Kategoria: Przedawnienie, zatarcie skazania

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przemyt sprzed 20 lat a przedawnienie

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-05-06

W 1997 roku złapano mnie na przemycie papierosów w Niemczech, siedziałem w areszcie 2 miesiące do sprawy, po sprawie dostałem 2 lata w zawieszeniu oraz karę finansową. Minęło ponad 20 lat, czy ta sprawa jest aktualna, czy przedawniona? 

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Powołał Pan, że ponad 20 lat temu wymierzono wobec Pana w Niemczech kary za przemyt – odpowiedzialność karną oraz kary finansowe.

W pierwszej kolejności należy odnieść się do odpowiedzialności karnej. W związku z tym, iż został Pan ukarany karą pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata,  to należy brać pod uwagę przedawnienie wykonania kary. Niemiecki kodeks karny StGB (obowiązujący od 1 stycznia 1975 roku do 30 czerwca 2002 roku) przewidywał, w § 79 ust. 3, że okres przedawnienia to:

  1. dwadzieścia pięć lat, gdy wymierzono karę pozbawienia wolności w wymiarze ponad dziesięciu lat,
  2. dwadzieścia lat, gdy wymierzono kare pozbawienia wolności w wymiarze od ponad pięciu lat do dziesięciu lat,
  3. dziesięć lat, gdy wymierzono karę pozbawienia wolności w wymiarze ponad jeden rok do pięciu lat,
  4. pięć lat, gdy wymierzono karę pozbawienia wolności w wymiarze do jednego roku i grzywnę w wysokości ponad trzydziestu stawek dziennych,
  5. trzy lata, gdy wymierzono karę grzywny w wymiarze do trzydziestu stawek dziennych.

Mając na uwadze podane przez Pana informacje, nie wiem wykonanie, jakiej kary pozbawienia wolności sąd zawiesił na 2 lata. Wobec braku informacji mogę podać, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od chwili uprawomocnienia się wyroku. Niestety nie wskazał Pan daty uprawomocnienia wyroku. Nie wiem też, czy nie został wydany wobec Pana nakaz aresztowania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Przedawnienie wykonania kary nie ma wpływu na zobowiązanie podatkowe i dług celny. Obowiązek zapłaty podatku przedawnia się w przypadku przestępstwa określonego w § 370 ust. 1 AO z upływem lat 5 od końca roku, w którym zobowiązanie podatkowe powstało (§ 47 w zw. z § 228 w zw. z § 229 ust. 1 AO). Wysokość podatku jest ustalana w decyzji wydawanej przez właściwy urząd celny. Można założyć, że nastąpiło przedawnienie, ale możliwe jest także przerwanie biegu przedawnienia przez podjęcie czynności przez organ – a tego nie jestem w stanie stwierdzić.  

Bieg terminu może zostać przerwany poprzez czynności niemieckiego organu podatkowego. Wystarczające jest najczęściej skierowanie wezwania do zapłaty, ale także odroczenie terminu płatności, czynności egzekucyjne, a nawet poprzez ustalanie przez organ podatkowy miejsca zamieszkania albo miejsca pobytu zobowiązanego do zapłaty.

W przypadku przerwania biegu przedawnienia termin przedawnienia biegnie od nowa wraz z końcem roku kalendarzowego, w którym przerwanie nastąpiło. Przerwanie biegu przedawnienia dotyczy tylko kwoty, do której odnosiła się dana czynność urzędu skarbowego. Jeżeli przez ten okres czasu nie doręczono do Pana żadnych wezwań, pism od niemieckich organów podatkowych, to jest możliwe, że roszczenie się przedawniło.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z przedawnieniem lub zatarciem skazania?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »