogę ubiegać się o pracę jako pracownik administracyjny w MOPS-ie, wskazując w ewentualnym kwestionariuszu niekaralność? Wyrok w zawieszeniu na 2 lata, art. 270 § 1 Kodeksu karnego, w 2004 r.) okres próby upłynął w 2006 r., postanowieniem z sądu wyrok uległ zatarciu z mocy prawa w 2007 r. 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy osoba z zatartym wyrokiem może pracować w MOPS-ie?

Zatarcie skazania

W Krajowym Rejestrze Karnym (KRK) znajdują się informacje o:

  • prawomocnych skazaniach za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • postępowaniach prawomocnie warunkowo umorzonych w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  • postępowaniach prawomocnie umorzonych w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
  • obywatelach polskich, którzy zostali prawomocnie skazani przez sąd obcego państwa,
  • prawomocnie zastosowanych środkach zabezpieczających w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
  • osobach nieletnich, względem których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze,
  • prawomocnych skazaniach za wykroczenia na karę aresztu,
  • osobach poszukiwanych na podstawie listu gończego,
  • osobach tymczasowo aresztowanych,
  • osobach odbywających karę dożywotniego pozbawienia wolności, karę 25 lat pozbawienia wolności, karę pozbawienia wolności, karę aresztu wojskowego, karę aresztu lub zastępczą karę pozbawienia wolności,
  • osobach nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

 

Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.

Zatarcie skazania powoduje, że wpis o skazaniu zostaje usunięty z Krajowego Rejestru Karnego. W takim przypadku osoba, której skazanie zostało zatarte, po złożeniu zapytania o udzielenie informacji uzyska dokument stwierdzający, że wnioskodawca nie figuruje w Rejestrze.

Instytucja zatarcia skazania wprowadza fikcję prawną polegającą na tym, że skazanie uważa się za niebyłe, czego skutkiem jest usunięcie wpisu o skazaniu z KRK. Instytucja ta ma na celu eliminację trwałego charakteru negatywnych następstw skazania (a głównie efektu stygmatyzacji) i umożliwienie sprawcy powrotu do pełnoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Skazanie zatarte nie może rodzić żadnych konsekwencji prawnych ani ograniczać praw osoby, której skazanie uległo zatarciu. Osoba taka może twierdzić, że nie była karana, a wszelkie informacje o jej karalności winny być usunięte z dokumentów, w których je zamieszczono [Marek Mozgawa (red.), Kodeks Karny. Komentarz aktualizowany, 2023].

Ponieważ w świetle prawa skazanie uważa się za niebyłe, trafnie podkreśla się, że sprawca, którego skazanie uległo zatarciu, jest uprawniony do pomijania faktu skazania we wszelkich składanych publicznie deklaracjach, w tym noszących charakter urzędowy (G. Bogdan [w:] Kodeks karny. Część ogólna, t. 1, cz. 2, Komentarz do art. 53–116, red. W. Wróbel, A. Zoll, Warszawa 2016, s. 837).

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że skazanie uległo zatarciu z mocy prawa, a zatem skazanie uważa się niebyłe, czyli jakby nigdy dana osoba nie została skazana.

Zatem w mojej ocenie taka osoba może ubiegać się o pracę na stanowisku pracownika administracyjnego i wskazać, że dotychczas osoba ta nie była karana (co zresztą znajdzie potwierdzenie w KRK).

Przykłady

Zatrudnienie w MOPS-ie

Anna była skazana w 2004 roku za przestępstwo z art. 270 § 1 Kodeksu karnego, jednak wyrok uległ zatarciu w 2007 roku. W 2023 roku postanowiła ubiegać się o stanowisko pracownika administracyjnego w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS). Podczas rekrutacji złożyła oświadczenie o niekaralności, zgodnie z prawem. W związku z tym, że jej skazanie zostało prawnie zatarte, nie widniało ono w Krajowym Rejestrze Karnym. Anna została zatrudniona, a jej pracodawca nie miał żadnych podstaw, by kwestionować jej niekaralność.

 

Kariera w urzędzie miejskim

Jan w 2004 roku otrzymał wyrok w zawieszeniu na dwa lata za przestępstwo z art. 270 § 1 Kodeksu karnego. Po upływie okresu próby w 2006 roku i zatarciu wyroku w 2007 roku, Jan postanowił zmienić swoje życie i rozwijać karierę w administracji publicznej. W 2020 roku aplikował na stanowisko referenta w urzędzie miejskim. W formularzu aplikacyjnym zaznaczył, że nie był karany, ponieważ jego wyrok został zatarte i zgodnie z prawem, może uznawać się za osobę niekaraną. Ostatecznie, Jan został przyjęty do pracy, a jego wcześniejszy wyrok nie miał wpływu na proces rekrutacyjny.

 

Praca w sektorze edukacyjnym

Maria, która w młodości popełniła przestępstwo i została skazana w 2004 roku, miała obawy co do swojej przyszłości zawodowej. Po zatarciu wyroku w 2007 roku, zdecydowała się kontynuować studia i zdobyć kwalifikacje do pracy w administracji szkolnej. W 2015 roku aplikowała na stanowisko sekretarki w szkole podstawowej. Podczas rekrutacji Maria wskazała, że nie była karana, co było zgodne z prawdą, ponieważ jej wyrok został zatarte. Maria otrzymała posadę, a jej wcześniejsze skazanie nie miało żadnego wpływu na decyzję o jej zatrudnieniu, dzięki instytucji zatarcia skazania.

Podsumowanie

Instytucja zatarcia skazania umożliwia osobom, których wyrok uległ zatarciu, ubieganie się o pracę na stanowiskach administracyjnych, w tym w MOPS-ie, bez konieczności ujawniania przeszłości karalnej. Zgodnie z prawem, skazanie takie uważa się za niebyłe, a informacje o nim są usuwane z Krajowego Rejestru Karnego, co pozwala na pełnoprawny powrót do życia zawodowego i społecznego.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, które pomogą Ci skutecznie i zgodnie z prawem ubiegać się o wymarzoną pracę, nawet jeśli masz za sobą zatarte skazanie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie od doświadczonych prawników. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl