Zamiana kary robót społecznych na grzywnę

Autor: Marek Gola

Mam zasadzone 30 godzin miesięcznie przez 12 miesięcy prac społecznych. Jestem bezrobotny. Czy jak będę rolnikiem objętym ubezpieczeniem KRUS, to będę mógł zamienić karę na grzywnę? Pani kurator powiedziała, że to możliwe tylko w jednym przypadku, tzn. jeśli będę miał stałe zatrudnienie na 12 miesięcy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zamiana kary robót społecznych na grzywnę

Czy jest możliwość zamiany ograniczenia wolności na karę grzywny?

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż pod rządkami uprzednio obowiązujących przepisów prawa istniała możliwość zamiany kary ograniczenia wolności na karę grzywny. Aktualnie, na Pana niekorzyść, przepisy te już nie obowiązują. Innymi słowy nie ma możliwość zamiany kary ograniczenia wolności na grzywnę. Istnieje natomiast możliwość zamiany na zastępcza karę pozbawienia wolności.

W chwili obecnej, o ile nie starał się Pan o odroczenie kary ograniczenia wolności, względnie na przerwę w jej wykonywaniu, z chwilą podjęcia zatrudnienia mógłby Pan starać się zamianę formy obowiązku pracy społecznej na potrącenie określonej kwoty z wynagrodzeniem. Zgodnie z art. 63a § 1 Kodeksu karnego wykonawczego w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym.

Innymi słowy jedynie podjęcie zatrudnienia i uzyskiwanie z tego tytułu wynagrodzenia za pracę, przy nałożeniu szczególnych obowiązków, może prowadzić do zamiany formy obowiązku pracy społeczne na potrącenie określonej kwoty z wynagrodzenia. Jak wskazano powyżej, muszą jednak zaistnieć szczególne okoliczności, tj. niemożność świadczenia pracy nieodpłatnej i kontrolowanej, nagła konieczność podjęcia pracy zarobkowej z uwagi na sytuację rodzinną i majątkową.

Zobacz też: Zamiana prac społecznych na grzywnę

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »