Nakłonienie do aborcji i pomoc w usunięciu ciąży

• Data: 2023-08-11 Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Partner nakłonił mnie do aborcji, zawiózł mnie też do kliniki za granicą. Bardzo mi zależało na nim, dlatego po wielu namowach zgodziłam się na to. Mówił, ze zostanę sama z tym dzieckiem, że on go nie chce. Żałuję tego, czuje się zmanipulowana. Czy zarówno mi, jak i jemu groza jakieś konsekwencje prawne? Czy mogę gdzieś zgłosić nakłanianie i pomoc w usunięciu ciąży?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nakłonienie do aborcji i pomoc w usunięciu ciąży

Kara za dokonanie aborcji

Zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W zależności więc od tego, który był to tydzień ciąży, partner, który nakłania do aborcji, może zostać skazany na karę więzienia do lat 3, a gdy ciąża była już zaawansowana, nawet do lat 8. Przyjmuje się, że dziecko poczęte uzyskuje zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki, kiedy ciąża trwa dłużej niż 22 tygodnie, a dziecko osiągnęło masę ciała co najmniej 500 g.

Nakłanianie do przerwania ciąży

Natomiast art. 153 Kodeksu karnego wskazuje, że:

„§ 1. Kto stosując przemoc wobec kobiety ciężarnej lub w inny sposób bez jej zgody przerywa ciążę albo przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza kobietę ciężarną do przerwania ciąży, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W Pani przypadku nie było przemocy; Pani pod wpływem namowy zgodziła się na aborcję, zatem partner mógłby otrzymać zarzuty z art. 152 Kodeksu karnego.

Pani nie grozi nic za aborcję, a jedynie lekarzowi, który dokonał jej nielegalnie. Jeśli jednak aborcja była w kraju, gdzie lekarze mogli wykonywać ją legalnie, to takiemu lekarzowi nic nie grozi.  Partnerowi, który do niej Panią namówił, już tak, zgodnie z art. 152.

Popełnienie przestępstwa zgłasza się na policję lub do prokuratury, składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »