• Data: 2024-09-12 Autor: Katarzyna Bereda
Ponad rok temu zostało zatrzymane mi prawo jazdy za jazdę po alkoholu. Sąd zatrzymał mi prawo jazdy na 4 lata bez uwzględniania czasu od maca do października. Czy czas tych 7 miesięcy można jakoś zaliczyć do kary wymierzonej przez sąd? Czy po 2 latach mogę się starać o założenie blokady alkoholowej w samochodzie? Jest mi ciężko bez prawa jazdy i grozi mi utrata pracy.
Jeżeli wyrok jest już prawomocny, to niestety w zakresie jego wzruszenia za wiele zrobić nie można, nie wiem, dlaczego sąd nie uwzględnił faktycznie zatrzymania uprawnień – jeżeli złożył Pan wniosek o uzasadnienie, to odpowiedzi proszę szukać w uzasadnieniu wyroku. Co do zasady bowiem faktyczne zatrzymanie uprawnień podlega zaliczeniu, ale powinien Pan to podnosić w sprawie sądowej lub na etapie postępowania apelacyjnego – jeżeli obecnie wyrok jest prawomocny, to jako taki podlega wykonaniu.
Zgodnie z treścią art. 178a § 1 Kodeksu karnego „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Jednocześnie, zgodnie z art. 42 § 2 „sąd orzeka, na okres nie krótszy niż 3 lata, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177”.
Wobec tego, obecnie może Pan spróbować faktycznie skorzystać z blokady alkoholowej wskazanej w art. 182a Kodeksu karnego wykonawczego, jednak muszą zostać spełnione ustawowe przesłanki jego nałożenia.
Zgodnie bowiem z art. 182a § 1 „jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz. 988, 1002, 1768 i 1783), jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji”.
Przepis art. 182 § 1 stosuje się odpowiednio. W świetle dyspozycji art. 182a § 1 warunkiem zmiany zakresu przedmiotowego zakazu prowadzenia pojazdów jest wykonywanie wobec skazanego tego zakazu przez określony minimalny okres.
W przypadku zakazu terminowego orzeczonego na podstawie art. 42 § 1 i 2 sąd może zmienić zakres tego zakazu, jeżeli zakaz był wykonywany wobec skazanego przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W świetle dyspozycji art. 182a § 1 warunkiem zmiany zakresu zakazu prowadzenia pojazdów jest nie tylko wykonywanie wobec skazanego tego zakazu przez określony czas, ale również pozytywna prognoza kryminologiczna co do tego, że prowadzenie przez niego pojazdu w przyszłości nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Wspomniana prognoza musi wynikać z oceny przez sąd postawy, właściwości i warunków osobistych skazanego oraz jego zachowania w dotychczasowym okresie wykonywania środka karnego.
Dlatego też po upływie przynajmniej połowy środka karnego – a więc orzeczonego zakazu, a więc po upływie 2 lat, może Pan się ubiegać o założenie niniejszej blokady.
Przyspieszenie zwrotu prawa jazdy poprzez zamianę na blokadę alkoholową jest możliwe po spełnieniu określonych warunków, takich jak odbycie połowy kary i pozytywna ocena zachowania skazanego. To rozwiązanie może pomóc wielu osobom wrócić do normalnego życia, pracy i codziennych obowiązków, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa na drogach. Warto rozważyć tę możliwość i odpowiednio przygotować się do wniosku o blokadę alkoholową.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie zwrotu prawa jazdy lub napisania wniosku o blokadę alkoholową? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online, którzy oferują profesjonalne porady prawne i przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika