Indywidualne porady prawne
Autor: Filip Syrkiewicz
Kilka miesięcy temu miałam kolizję drogową z mojej winy. Zakwalifikowano ją jako wykroczenie (dostałam karę grzywny), wyrok wydano zaocznie. W zeszłym tygodniu byłam świadkiem w sądzie. Sędzia zapytał mnie, czy jestem karana, a ja odpowiedziałam, że nie. A przecież jestem. Co mam zrobić? Jak to odkręcić? Jaka spotka mnie kara za krzywoprzysięstwo w sądzie?
W pierwszej kolejności wymaga podkreślenia, że w polskim systemie prawnym nie zostało zdefiniowane pojęcie osoby karanej. Termin ten nie jest w szczególności regulowany przepisami stanowiącymi materialnoprawną podstawę odpowiedzialności za wykroczenie, zawartymi w ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.), jak również nie został unormowany w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r., poz. 475 z późn. zm.).
Z tych względów, do jego interpretacji należy sięgnąć po przepisy odrębne poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1218 z późn. zm.).
Należy zauważyć, że ujawnienie skazania za wykroczenie lub przestępstwo określone w tej ustawie przesądza o posiadaniu statusu osoby karanej.
Zobacz też: Wyrok nakazowy a karalność
Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:
– prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
– będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych,
– wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
– nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 95 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich,
– prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
– poszukiwanych listem gończym,
– tymczasowo aresztowanych.
Przeczytaj też: Kara za krzywoprzysięstwo
Katalog przypadków, w których dokonuje się wpisu do Krajowego Rejestru Karnego ma charakter zamknięty. Nie jest zatem możliwe uznanie za karaną (a więc ujawnioną w Rejestrze) osoby, w stosunku do której orzeczono inne kary lub środki karne, niż określone w tym przepisie.
W przypadku popełnionego wykroczenia, wpisu do Rejestru dokonuje się wyłącznie w razie skazania za ten czyn na karę aresztu (art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym).
W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym, wyrokiem zaocznym za popełnione wykroczenie drogowe skazana została Pani na karę grzywny. Orzeczona grzywna nie mieści się zatem w katalogu kar za wykroczenie, których wymierzenie stanowi przesłankę do ujawnienia skazania w Krajowym Rejestrze Karnym.
Z tych względów, popełnienie przez Panią wykroczenie, za które sąd wymierzył Pani karę grzywny nie ma wpływu na posiadanie przez Panią statusu osoby niekaranej.
Tym samym, Pani oświadczenie, złożone w zeznaniu przed sądem należy oceniać jako zgodne z prawdą. Nie należy się zatem obawiać, że z tej przyczyny poddane zostanie ono ocenie karnoprawnej, ponieważ nie nosi znamion fałszywego zeznania w rozumieniu art. 223 Kodeksu karnego.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne