Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jaka kara za krzywoprzysięstwo w sądzie?

Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 2019-03-01

Kilka miesięcy temu miałam kolizję drogową z mojej winy. Zakwalifikowano ją jako wykroczenie (dostałam karę grzywny), wyrok wydano zaocznie. W zeszłym tygodniu byłam świadkiem w sądzie. Sędzia zapytał mnie, czy jestem karana, a ja odpowiedziałam, że nie. A przecież jestem. Co mam zrobić? Jak to odkręcić? Jaka spotka mnie kara za krzywoprzysięstwo w sądzie?

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Zagodnienie wyjaśnione obszernie, szczegółowo, wyczerpijąco. Odpowiedz przesłana szybko. Odpowiedzi na pytania dodatkowe również przesłano szybko. Porada bardzo pomocna w rozwiązaniu problemu.
Szymon, 55 lat
 Fachowa porada i błyskawiczna odpowiedź
Helena, 64 lata, sprzataczka
Szybkość i rzetelność opinii, możliwość precyzowania problemu.
Marek, nauczyciel
Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena

W pierwszej kolejności wymaga podkreślenia, że w polskim systemie prawnym nie zostało zdefiniowane pojęcie osoby karanej. Termin ten nie jest w szczególności regulowany przepisami stanowiącymi materialnoprawną podstawę odpowiedzialności za wykroczenie, zawartymi w ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.), jak również nie został unormowany w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r., poz. 475 z późn. zm.).

Z tych względów, do jego interpretacji należy sięgnąć po przepisy odrębne poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2018 r., poz. 1218 z późn. zm.).

Należy zauważyć, że ujawnienie skazania za wykroczenie lub przestępstwo określone w tej ustawie przesądza o posiadaniu statusu osoby karanej.

Stosownie do art. 1 ust. 2 ustawy w Rejestrze gromadzi się dane o osobach:

– prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

– przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

– przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

– będących obywatelami polskimi prawomocnie skazanymi przez sądy państw obcych,

– wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,

– nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub wychowawczo-lecznicze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 95 ustawy o postepowaniu w sprawach nieletnich,

– prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,

– poszukiwanych listem gończym,

– tymczasowo aresztowanych.

Katalog przypadków, w których dokonuje się wpisu do Krajowego Rejestru Karnego ma charakter zamknięty. Nie jest zatem możliwe uznanie za karaną (a więc ujawnioną w Rejestrze) osoby, w stosunku do której orzeczono inne kary lub środki karne, niż określone w tym przepisie.

W przypadku popełnionego wykroczenia, wpisu do Rejestru dokonuje się wyłącznie w razie skazania za ten czyn na karę aresztu (art. 1 ust. 2 pkt 7 ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym).

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym, wyrokiem zaocznym za popełnione wykroczenie drogowe skazana została Pani na karę grzywny. Orzeczona grzywna nie mieści się zatem w katalogu kar za wykroczenie, których wymierzenie stanowi przesłankę do ujawnienia skazania w Krajowym Rejestrze Karnym.

Z tych względów, popełnienie przez Panią wykroczenie, za które sąd wymierzył Pani karę grzywny nie ma wpływu na posiadanie przez Panią statusu osoby niekaranej.

Tym samym, Pani oświadczenie, złożone w zeznaniu przed sądem należy oceniać jako zgodne z prawdą. Nie należy się zatem obawiać, że z tej przyczyny poddane zostanie ono ocenie karnoprawnej, ponieważ nie nosi znamion fałszywego zeznania w rozumieniu art. 223 Kodeksu karnego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wezwanie na policję na okoliczność rozpowszechniania utworu audiowizualnego

Za pośrednictwem sieci peer2peer ściągnąłem film dla słabo słyszącej małżonki. Zaraz po jego obejrzeniu usunąłem go z komputera, mając...

Zastraszanie świadka w sprawie karnej przez przełożonego

Złożyłem zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 271 K.k. przeciwko dyrektorowi mojej szkoły. Obecnie świadkowie...

Świadek w sprawie o przywłaszczenie lub kradzież przedmiotu

Zostałem wezwany jako świadek w sprawie z art. 119 Kodeksu wykroczeń. Domyślam się, że chodzi o przedmiot, który był w mieszkaniu...

Wezwanie na sprawę jako świadek i pokrzywdzony

Dostałem wezwanie na sprawę jako świadek i pokrzywdzony. Problem w tym, że mieszkam za granicą i taki wyjazd będzie mnie kosztował. Czy będę...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »