Skarga na prokuratora

• Data: 2024-03-17 Autor: Monika Cieszyńska

Jeżeli napotkałeś na problematyczne zachowanie lub czynności prokuratora prokuratury okręgowej i zastanawiasz się, gdzie można złożyć skargę, istnieje jasno określona ścieżka działania. Proces składania skargi na prokuratora jest uregulowany przepisami prawa, których znajomość nieraz może się przydać. Z takim właśnie problemem zwróciła się do nas pani Kinga, która jest w trakcie sporządzania skargi na działanie jednego prokuratora z prokuratury okręgowej w Katowicach. Zastanawia się, czy materiały w tej sprawie powinienem przesłać do prokuratury apelacyjnej w Katowicach jako jednostki nadrzędnej. Pyta też, kto jest odpowiedzialny za rozpatrywanie takiej skargi na prokuratora?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Skarga na prokuratora

Gdzie złożyć skargę na prokuratora prokuratury okręgowej?

Z treści pytania rozumiem, że skarga dotyczy prokuratora prokuratury okręgowej.

Skargi na czynności lub zachowanie prokuratora rozpatruje prokurator bezpośrednio przełożony, o czym stanowi § 203 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r. Regulamin wewnętrzny urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury (Dz. U. z 2014 r., poz. 1218).

Prokurator przełożony bezpośredni to kierownik danej powszechnej jednostki organizacyjnej. Czyli dla prokuratorów prokuratury okręgowej przełożonym bezpośrednio jest prokurator okręgowy, co potwierdza art. 17a ust. 3 pkt 5 ustawy o prokuraturze.

Podsumowując, skargę na prokuratora prokuratury okręgowej należy skierować do prokuratura okręgowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład z zakresu przewlekłości postępowania: Jan Kowalski złożył skargę na prokuratora prokuratury okręgowej w Krakowie, zarzucając mu przewlekłość prowadzonego postępowania dotyczącego oszustwa, którego był ofiarą. W jego przypadku, mimo upływu ponad dwóch lat od złożenia zawiadomienia, sprawa nie znalazła rozstrzygnięcia. Skarga została skierowana do prokuratora okręgowego, który zainicjował wewnętrzne postępowanie sprawdzające, mające na celu przyspieszenie postępowania i wyjaśnienie przyczyn opóźnień.

 

Przykład z zakresu nieodpowiedniego zachowania

Agnieszka Nowak zdecydowała się złożyć skargę na zachowanie jednego z prokuratorów w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku, który podczas przesłuchania wykazał się brakiem profesjonalizmu i nieodpowiednim zachowaniem. Agnieszka czuła się zastraszona i nieusprawiedliwiona w swoich prawach jako świadek. Skargę kieruje do prokuratora okręgowego, prosząc o zbadanie sprawy i podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia, aby podobne sytuacje nie miały miejsca w przyszłości.

 

Przykład dotyczący niewłaściwej komunikacji

Tomasz Nowicki złożył skargę do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotyczącą prokuratora, który nie informował go na bieżąco o postępach w sprawie kradzieży, której był ofiarą. Tomasz podkreślał w swojej skardze problem z brakiem komunikacji i nieotrzymywaniem odpowiedzi na swoje zapytania, co znacząco wpływało na jego poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do organów ścigania. Skarga została przekazana do prokuratora okręgowego, który zobowiązał się do przeglądu procedur komunikacyjnych i zapewnienia, że informacje o postępie spraw są regularnie przekazywane wszystkim zainteresowanym stronom. 

Podsumowanie

Podsumowując, proces składania skarg na działania lub zachowanie prokuratorów prokuratury okręgowej jest jasno określony i wymaga zwrócenia się bezpośrednio do prokuratora okręgowego. Jak widać, możliwa jest odpowiednia reakcja na zgłaszane problemy, co ma na celu nie tylko rozwiązanie indywidualnych spraw, ale także podnoszenie standardów pracy prokuratury i budowanie zaufania społecznego do tej instytucji. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego lub pomocy w przygotowaniu skargi na działania prokuratora? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych on-line. Nasi doświadczeni prawnicy oferują profesjonalne doradztwo i asystę w przygotowaniu wszelkich niezbędnych pism. Opisz swoją sprawę w formularzu umieszczonym poniżej.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze - Dz.U. 2016 poz. 177
2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 września 2014 r. Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury - Dz.U. 2014 poz. 1218

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »