Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie kradzieży z włamaniem

Marek Gola • Opublikowane: 2017-07-26

W 2000 r. dopuściłem się przestępstwa kradzieży z włamaniem. W marcu b.r. odbyła się pierwsza rozprawa. Dwa razy było wznawiane postępowanie. Kiedy wobec tego mój czyn się przedawni?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

W chwili obecnej czyn z art. 279 § 1 K.k. podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Od dnia popełnienia przestępstwa zagrożenie karą nie uległo zmianie. W chwili obecnej należy się zastanowić, czy przepis dotyczący przedawnienia karalności podlega pod przepis art. 4 § 1 K.k., zgodnie z którym – jeżeli w czasie orzekania obowiązuje ustawa inna niż w czasie popełnienia przestępstwa, stosuje się ustawę nową, jednakże należy stosować ustawę obowiązującą poprzednio, jeżeli jest względniejsza dla sprawcy.

Z uwagi na powyższe do dnia 14 lipca 2000 r. karalność przestępstwa stanowiącego czyn zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata wynosił 10 lat i, co istotne, okres ten podlegał wydłużeniu o kolejne 5 lat, jeżeli wszczęto postępowanie przeciwko osobie w okresie wspomnianych 10 lat. Obecnie karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat.

Nadto jeżeli w okresie, o którym mowa powyżej, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych ustaje z upływem 10 lat od zakończenia tego okresu. W mojej ocenie w chwili obecnej należałoby się powołać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 26 czerwca 2008 r., sygn. akt V KK 112/08, zgodnie z którym: „Nakaz bezpośredniego stosowania ustawy nowej w zakresie przepisów o przedawnieniu, wyrażony w art. 2 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny (Dz. . Nr 132, poz. 1109) odnosi się zarówno do podstawowych terminów przedawnienia karalności przestępstw, unormowanych na nowo w art. 101 K.k., jak i do wydłużonego przepisem art. 1 pkt 2 tej ustawy, terminu przedawnienia wyrokowania, określonego w art. 102 k.k.”.

W mojej ocenie czyn jest przedawniony, a zastosowanie znajdzie przepis art. 4 § 1 K.k.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »