• Data: 2022-04-25 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
W 2017 r. zostałem zatrzymany i osadzony w areszcie śledczym. Tymczasowe aresztowanie trwało prawie rok. W tym okresie sąd orzekł mi 9 miesięcy pozbawienia wolności w innej sprawie, które zakończyło się w trakcie aresztu tymczasowego. Po wydaniu wyroku w sprawie, do której byłem zatrzymany, sąd, zaliczając tymczasowy areszt, zaliczył tylko okres ostatnich 2 miesięcy. Proszę o informację, czy jest to zgodne z prawem, czy jest sens pisania zażalenia na postanowienie w przedmiocie zaliczenia okresu na poczet zaliczonej kary. W załączniku dokumenty.
Zgodnie z art. 417 Kodeksu postępowania karnego „zaliczeniu na poczet orzeczonej kary podlega również okres tymczasowego aresztowania odbytego przez oskarżonego w innej sprawie, w której postępowanie toczyło się równocześnie, a zapadł w niej prawomocny wyrok uniewinniający, umorzono postępowanie albo odstąpiono od wymierzenia kary”.
A zatem jeśli oba postępowania toczyły się równocześnie, to okres tymczasowego aresztowania z innej sprawy należy Panu zaliczyć na poczet orzeczonej kary, ale wyłącznie gdy tej innej sprawie, w związku z którą był Pan tymczasowo aresztowany, doszło do uniewinnienia Pana, umorzenia postępowania albo odstąpiono od wymierzenia kary, no i oczywiście pod warunkiem, że obie sprawy toczyły się równocześnie. Chodzi przy tym o rzeczywisty okres pozbawienia wolności, nie o orzeczony, czyli o okres, w którym faktycznie był Pan tymczasowo aresztowany.
Podkreśla to orzecznictwo, np. wyrok SA w Katowicach z dnia 19.09.2013 r. sygn. akt II AKa 277/13, w którym sąd wskazał: „Zgodnie z treścią art. 417 KPK zaliczeniu na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności podlega również okres tymczasowego aresztowania odbytego przez oskarżonego – (podejrzanego) w innej sprawie, w której postępowanie toczyło się równocześnie, a zapadł w niej prawomocny wyrok uniewinniający, umorzono postępowanie albo odstąpiono od wymierzenia kary. Podstawowym zatem warunkiem zaliczenia na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności wymierzonej w jednej sprawie, okresu tymczasowego aresztowania, odbytego w innej sprawie, jest równoczesność toczenia się postępowań, przy czym przez pojęcie to rozumieć należy nie tylko równoległość toczących się od początku do końca postępowań, a więc nie tylko ich nakładanie się na siebie, ale również każdą inną sytuację zazębiających się czasowo postępowań, choćby przez pewien tylko okres”. Podobnie orzekł SA Łódź w wyroku z dnia 09.04.2013 r., sygn. akt II AKa 47/13.
Niesłuszne oskarżenie i uniewinnienie
Jan K. został tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W trakcie trwającego 8 miesięcy aresztu sąd wydał wobec niego wyrok skazujący w innej, drobniejszej sprawie (2 miesiące pozbawienia wolności). Po uniewinnieniu Jana K. w głównej sprawie sąd zaliczył na poczet odbycia kary tylko 2 miesiące z okresu tymczasowego aresztowania, co skutkowało zwolnieniem z zakładu karnego.
Dwie sprawy równocześnie
Anna M. została tymczasowo aresztowana w sprawie o rozbój. W czasie 6-miesięcznego aresztu sąd orzekł wobec niej karę 4 miesięcy pozbawienia wolności w innej sprawie o oszustwo. Po zakończeniu postępowania w sprawie rozboju, w którym Annę uniewinniono, sąd zaliczył pełny okres tymczasowego aresztowania na poczet kary z wcześniejszego wyroku. Dzięki temu kara została uznana za odbytą.
Częściowe zaliczenie aresztu
Marek P. został aresztowany na 10 miesięcy w związku z podejrzeniem o włamanie. W tym czasie sąd skazał go na 5 miesięcy więzienia za posiadanie narkotyków. Po uniewinnieniu w sprawie włamania sąd zaliczył mu tylko 5 miesięcy z okresu tymczasowego aresztowania na poczet odbycia kary, ponieważ uznał, że oba postępowania zazębiały się jedynie przez część okresu aresztowania.
Zaliczenie tymczasowego aresztu na poczet kary jest możliwe, jeśli oba postępowania toczyły się równocześnie, a sprawa, w której zastosowano areszt, zakończyła się uniewinnieniem, umorzeniem lub odstąpieniem od kary. Ważne jest, aby sąd wziął pod uwagę rzeczywisty czas pozbawienia wolności, nie tylko formalny okres orzeczonej kary. W przypadku wątpliwości co do prawidłowości decyzji warto rozważyć złożenie zażalenia.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące zaliczenia tymczasowego aresztu na poczet kary lub innych kwestii prawnych, skorzystaj z profesjonalnych porad online. Oferujemy szybką i rzetelną pomoc prawną, analizę dokumentów oraz wsparcie w przygotowaniu pism procesowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać klarowne i skuteczne rozwiązania swoich problemów prawnych.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 19 września 2013 r. sygn. akt II AKa 277/13
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 09 marca 2013 r., sygn. akt II AKa 47/13
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika