Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co mi grozi za kradzież pieniędzy?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-12-08

W firmie, w której pracuję na umowę o pracę przywłaszczyłem sobie kilka tysięcy złotych. Są to pieniądze za faktury, które wpisywałem jako niezapłacone. Co mi grozi za kradzież pieniędzy?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Odpowiadając na Pana pytanie wyjaśnię, że w pierwszej kolejności pracodawca – o ile oczywiście będzie tego chciał – może rozwiązać z Panem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym.

Zgodnie z treścią art. 52 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem. Takim przestępstwem jest niewątpliwie przywłaszczenie powierzonych pieniędzy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 1979 r., wydanym w sprawie I PR 13/79, „oczywistość” popełnienia przestępstwa w rozumieniu art. 52 § 1 pkt 2 K.p. może być stwierdzona nie tylko na podstawie prawomocnego wyroku skazującego, ale również na podstawie oceny konkretnego zdarzenia, które nie pozostawia wątpliwości, że przestępstwo zostało popełnione.

Wystarczy zatem, że kontrahent Pana pracodawcy ujawni mu ten czyn w sposób nie budzący wątpliwości i będzie możliwe zastosowanie tego trybu rozwiązania umowy.

Ponadto, na pewno Pana pracodawca będzie się domagał zwrotu pieniędzy, jeśli Pan nie uczyni tego dobrowolnie będzie mógł wszcząć przeciwko Panu postępowanie o zapłatę, może to być postępowanie cywilnego albo np. sąd może orzec to w ramach obowiązku naprawienia szkody, jeśli będzie się toczyć postępowanie karne.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

I kolejna rzecz, która może Panu grozić to rzeczywiście wyrok skazujący, jeśli Pana pracodawca zgłosi ten fakt organom ścigania i akt oskarżenia trafi do sądu. Tego rodzaju, jak opisany w pytaniu czyn stanowi przestępstwo przywłaszczenia sobie pieniędzy pracodawcy. Jest ono spenalizowane w Kodeksie karnym, mianowicie artykuł 284 § 2 Kodeksu karnego stanowi, że kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Przeważnie sądy karne orzekają takie wyroki w zawieszeniu, aczkolwiek postępowania tego rodzaju przeciwko pracownikom zdarzają się i niestety notuje się w nich wyroki niekorzystne dla pracowników, więc z tym musi się Pan liczyć.

Proponowałabym jak najszybciej oddać te pieniądze, jeśli ma Pan taką możliwość, nim dowie się o tym pracodawca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »