Zatrzymanie za znieważenie funkcjonariuszy

• Data: 2024-06-18 Autor: Katarzyna Bereda

Jadąc rowerem w deszczu, minąłem radiowóz straży miejskiej. W środku dwóch funkcjonariuszy na telefonach komórkowych. Miałem gorszy dzień i rzuciłem wulgaryzmem do siebie samego. Niestety na tyle głośno, że usłyszeli. Za chwilę radiowóz mnie dogonił. I zostałem zatrzymany. Funkcjonariusze raczej nie byli pozytywnie nastawieni (co akurat rozumiem), zostałem wylegitymowany, spisany i dostałem informację, że sprawa zostanie skierowana do sądu. Samej interwencji nie utrudniałem. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Czy powiewem poczynić jakieś kroki? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zatrzymanie za znieważenie funkcjonariuszy

Znieważenie funkcjonariusza

Zapewne opisany czyn zostanie zakwalifikowany jako znieważenie funkcjonariusza.

Zgodnie bowiem z art. 226 § 1 Kodeksu karnego „kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Znieważenie jest przestępstwem formalnym, nie trzeba wykazywać, że działanie sprawcy wywołało u pokrzywdzonego poczucie poniżenia lub zastraszenia (wyrok SA w Białymstoku z 6.12.2012 r., sygn. akt II AKa 218/12). Zniewaga polega na wyrażeniu ujemnej oceny zachowania w stosunku do osoby, wobec której jest kierowana. Może ona przybrać zarówno postać słów, gestów, jak i określonych znaków. Podmiotem, do którego zniewaga jest kierowana jest funkcjonariusz publiczny albo osoba przybrana mu do pomocy. Zniewaga ma być wyrażona podczas i w związku z pełnieniem obowiązków przez funkcjonariusza publicznego (R. Łyżwa, w: Banaś-Grabek i in., Kodeks karny. Część szczególna, s. 477).

Znieważenie tych osób wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 226 § 1, o ile miało miejsce podczas pełnienia obowiązków służbowych i w związku z nimi (wyr. SN z 20.11.2012 r., sygn. akt II KK 287/12). Oznacza to, że znieważanie musi nastąpić w czasie pełnienia obowiązków służbowych i mieć z nimi związek. Obie te przesłanki muszą wystąpić łącznie. Nie są wypełnione znamiona tego przestępstwa w wypadku, gdy znieważenie następuje podczas pełnienia obowiązków służbowych, lecz bez związku z nimi albo w związku z tymi obowiązkami, ale nie podczas ich pełnienia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedzialność za swoje czyny

Rację ma SN, że „w zakresie odpowiedzialności za przestępstwo stypizowane w art. 226 § 1 KK mieścić się może tylko takie zachowanie sprawcy czynu, które, po pierwsze, jest podejmowane w tym czasie (podczas), w którym funkcjonariusz publiczny pełni obowiązki służbowe, a więc kiedy funkcjonariusz publiczny podejmuje określoną działalność (czynności, zachowania) z nakazu (konieczności) wynikającego z jego służby, a po drugie, podjęte zostało w związku z taką działalnością funkcjonariusza publicznego. Podstawą zachowania funkcjonariusza publicznego musi być obowiązek wynikający z jego służby, a więc zachowanie mieszczące się w ramach jego obowiązków określonych stosownymi regulacjami prawnymi. (…) Zawarty w art. 226 § 1 KK zwrot »obowiązki służbowe« obejmuje coś innego niż »czynności służbowe«. Zbiory desygnatów obu tych pojęć pozostają bowiem w takiej relacji, że każda czynność służbowa należy do obowiązków służbowych, ale nie każda czynność wykonywana w ramach »obowiązków służbowych« jest »czynnością służbową«” (wyrok SN z 25.8.2020 r., sygn. akt V KK 136/19).

Dlatego też, ewentualnie może Pan bronić się tym, iż słowa te nie dotyczyły policjantów, a w szczególności tym, iż w Pana ocenie nie pełnili oni obowiązków służbowych, bowiem może wtedy akurat wracali do domu, jechali do sklepu itp. Jeżeli w tym zakresie nie ma takiej możliwości, bo funkcjonariusze akurat pełnili obowiązki służbowe i faktycznie mógł ich Pan znieważyć, proponuję ich przeprosić – tak, aby przyjęli przeprosiny, i sąd może zastosować wobec Pana nadzwyczajne złagodzenie kary. Jeżeli nie był Pan wcześniej karany, może Pan się bowiem spodziewać grzywny, a w przypadku nadzwyczajnego złagodzenia kary – sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

Przykłady

 
Znieważenie w trakcie rutynowej kontroli drogowej

Marek wracał do domu po ciężkim dniu w pracy. Był sfrustrowany i zmęczony. Kiedy policjanci zatrzymali go do rutynowej kontroli drogowej, Marek wyraził swoje niezadowolenie wulgaryzmami. Funkcjonariusze nie zareagowali na jego zachowanie w pierwszej chwili, ale Marek kontynuował obraźliwe uwagi. W rezultacie został zatrzymany za znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Marek teraz zastanawia się, co powinien zrobić i jak może bronić się przed zarzutami.

 
Konflikt na posterunku straży miejskiej

Anna, po nieprzyjemnym incydencie w sklepie, poszła na posterunek straży miejskiej, aby złożyć skargę. Na miejscu okazało się, że jej problem nie może być szybko rozwiązany, co tylko zwiększyło jej frustrację. W pewnym momencie Anna, nie panując nad emocjami, użyła obraźliwych słów w stosunku do funkcjonariuszy. Natychmiast została pouczona o konsekwencjach swojego zachowania i została spisana za znieważenie funkcjonariuszy. Teraz Anna musi zastanowić się, jakie kroki podjąć, aby złagodzić swoją sytuację.

 
Nieporozumienie podczas interwencji domowej

Jacek wezwał policję do interwencji w sprawie głośnych sąsiadów. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce, Jacek był już bardzo zdenerwowany. Podczas rozmowy z policjantami, Jacek zaczął obrażać ich, oskarżając o bezczynność i niekompetencję. Policjanci poinformowali Jacka, że jego słowa mogą być uznane za znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Jacek teraz musi zdecydować, jak postąpić, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji prawnych.

Podsumowanie

 

Znieważenie funkcjonariusza publicznego podczas pełnienia obowiązków służbowych jest poważnym przestępstwem, które może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności, a nawet karą pozbawienia wolności do roku. W sytuacjach konfliktowych ważne jest zachowanie spokoju i poszanowania dla funkcjonariuszy, aby uniknąć eskalacji problemów prawnych. W przypadku zatrzymania za znieważenie, warto rozważyć przeprosiny i współpracę, co może prowadzić do złagodzenia kary.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych pism – skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybkie i skuteczne rozwiązania swoich problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Wyrok Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. akt II AKa 218/12
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. akt II KK 287/12
4. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. akt V KK 136/19)

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »