Kategoria: Oskarżony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oskarżenie o współudział w kradzieży

Marek Gola • Opublikowane: 2016-10-25

Mój 19-letni syn został wykorzystany przez znajomego. Ten poprosił go o podwożenie do kilku sklepów (syn chciał zarobić na tym podwożeniu). Później na dowód syna oddał do lombardu telefon (syn zgodził się), a sam wziął pieniądze. Przyszła do nas policja i oskarża syna o współudział w kradzieży telefonu (jak się okazało). Syn powiedział, że jest niewinny. Policja nalegała do przyznania się, bo wtedy może uniknie sądu. Co mamy robić? Jak pomóc synowi w tej sytuacji? O niczym nie miał pojęcia i nie miał złych zamiarów.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego, dalej K.p.k., oraz przepisy Kodeksu karnego – K.k.

W pierwsze kolejności wyraźnie podkreślić należy, że nie można zostać uznanym za winnego popełnienia czynu zabronionego, tj. odpowiadać karnie za czyny, nie trafiając przed oblicze sądu. Wyrok skazujący może wydać tylko sąd. Wskazanie, zatem jakoby przyznanie się do winy miało uchronić syna przed sprawą w sądzie, jest niczym innym jak świadomym działaniem operacyjnym policji, która chce wymusić na Pani synu przyznanie się winy.

W chwili obecnej jeżeli macie Państwo na to środki, winniście skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, bowiem od 1 lipca 2015 r. nastąpiła zmiana w procedurze karnej i w sytuacji kiedy sprawa trafi do sądu, oskarżony musi się bronić przed zarzutami oskarżyciela publicznego. Niestety, ale w chwili obecnej konieczne, jest czuwanie na tym, jakie wnioski dowodowe znajdują się w treści aktu oskarżenia, czy wszystkie okoliczności, które przemawiają na korzyść Pani syna są brane pod uwagę przez organa ścigania. Zgodnie z art. 4 K.p.k. organy prowadzące postępowanie karne są obowiązane badać oraz uwzględniać okoliczności przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego. Powyższa reguła ma zastosowanie zarówno w postępowaniu przygotowawczym, jak i sądowym, a zatem odnosi się zarówno do prokuratury, jak i sądu.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Drugim istotnym elementem jest ustalenie, czy synowi zostały już postawione zarzuty, czy też nie. Jeżeli tak, jest podejrzanym, a to z kolei powoduje, że jest stronę postępowania i może zapoznawać się z aktami sprawy. Jeżeli zarzuty nie zostały mu jeszcze przedstawione, mamy do czynienia z podejrzewanym, a zatem z kimś, wobec kogo istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełnił czyn zabroniony.

Po trzecie Pani syn jeżeli został mu postawiony zarzut, winien zapoznać się z aktami sprawy by przejrzeć ich zawartość, a także ewentualne dowody, które mogą stanowić przeciwko niemu, jak i za nim.

Nie ulega wątpliwości, że każdy szczegół będzie miał w tym przypadku znaczenie, bowiem sprawa, jak sama Pani zauważa, obejmuje wiele szczegółów, które mogą pozwolić uznać twierdzenia Pani syna za prawdziwe, a to z kolei spowoduje, że uzyska wyrok uniewinniający.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »