Jak i gdzie sprawdzić, czy jestem poszukiwany za alimenty?

Autor: Marek Gola

Gdzie i jak można sprawdzić, czy jestem poszukiwany za niepłacenie alimentów? Zalegam byłej żonie kilka tysięcy alimentów i do tej pory ich nie zapłaciłem. Obecnie przebywam za granicą, ale chciałbym wrócić do Polski i obawiam się, czy nie jestem poszukiwany. Proszę o informację jak sprawdzić czy jestem poszukiwany za niepłacenie i zaległe alimenty.

Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak i gdzie sprawdzić, czy jestem poszukiwany za alimenty?

Wniosek do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem czy jest się karanym

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego oraz przepisy ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym.

Z treści Pana pytania wynika, że jest Pan dłużnikiem alimentacyjnym. Pozostaje Pan poza granicami kraju. Aktualnie chciałby Pan przyjechać do Polski, ale obawia się Pan, czy nie jest poszukiwany za niepłacenie alimentów.

W pierwszej kolejności może Pan wystąpić do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem, czy jest Pan karany. Opłata od wniosku wynosi 30 zł.

Zobacz też: Poszukiwani listem gończym

Na jakiej stronie internetowej można sprawdzić osoby poszukiwane listem gończym?

Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Zasadnym jest nadto udzielenie pełnomocnictwa radcy prawnemu, adwokatowi celem skierowania do KRK na podstawie udzielonego pełnomocnictwa wniosku o wydanie informacji o Pana osobie. W rejestrze gromadzi się dane o osobach poszukiwanych listem gończym. Informacja z KRK związana jest z uiszczeniem opłaty w kwocie 30 zł. Wówczas będzie miał Pan pewność, czy był Pan skazany, czy też nie, a także, czy jest Pan poszukiwany listem gończym.

Może Pan uzyskać informacje osobiście za 20 zł (poprzez system elektroniczny), ale osobiście jestem sceptycznie nastawiony do tego systemu, albowiem mam obawy, czy organa nie wejdą w posiadanie Pana miejsca pobytu, jak będzie Pan dokonywał przelewu za uzyskanie takiej informacji.

Przeczytaj też: Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty

Sprawdź czy jesteś poszukiwany przez policję w Polsce ›

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »