Europejski nakaz aresztowania (ENA) i jego konsekwencje

• Data: 2023-05-31 Autor: Katarzyna Bereda

Mieszkam na stale w Norwegii i mam obywatelstwo polskie. W ubiegłym roku zostałem skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności za niepłacenie alimentów, a potem dostałem wezwanie, aby stawić się w zakładzie karnym. Nie stawiłem się, na chwilę obecną mam pracę i alimenty płacę. Jak się dowiedzieć czy wydano ENA? Jeśli wydadzą ENA, to czy zostanę automatycznie zatrzymany, próbując wjechać do Anglii lub do innego kraju, który nie jest członkiem UE i nie jest w Schengen?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Europejski nakaz aresztowania (ENA) i jego konsekwencje

Wniosek do rejestru karnego

Aby dowiedzieć się, czy jest Pan poszukiwany lub czy został wystosowany za Panią list gończy, powinien Pan złożyć wniosek do krajowego rejestru karnego.

Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy o krajowym rejestrze karnym „każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w Rejestrze. Osobie, której dane osobowe znajdują się w zbiorach danych zgromadzonych w Rejestrze, na jej wniosek, udostępnia się informację o treści wszystkich zapisów dotyczących tej osoby”.

W rejestrze bowiem gromadzi się dane o osobach, które m.in. zostały prawomocnie skazane za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe, a także będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych, a także poszukiwanych listem gończym.

Wniosek przez internet

Dlatego jeżeli nie jest Pan pewien stanu swojej karalności, proponuję wystosować do KRK wniosek o stan karalności, co wykluczy lub potwierdzi okoliczność, czy jest Pan osobą poszukiwaną, czy też nie. Aby uzyskać zaświadczenie z rejestru, musi Pan złożyć wniosek w punkcie informacyjnym znajdującym się w sądzie okręgowym miejsca zamieszkania. Opłata od wniosku to 30 złotych. Obecnie może także Pan złożyć wniosek drogą internetową za pomocą profilu zaufanego.

Jeżeli otrzymał Pan wezwanie do zakładu karnego już jakiś czas temu, zapewne list gończy lub ENA został wystosowany i po sprawdzeniu Pana danych na lotnisku lub przez inny organ na terenie kraju, w którym się Pan znajduje, może zostać Pan zatrzymany. Jednak aby to zweryfikować, proszę internetowo złożyć wniosek do krajowego rejestru karnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »