Poinformowanie oskarżonego o odmowie wszczęcia dochodzenia i odrzuceniu dowodów

• Data: 2023-06-02 Autor: Marek Gola

Złożyłem zawiadomienie na policji o popełnieniu przestępstwa z artykułu 190 § 1 Kodeksu karnego o groźbach karalnych ustnych i przez komunikator. Po jakimś czasie dostałem odmowę wszczęcia postępowania z powodu braku wystarczających dowodów. Policja nie wezwała mnie nawet do złożenia materiału dowodowego. Złożyłem zażalenie, załączając korespondencję z komunikatora, i aktualnie czekam na rozpatrzenie sprawy. W międzyczasie na (innej) rozprawie o kontakty z dzieckiem podejrzany został zapytany o ten czyn. Odpowiedział, że nie czuje się winny, dlatego że policja nie uznała materiału dowodowego i odrzuciła moje zawiadomienie. Jeżeli dostałem odmowę wszczęcia postępowania, a w czasie postępowań sprawdzających oskarżony (z tego, co rozumiem) nie dostał statusu oskarżonego, to czy przysługiwało mu prawo do informacji z policji o odmowie wszczęcia dochodzenia i odrzuceniu dowodów? Czy tutaj nie ma podejrzenia o ujawnienie tajemnicy służbowej i zawodowej funkcjonariusza policji z artykułu 266? Jeżeli tak jest, to czy nie powinienem złożyć zawiadomienia przestępstwa do prokuratury o współpracy organu z podejrzanym? Bo jeżeli taka współpraca istnieje, to czy nie należałoby napisać wniosku o zawieszeniu tej placówki policji w postępowaniu o zawiadomieniu z artykułu 190?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Poinformowanie oskarżonego o odmowie wszczęcia dochodzenia i odrzuceniu dowodów

Ujawnienie informacji przez policję

Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu postępowania karnego pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Pokrzywdzony jest stroną postępowania karnego, ale tylko na etapie postępowania przygotowawczego. Stroną na etapie postępowania przygotowawczego jest także podejrzany, proszę nie mylić z osobą podejrzewaną, zaś w postępowaniu sądowym oskarżony. Z tego, co Pan pisze, Pan jest osobą pokrzywdzoną, zaś wobec odmowy wszczęcia postępowania nie było możliwe postawienie zarzutu, tym samym nie było podejrzanego. Co najwyżej można byłby mówić o osobie podejrzewanej, a zatem o osobie, co do której istnieją uzasadnione przypuszczenia, że mogła popełnić przestępstwo. Osoba taka nie jest jednak stroną postępowania, a zatem nie ma prawa wiedzieć, co i jak w postępowaniu się toczy, jakie są wydawane orzeczenia. Tego rodzaju wiedza jest wiedzą nieuprawnioną i co do zasady wynika z ujawnienia jej przez funkcjonariuszy policji lub pracowników sądów, a to wobec zaskarżenia przez Pana postanowienia o odmowie wszczęcia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podejrzenie popełnienia przestępstwa

Oczywiście zasadne jest złożenie zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 lub art. 266 Kodeksu karnego. Musi mieć Pan jednak świadomość, że udowodnienie konkretnej osobie ujawnienia danych, jest niezwykle trudne i w mojej ocenie może nie być w ogóle możliwe do udowodnienia. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy może Pan spodziewać się kto przekazuje informacje, a wówczas takie podejrzenie może skutkować np. zabezpieczeniem telefonu danego funkcjonariusza policji lub pracownika sądu. O ile nie będzie Pan miał podejrzenia co do konkretnej osoby, obawiam się, że organ ścigania wyda postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Po złożeniu zawiadomienia o groźbach karalnych, pokrzywdzony nie został wezwany do przedstawienia dodatkowych dowodów, co skutkowało odmową wszczęcia postępowania. Podejrzewany w późniejszej sprawie rodzinnej twierdził, że jest niewinny, ponieważ "policja odrzuciła dowody". Taka sytuacja budzi podejrzenie, że funkcjonariusz mógł nieuprawnienie przekazać informacje, co stanowiłoby naruszenie tajemnicy służbowej.

 

Pokrzywdzony złożył zawiadomienie o groźbach karalnych, do którego dołączył korespondencję z komunikatora. Policja odmówiła wszczęcia postępowania bez wezwania go na przesłuchanie. Na innej rozprawie, podejrzewany odnosił się do tej decyzji, choć nie był formalnie stroną postępowania. Taka sytuacja mogła wskazywać na nieuprawnione ujawnienie informacji przez funkcjonariusza policji.

 

Po złożeniu zawiadomienia o przestępstwie pokrzywdzony otrzymał odmowę wszczęcia dochodzenia. W toku innej sprawy sądowej podejrzewany przyznał, że wiedział o decyzji policji. Pokrzywdzony podejrzewał, że informacje te mogły pochodzić od funkcjonariusza policji, co skłoniło go do złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 266 Kodeksu karnego.

Podsumowanie

Sytuacja ujawnienia przez policję informacji o odmowie wszczęcia dochodzenia osobie niebędącej stroną postępowania budzi poważne wątpliwości prawne. Takie działanie może stanowić naruszenie tajemnicy służbowej zgodnie z art. 266 Kodeksu karnego. W przypadku podejrzenia popełnienia tego rodzaju przestępstwa warto rozważyć złożenie zawiadomienia do prokuratury. Choć udowodnienie winy konkretnej osoby bywa trudne, nieuprawnione ujawnianie informacji przez funkcjonariuszy stanowi poważne zagrożenie dla praworządności i ochrony prywatności uczestników postępowania.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, zapewniając szybki i wygodny dostęp do rzetelnych informacji prawnych. Nasi doświadczeni prawnicy udzielają wsparcia w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych oraz administracyjnych. Dzięki konsultacjom online możesz otrzymać fachową pomoc bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i zyskując pewność, że Twoje prawa są właściwie chronione. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl