• Data: 2023-03-30 Autor: Artykuł Partnera
Błąd lekarski to poważny problem, który może mieć tragiczne skutki dla pacjenta. W wielu przypadkach może prowadzić do ciężkich obrażeń, a nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z prawem dotyczącym odszkodowań za błąd lekarski, by w razie ewentualnej szkody móc szybko działać – czas jest bowiem jednym z czynników, które ma tu duże znaczenie.
Choć współczesna medycyna i technologia są na takim poziomie, że poszczególne działania medyczne są bardzo bezpieczne dla Pacjenta i błędy w sztuce lekarskiej zdarzają się rzadko, to jednak zawsze musimy mieć świadomość tego, że każda ingerencja medyczna niesie ze sobą pewne ryzyko i w tym przypadku nie wszystko może pójść tak, jak byśmy tego chcieli.
"Błąd lekarski i błąd medyczny to pojęcia, które często stosowane są zamiennie. Tymczasem błąd lekarski oznacza niewłaściwe działanie lekarza lub zaniechanie obowiązków – np. zła diagnoza lub niewłaściwie dobrane leczenie, zaś błąd medyczny określa postępowanie sprzeczne z powszechnymi zasadami ostrożności, którego dokonuje cały personel medyczny, a więc zarówno lekarz, jak i pielęgniarka, ratownik medyczny, położna, diagnostyk. Za błąd medyczny uznaje się chociażby podanie złego leku, nieprawidłowy odczyt wyników z urządzenia medycznego, czy niewłaściwa reanimacja". - mówi nam Pan Dariusz z kancelarii Tokarczyk i Partnerzy z Rzeszowa
Działania lub zaniechania personelu medycznego, sprzeczne z obowiązującymi standardami wiedzy i praktyki medycznej, są niezgodne z podejściem etycznym do pacjenta i prowadzą do zagrożenia jego zdrowia lub życia. Taki stan rzeczy może skutkować utratą prawa wykonywania zawodu przez lekarza lub pielęgniarkę. Personel medyczny powinien działać zgodnie z najlepszymi praktykami i wiedzą medyczną, aby zapewnić najlepszą opiekę pacjentom.
Pacjenci udający się do szpitala oczekują właściwej diagnozy, skutecznego leczenia i zapewnienia im pełnej opieki medycznej. Niestety, czasami lekarze popełniają błędy, które mają poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W takich sytuacjach pacjentowi przysługuje odszkodowanie za błąd medyczny, które rekompensuje straty i umożliwia powrót do zdrowia. Można się o nie ubiegać wówczas, gdy pacjent poniósł szkodę, za którą odpowiedzialny jest lekarz lub inny pracownik medyczny, a więc wystąpił związek przyczynowo- skutkowy (zaniedbanie personelu wpłynęło na pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta).
By uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski, należy posiadać choć minimum wiedzy na ten temat. Zwykle nie zajmujemy głowy takimi sprawami, dlatego by całość przebiegła szybko i sprawnie, a co najważniejsze – miała pozytywne zakończenie – najlepiej skorzystać z pomocy prawnej. Podpowiadamy, w jaki sposób należy postępować, by uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski.
Gdy tylko zauważymy coś niepokojącego, musimy jak najszybciej zgłosić swój stan lekarzowi prowadzącemu lub innej osobie z personelu danej placówki medycznej. Jeśli jesteśmy w stanie, robimy to osobiście, jeśli nie, zajmują się tym w naszym imieniu bliscy. Informacje o zajściu przekazujemy również dyrekcji placówki medycznej, w której doszło do nieprawidłowości.
Działanie na własną rękę zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a co gorsza, może jeszcze bardziej nam zaszkodzić i uniemożliwić otrzymanie odszkodowania. Zalecana się więc jak najszybszy kontakt z doświadczonym prawnikiem, specjalizującym się w sprawach odszkodowań za błędy lekarskie. Prawnik pomoże nam w ocenie sytuacji i zajmie się całą sprawą – począwszy od zebrania dowodów, poprzez przygotowanie wniosku o odszkodowanie, po kontakt z lekarzem i placówką medyczną. Gdy będzie konieczne pomoże uzyskać odszkodowanie, wkraczając na drogę sądową.
Kluczowe jest zebranie wszelkich dowodów związanych z błędem lekarskim, takich jak dokumentacja medyczna, zdjęcia, raporty i świadkowie. Aby uzyskać odszkodowanie za błąd lekarski, należy bowiem udowodnić złe postępowanie lekarza, a do tego potrzebnych jest jak najwięcej dowodów, przybierających różne formy – dokumentacja medyczna, świadkowie, zdjęcia i inne.
Uzyskanie odszkodowania za błąd lekarski nie jest najłatwiejsze i choć pacjent na zgłoszenie szkody ma aż 3 lata od dnia wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia, to warto jak najszybciej zająć się tą sprawą, gdyż czas działa tu na niekorzyść pacjenta.
Zapytaj prawnika