Tani tytoń bez akcyzy - konsekwencje zakupu

• Data: 2023-11-12 Autor: Marek Gola

Moja mama znalazła w internecie tytoń w niższej niż w sklepie cenie. A że pali nałogowo, zdecydowała się kupić 1 kg. Strona, na której go zamówiła, nie miała w opisie, że jest bez akcyzy. Tytoń jednak nie dotarł, bo został zatrzymany przez służby celne. Nawet za niego nie zapłaciła, gdyż przesyłka była za pobraniem. Teraz dostała wezwanie na komisariat policji w charakterze podejrzanego o czyn z art. 65 / 2b i 4 Kodeksu karnego skarbowego. Czy w tej sytuacji ma się czego obawiać? Co jej grozi? Dodam tylko, że sytuacja miała miejsce przed 4 miesiącami, a wezwanie przyszło dopiero teraz.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Tani tytoń bez akcyzy - konsekwencje zakupu

Paserstwo akcyzowe

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.).

Pańska mama została wezwana do stawiennictwa w charakterze podejrzanego w związku z podejrzeniem czynu z art. 65 § 2b i 4 K.k.s.

Jak podkreśla się w literaturze: „Delikty z art. 65 k.k.s. mają charakter powszechny, ogólnosprawczy. Przepis nie wymaga tu zaistnienia jakichś szczególnych cech po stronie sprawcy. Trzeba jednak zaznaczyć, że podmiotem paserstwa akcyzowego nie może być sprawca czynu zabronionego, z którego pochodził wyrób akcyzowy stanowiący przedmiot wykonawczy tego przestępstwa. Nie jest też paserem akcyzowym, lecz współsprawcą ten, kto brał udział w przestępstwie, z którego pochodzi wyrób akcyzowy. Należy wskazać, że z tytułu wykorzystania „owoców przestępstwa” sprawca (współsprawca) nie jest pociągany do odpowiedzialności karnej. Czyn taki stanowi bowiem współukarany czyn następczy.” (vide: Zgoliński Igor (red.), Kodeks karny skarbowy. Komentarz, wyd. II, Opublikowano: WKP 2021).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Niższy wymiar kary – grzywna

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czy Pana mama nie tylko wiedziała, ale czy mogła się domyślać, że tytoń nie jest objęty akcyzą? Czyn, który organa ścigania chcą zarzucić Pana mamie, polega bowiem na podejmowaniu czynności zmierzających bezpośrednio do nabycia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 65 § 2b K.k.s. Obawiam się bowiem, że samo wskazywanie na brak w opisie informacji o braku akcyzy nie pozwoli uniknąć odpowiedzialności, o ile cena za tytoń była rażąco niska w stosunku do tej, która występuje w sklepie i jest objęta akcyzą. Oczywiście można oprzeć na tym twierdzeniu linię obrony, ale z góry trzeba wskazać, że nie musi się to udać.

Mając na jednak na uwadze fakt, iż w treści wezwania wspomina się o § 4 art. 65 K.k.s., to w najgorszym wypadku sąd skaże Pana mamę na karę grzywny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »