Nakłonienie do aborcji i pomoc w usunięciu ciąży

Partner nakłonił mnie do aborcji, zawiózł mnie też do kliniki za granicą. Bardzo mi zależało na nim, dlatego po wielu namowach zgodziłam się na to. Mówił, ze zostanę sama z tym dzieckiem, że on go nie chce. Żałuję tego, czuje się zmanipulowana. Czy zarówno mi, jak i jemu groza jakieś konsekwencje prawne? Czy mogę gdzieś zgłosić nakłanianie i pomoc w usunięciu ciąży?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nakłonienie do aborcji i pomoc w usunięciu ciąży

Kara za dokonanie aborcji

Zgodnie z art. 152 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakłania.

§ 3. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 lub 2, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

W zależności więc od tego, który był to tydzień ciąży, partner, który nakłania do aborcji, może zostać skazany na karę więzienia do lat 3, a gdy ciąża była już zaawansowana, nawet do lat 8. Przyjmuje się, że dziecko poczęte uzyskuje zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki, kiedy ciąża trwa dłużej niż 22 tygodnie, a dziecko osiągnęło masę ciała co najmniej 500 g.

Nakłanianie do przerwania ciąży

Natomiast art. 153 Kodeksu karnego wskazuje, że:

„§ 1. Kto stosując przemoc wobec kobiety ciężarnej lub w inny sposób bez jej zgody przerywa ciążę albo przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza kobietę ciężarną do przerwania ciąży, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1, gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W Pani przypadku nie było przemocy; Pani pod wpływem namowy zgodziła się na aborcję, zatem partner mógłby otrzymać zarzuty z art. 152 Kodeksu karnego.

Pani nie grozi nic za aborcję, a jedynie lekarzowi, który dokonał jej nielegalnie. Jeśli jednak aborcja była w kraju, gdzie lekarze mogli wykonywać ją legalnie, to takiemu lekarzowi nic nie grozi.  Partnerowi, który do niej Panią namówił, już tak, zgodnie z art. 152.

Popełnienie przestępstwa zgłasza się na policję lub do prokuratury, składając zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »