Jak i gdzie sprawdzić, czy jestem poszukiwany za alimenty?

• Data: 2024-06-18 Autor: Marek Gola

Gdzie i jak można sprawdzić, czy jestem poszukiwany za niepłacenie alimentów? Zalegam byłej żonie kilka tysięcy alimentów i do tej pory ich nie zapłaciłem. Obecnie przebywam za granicą, ale chciałbym wrócić do Polski i obawiam się, czy nie jestem poszukiwany. Proszę o informację jak sprawdzić czy jestem poszukiwany za niepłacenie i zaległe alimenty.

Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak i gdzie sprawdzić, czy jestem poszukiwany za alimenty?

Wniosek do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem czy jest się karanym

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan dłużnikiem alimentacyjnym. Pozostaje Pan poza granicami kraju. Aktualnie chciałby Pan przyjechać do Polski, ale obawia się Pan, czy nie jest poszukiwany za niepłacenie alimentów.

W pierwszej kolejności może Pan wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy jest Pan karany. Opłata od wniosku wynosi 30 zł.

Zobacz też: Poszukiwani listem gończym

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Na jakiej stronie internetowej można sprawdzić osoby poszukiwane listem gończym?

Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Zasadnym jest nadto udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu, adwokatowi celem skierowania do KRK na podstawie udzielonego pełnomocnictwa wniosku o wydanie informacji o Pana osobie. W rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł. Wówczas będzie miał Pan pewność, czy był Pan skazany, czy też nie, a także, czy jest Pan poszukiwany listem gończym.

Może Pan uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jestem sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organa nie wejdą w posiadanie Pana miejsca pobytu, jak będzie Pan dokonywał przelewu za uzyskanie takiej informacji.

Przeczytaj też: Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty

Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›

Przykłady

 
Wizyta w Krajowym Rejestrze Karnym

Jan Kowalski od lat mieszka w Niemczech, a kilka lat temu rozwiódł się i sąd nałożył na niego obowiązek płacenia alimentów. Niestety, z powodu problemów finansowych, Jan przestał regularnie płacić. Chcąc wrócić do Polski na święta, obawiał się, czy nie jest poszukiwany za zaległe alimenty. Zdecydował się na sprawdzenie swojego statusu poprzez Krajowy Rejestr Karny. Wypełnił wniosek i zapłacił 30 zł za wydanie zaświadczenia. Po kilku dniach otrzymał informację, że nie jest poszukiwany, co umożliwiło mu spokojny powrót do kraju.

 
Korzystanie z internetowej bazy osób poszukiwanych

Agnieszka Nowak, po rozwodzie, wyjechała do Wielkiej Brytanii, aby tam zacząć nowe życie. Wiedziała, że jej były mąż nie płaci regularnie alimentów na ich dzieci, ale nie była pewna, czy wobec niego wydano nakaz aresztowania. Postanowiła sprawdzić to przez internetową bazę osób poszukiwanych, prowadzoną przez Komendę Główną Policji. Po wejściu na stronę http://poszukiwani.policja.pl/ i wprowadzeniu danych byłego męża, szybko dowiedziała się, że jest on poszukiwany listem gończym za niepłacenie alimentów.

 
Pomoc prawna w uzyskaniu informacji

Tomasz Wiśniewski, który przeprowadził się do Holandii, obawiał się, że zaległe alimenty mogą skutkować wydaniem za nim listu gończego. Aby uniknąć ryzyka zatrzymania podczas powrotu do Polski, postanowił skorzystać z pomocy prawnika. Udzielił pełnomocnictwa adwokatowi, który w jego imieniu wystąpił do Krajowego Rejestru Karnego o wydanie zaświadczenia. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 zł, adwokat otrzymał dokument potwierdzający, że Tomasz nie jest poszukiwany. Dzięki temu Tomasz mógł bez obaw przyjechać do Polski i uregulować swoje zobowiązania alimentacyjne.

Podsumowanie

 

Osoby obawiające się, że mogą być poszukiwane za niepłacenie alimentów, mają kilka możliwości sprawdzenia swojego statusu. Mogą skorzystać z Krajowego Rejestru Karnego, internetowej bazy osób poszukiwanych przez policję, lub uzyskać pomoc prawną. Dzięki tym krokom można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas powrotu do kraju.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby zapewnić Ci spokój i pewność w kwestiach związanych z zaległymi alimentami i innymi problemami prawnymi. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj fachową pomoc bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym - Dz.U. 2000 nr 50 poz. 580

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »