Wyjazd z kraju bez wykonania wyroku, jak po latach to załatwić, nie idąc do więzienia?

• Data: 2023-10-06 Autor: Marek Gola

Przed 9 laty zostałem skazany przez sąd okręgowy za posiadanie 0,2 g marihuany. Za ten czyn dostałem 6 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata, grzywnę i 34 godziny prac społecznych. Niestety, stało się to w monecie, w którym miałem od dawna zaplanowaną podróż do innego kraju w celach zarobkowych. Od tego czasu nie było mnie w Polsce. Chciałbym się dowiedzieć, jak mógłbym tę sprawę załatwić, nie idąc do więzienia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wyjazd z kraju bez wykonania wyroku, jak po latach to załatwić, nie idąc do więzienia?

Wyjazd za granicę bez odbycia kary nałożonej przez sąd

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

W pierwszej kolejności zasadnym byłoby ustalenie Pana danych w Krajowym Rejestrze Karnym pod kątem karalności oraz ścigania listem gończym. Po drugie, dysponując danymi z KRK należałoby podjąć działania zmierzające do zapoznania się z aktami sprawy karnej, w której był Pan skazany i w ramach której zapewne jest Pan poszukiwany. Zaplanowanie podróży bowiem niczego nie zmienia, tj. nie zwalniało Pana z obowiązku podjęcia próby i kontaktu z kuratorem. De facto bez wiedzy co znajduje się w KRK, nie jest Pan w stanie ustalić niczego.

Informacje o karalności w KRK

Jedynie, co mnie dziwi, to rodzaje kar. Podaje Pan, że orzeczono wobec Pana karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, grzywnę i karę ograniczenia wolności. W mojej ocenie połączenie tych kar w taki sposób jest raczej niemożliwe, ale dopóty nie zobaczę wyroku, nie będę mógł się określić jednoznacznie. O ile takie byłoby Pana życzenie, możemy pozyskać dla Pana informacje z KRK i na ten podstawie przegotować plan dalszych działań.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »