Autor: Bogusław Nowakowski
Mam angielskie prawo jazdy, a teraz jadę do Polski. W świetle nowego przepisu o zabieraniu prawa jazdy za jazdę z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym – czy moje zagraniczne prawo jazdy może być zabrane? A jeżeli nie, to jakie konsekwencje mogą mnie spotkać?
Zagadnienie to regulowane jest ustawą – Prawo o ruchu drogowym.
W Polsce według nowych reguł policjant zatrzymuje prawo jazdy (odbiera dokument potwierdzający uprawnienia do kierowania pojazdami), w przypadku jazdy z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Prawo jazdy odbierane jest za pokwitowaniem.
Prawo jazdy zatrzymane w powyższym przypadku – Policja jako instytucja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
Zobacz też: Utrata prawa jazdy za granicą
Jednakże w przypadku, gdy prawo jazdy zostało wydane przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska ( tak jak w Pana sytuacji przez Wielką Brytanię), a Pan jako kierujący pojazdem nie miałby miejsca zamieszkania na terytorium Polski, zabrane Panu prawo jazdy przekazane byłoby niezwłocznie staroście właściwemu ze względu na miejsce naruszenia przepisów Prawa o ruchu drogowym. Tenże starosta z kolei, niezwłocznie przekazałby zatrzymane prawo jazdy do właściwego organu państwa, w którym zostało ono wydane.
Jeżeli wskazałby w chwili zatrzymania, że ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce – wtedy zatrzymane prawo jazdy przekazane byłoby nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
Z reguły w takich sytuacjach nie wskazuje się miejsca zamieszkania w Polsce i prawo jazdy ląduje w państwie, które go wydało.
Nowe przepisy nie przewidują szczególnego traktowania (poza wskazaną zasadą przekazywania zabranego prawa jazdy) praw jazdy wydanych przez inne państwo niż Polska.
Stąd też wniosek końcowy:
Cytat z Prawa o ruchu drogowym:
Rozdział 3
Zatrzymywanie praw jazdy i pozwoleń oraz cofanie i przywracanie uprawnień do kierowania pojazdami
„Art. 135. 1. Policjant: (...)
1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub (...)
„Art. 136. 1. Zatrzymane prawo jazdy, z wyjątkiem przypadku określonego w art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. c, Policja przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, według właściwości, sądowi uprawnionemu do rozpoznania sprawy o wykroczenie, prokuratorowi lub staroście.
1a. Jeżeli prawo jazdy zostało wydane przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska i kierujący pojazdem nie ma miejsca zamieszkania na jej terytorium, prawo jazdy przekazuje się niezwłocznie staroście właściwemu ze względu na miejsce naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym. Starosta niezwłocznie przekazuje zatrzymane prawo jazdy do właściwego organu państwa, w którym zostało ono wydane. (…)”
Przeczytaj też: Angielskie prawo jazdy a punkty karne w Polsce
Brytyjski turysta na wakacjach w Polsce
John, obywatel Wielkiej Brytanii, przyjechał do Polski na wakacje i wypożyczył samochód. Jadąc przez jedno z większych miast, nie zauważył zmiany ograniczenia prędkości i przekroczył dopuszczalną prędkość o 55 km/h. Zatrzymany przez policję, został poinformowany, że jego brytyjskie prawo jazdy zostanie zatrzymane i przekazane staroście, który następnie odeśle dokument do właściwego urzędu w Wielkiej Brytanii. John musiał również zapłacić wysoką grzywnę i został poinformowany o zakazie prowadzenia pojazdów na terenie Polski przez trzy miesiące.
Pracownik międzynarodowej firmy w delegacji
Anna, posiadająca niemieckie prawo jazdy, pracuje w międzynarodowej firmie i na czas projektu zamieszkała tymczasowo w Polsce. Pewnego dnia, spiesząc się na spotkanie, przekroczyła prędkość o 52 km/h w obszarze zabudowanym. Policjant zatrzymał jej dokument i przekazał sprawę do sądu rejonowego, ponieważ Anna zadeklarowała miejsce zamieszkania w Polsce. W konsekwencji musiała stawić się na rozprawę, gdzie oprócz utraty prawa jazdy na trzy miesiące, otrzymała wysoką grzywnę.
Polski kierowca z zagranicznym prawem jazdy
Michał, który kilka lat temu przeprowadził się do Holandii i uzyskał tamtejsze prawo jazdy, przyjechał do rodziny w Polsce. Podczas jazdy przez rodzinne miasto został zatrzymany za przekroczenie prędkości o 51 km/h. Policja zatrzymała jego holenderskie prawo jazdy i poinformowała go, że zostanie ono odesłane do holenderskich organów. Chociaż Michał nie mógł prowadzić w Polsce przez trzy miesiące, w Holandii nadal mógł korzystać z uprawnień po powrocie do kraju.
Zagraniczne prawo jazdy może zostać zatrzymane przez polską policję w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Procedura postępowania zależy od miejsca zamieszkania kierowcy – jeśli nie ma on stałego pobytu w Polsce, dokument zostanie przekazany właściwemu organowi państwa, które go wydało. W przypadku osób deklarujących pobyt w Polsce, prawo jazdy trafi do sądu, prokuratury lub starosty. Niezależnie od tego, kierowca ponosi odpowiedzialność za wykroczenie zgodnie z polskim prawem, co wiąże się z konsekwencjami w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na terenie kraju oraz możliwą grzywną. Dlatego też, podróżując po Polsce, warto zachować ostrożność i przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące przepisów ruchu drogowego w Polsce i konsekwencji związanych z zatrzymaniem zagranicznego prawa jazdy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych. Doświadczeni prawnicy pomogą Ci zrozumieć obowiązujące regulacje, wskażą możliwe opcje działania oraz zapewnią wsparcie w przypadku postępowania administracyjnego lub sądowego. Indywidualne podejście do każdej sprawy pozwoli na znalezienie najlepszego rozwiązania i ochronę Twoich praw.
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika