Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy oskarżony w sprawie karnej musi stawić się na rozprawie?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2020-04-27

Czy oskarżony w sprawie karnej, który otrzymał zawiadomienie o terminie rozpoczęcia rozprawy głównej, musi stawić się na rozprawie? Wcześniej składał wyjaśnienia w postępowaniu przygotowawczym.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy oskarżony w sprawie karnej musi stawić się na rozprawie?

Bycie osobą uwikłaną w postępowanie karne, niezależnie od rodzaju oskarżenia, zawsze jest trudne, przykre i nieprzyjemne. Rozumiem, że jest to coś, czego woli się uniknąć, i można to zrobić w wielu przypadkach, choć z wielu względów lepiej tego nie robić.

Prawo oskarżonego do brania udziału w rozprawie

Aby móc odpowiedzieć na Pani pytanie, muszę odwołać się do przepisów Kodeksu postępowania karnego (dalej w skrócie K.p.k.). Zgodnie z art. 374 K.p.k. oskarżony ma prawo brać udział w rozprawie. Prawo nie jest oczywiście równoznaczne z obowiązkiem, a więc można z tego zrezygnować. Jednakże dalej w tym przepisie zawarto zapis, iż przewodniczący lub sąd może uznać jego obecność za obowiązkową. W sprawach o zbrodnie obecność oskarżonego podczas przesłuchania oskarżonego i przedstawieniu zarzutów jego obecność jest obowiązkowa.

Uznanie obecności za obowiązkową przez sąd

Sprawa, o której Pani wspomina, nie zalicza się do zbrodni. Jedyna możliwość więc obowiązkowego stawiennictwa jest wtedy, jeśli sąd uzna obecność za obowiązkową. Wspomina Pani o zawiadomieniu o rozprawie, a nie wezwanie do obowiązkowego stawiennictwa, a więc wychodzi na to, że nie jest ono obowiązkowe. Pragnę również dodać, ze jeśli stawiennictwo jest obowiązkowe, zwykle jest to wprost oznaczone na wezwaniu.

Korzyści ze stawienia się na rozprawie przez oskarżonego

Jednakże pragnę zaznaczyć, że warto mimo wszystko brać udział w postępowaniu. Przede wszystkim wiadomo jest, jakie dowody są przedstawiane, ma się wpływ na przebieg postępowania. Zeznania w postępowaniu przygotowawczym nie zawsze są wystarczające, sąd często dopytuje o wiele kwestii, można również samemu wiele opowiedzieć. Można również zadawać pytania świadkom, wypowiadać się co do przedstawianych dowodów. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, że oskarżony może odmówić odpowiedzi na niektóre pytania bez podawania przyczyn lub też np. odmawiać odpowiedzi na pytania prokuratora lub sądu albo zgodzić się np. na odpowiadanie na pytania obrońcy, obrońcy i sądu – według swojego uznania. Ma się wtedy pewien rodzaj kontroli nad postępowaniem. Brak udziału w postępowaniu może uczynić złe wrażenie na sądzie – w teorii nie powinno, jednakże każdy sędzia jest jedynie człowiekiem i dokonuje pewnych ocen.

Tak więc podsumowując – stawiennictwo jest obowiązkowe jedynie w sytuacjach, kiedy sąd jasno tak określi, a tak ogólnie to nie, jednakże lepiej brać udział w postępowaniu i wiedzieć, co się dzieje, niż później zostać zaskoczonym.

Mam nadzieję, że odpowiedziałam w sposób dla Pani satysfakcjonujący na Pani pytanie związane ze stawieniem się lub nie oskarżonego na rozprawie i Pani wątpliwości zostały rozwiane. W razie jednak dodatkowych pytań związanych z tą sprawą lub wątpliwości, zapraszam do zadawania pytań.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »