Oskarżenie o zarysowanie samochodu

Autor: Marek Gola

Sąsiad twierdzi, że na parkingu zarysowałam jego samochód. Nie zrobiłem tego, a sam fakt, że na swoim aucie ma kolor rys jak mojego samochodu nie może przecież być dla mnie wyrocznią. Moim zdaniem uszkodził pojazd w innych okolicznościach, a teraz chce wyłudzić z mojego ubezpieczenia. Na policji powiedziałam, że tego nie zrobiłam. Teraz sprawa trafiła do sądu karnego jako wykroczenie, które zaskarżyłam. Jak się bronić? Czuję się ofiarą. Czy takie sprawy się przedawniają?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oskarżenie o zarysowanie samochodu

Ustalenie czy są dowody na zarysowanie samochodu

W pierwszej kolejności zasadne byłoby ustalenie, jakie dowody w sprawie wykroczeniowej służą przeciwko Pani, a zatem na podstawie jakich dowodów sąsiad i policja próbują wykazać, że to Pani jest sprawcą porysowania samochodu sąsiada.  Dostęp do akt wobec statusu obwinionego posiada Pani swobodny, co powoduje, że w każdym czasie może Pani iść do sądu i zamówić akta do czytelni. Najlepiej uczynić to telefonicznie, celem uniknięcia sytuacji, że akta będą u sędziego, który będzie akurat pracował nad Pani sprawą.

Analiza akt sprawy pozwoli ustalić linię oskarżenia, a jednocześnie pozwoli ustalić linię obrony. Należy zatem ustalić, czy linia oskarżenia opiera się wyłącznie na zeznaniach sąsiada i pobieżnej analizie jego samochodu, czy też do analizy wzięto Pani samochód, porównano miejsce zarysowania z Pani samochodem. Nadto czy Pani samochód posiada jakiekolwiek ślady zarysowania? Sąsiad i policja jako oskarżyciele winni dążyć do wykazania Pani winy, a Pani powinna wiedzieć jakimi argumentami oni się posługują.

Zobacz też: Niesłuszne oskarżenie o kradzież w sklepie

Dokumentacja fotograficzna i monitoring w sprawie o zarysowanie samochodu

W przypadku braku dokumentacji fotograficznej Pani pojazdu, takowa winna być do sprawy dołączona z Pani inicjatywy. Nadto, o ile znajdzie się dowód na zarysowanie także Pani samochodu, należy dążyć do ustalenia, czy lakier, który jest na samochodzie sąsiada, jest lakierem pochodzącym z Pani pojazdu. Na ww. okoliczność można złożyć wniosek o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Po trzecie, w miarę możliwości winna Pani przejść okolicę i ustalić, czy miejsce, w którym rzekomo miało dojść do zarysowania pojazdu, jest objęte monitoringiem, a jeżeli tak, to należy wnioskować o to, by sąd zwrócił się do właściciela takiego monitoringu i zażądał jego udostępnienia.

W treści pytania wskazuje Pani, iż podejrzewa, w jakich okolicznościach samochód sąsiada mógł ulec zniszczeniu. Zasadne jest zatem przedstawienie tej wersji oraz w miarę możliwości dowodów potwierdzających jej występowanie.

Przeczytaj też: Kradzież w sklepie z monitoringiem

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »