Bójka po alkoholu

Autor: Marek Gola

Kilka dni temu doszło do bójki po alkoholu między mną, moim bratem i sąsiadem. Ja i brat byliśmy pod wpływem alkoholu. Zostaliśmy zatrzymani. Na przesłuchaniu przyznaliśmy się do winy, wspominając, że nie bardzo pamiętamy, co zaszło. Oprócz tego zostałem oskarżony o znieważenie funkcjonariusza policji. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z wymiarem sprawiedliwości, to pierwsze i z pewnością ostatnie zdarzenie. W związku z powyższym proszę o informację, jakie mamy szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego i jak do tego doprowadzić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Bójka po alkoholu

Co grozi za udział w bójce lub pobiciu?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 158 § 1 Kodeksu karnego „kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jeżeli chodzi o znieważenie funkcjonariusza policji, to czyn ten podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Powyższe ma dla Pana istotne znaczenie, bowiem pierwsza przesłanka umożliwiająca staranie się o warunkowe umorzenie postępowania karnego została spełniona.

Zgodnie z art. 66 § 2 „warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności”.

Zobacz też: Co grozi za pobicia

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Druga przesłanka, tj. dotychczasowa niekaralność za przestępstwo umyślne, także jest spełniona, bowiem wskazuje Pan, iż dotychczas nie był Pan karany. Powyższe z kolei pozwala postawić tezę, że właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie Pan przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

Przeczytaj też: Zawiadomienie o pobiciu

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umorzenie postępowania ze względu na nieznaczną szkodliwość czynu

W mojej ocenie skupić należy się na wykazaniu, że wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne. Dla wykazania tej przesłanki na pewno warto byłoby posiłkować się przeprosinami, które skieruje lub skierował Pan do interweniujących funkcjonariuszy policji, a po drugie do sąsiada. O ile to możliwe, dobrze byłoby, gdyby sąsiad potwierdził dojście Panów do porozumienia. Wówczas zarówno on, jak i Pan macie spore szanse na warunkowe umorzenie postępowania karnego. O ile wskazuje Pan, że wyraził skruchę podczas przesłuchania, o tyle dobrze byłoby, będąc podejrzanym, udać się do prokuratury celem zapoznania się z aktami postępowania, ustalić imię i nazwisko funkcjonariuszy, a następnie skierować na ręce ich komendanta list z przeprosinami. List ten winien być przez Pana złożony osobiście na policji, względnie wysłany listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Wyraźnie podkreślić należy jednak, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie nie jest skazaniem. Warunkowe umorzenie postępowania nie jest bowiem skazaniem w rozumieniu karnoprocesowym. Wskazać należy na postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 17 maja 2000 r., sygn. akt I KZP 7/2000, zgodnie z którym „w trybie przewidzianym w art. 387 kpk dopuszczalne jest tylko wydanie wyroku skazującego, a nie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne”. Sąd Najwyższy rozróżnia zatem skazanie od warunkowego umorzenie postępowania.

Podobne stanowisko przyjmowane jest w doktrynie. Podkreśla się, iż wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne nie jest wyrokiem skazującym (zob. np. A. Bulsiewicz i inni, Przebieg postępowania karnego, Toruń 1999, s. 163). 

Reasumując, winien Pan przeprosić sąsiada i funkcjonariuszy, a następnie złożyć do akt postępowania wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się orzeczenia. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub osoby godnej zaufania, stowarzyszenia, instytucji albo organizacji społecznej, do której działalności należy troska o wychowanie, zapobieganie demoralizacji lub pomoc skazanym. Umarzając warunkowo postępowanie karne, sąd nakłada na sprawcę obowiązek naprawienia szkody w całości albo w części, a w miarę możliwości również obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, albo zamiast tych obowiązków orzeka nawiązkę.

Zobacz również: Polecony z policji

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »