• Data: 2023-07-13 Autor: Katarzyna Talkowska
Na portalu randkowym umówiłem się na spotkanie z osobą celem spotkania seksualnego. Osoba ta bardzo mi się spodobała, zdecydowałem się na przyjęcie dopalaczy, był to mefedron i tzw. krople. Osoba ta przesadziła i wyszła z mieszkania, pozostawiając na blacie w kuchni te środki w liczbie około 1,5 grama i 25 ml tych kropli. Ja również przesadziłem i nie usłyszałem pukania policji, które wezwali sąsiedzi. Straż pożarna stłukła okno i weszła do mieszkania. Zabrano mnie do szpitala. Na co powinienem być przygotowany po wizycie policji i znalezieniu narkotyków zgodnie z opisem?
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r., poz. 172) „kto, wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Wskazać należy, że przedmiotem ochrony tego przepisu jest życie i zdrowie publiczne, a także życie i zdrowie konkretnej osoby. Jeżeli chodzi o czynność, która podlega karze, to mowa w tym przepisie o posiadaniu, czyli chociażby krótkotrwałe, faktyczne władztwo nad daną rzeczą. Każde władanie środkiem odurzającym lub substancją psychotropową jest posiadaniem w rozumieniu analizowanego przepisu.
W tym miejscu zasadne jest również odwołanie się do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. akt I KZP 24/10, zgodnie z którą: „posiadanie występuje […] zarówno, gdy chodzi o dysponowanie środkiem narkotycznym dla własnej konsumpcji, jak i w związku z chęcią wprowadzenia go do obrotu. Negowanie takiej tezy nie wytrzymuje krytyki. Razi sztucznością i jest całkowicie nieprzekonujące spotykane w judykaturze rozróżnienie między «posiadaniem» środka odurzającego (które jest karalne), a «dysponowaniem» związane z jego użyciem, które karalne już nie jest […]. Nie można […] wykluczyć, że zażycie środka narkotycznego miało miejsce bez jego posiadania, czy też taki środek został podany wbrew woli osoby go przyjmującej, a nawet jej świadomości w tym względzie. Jeżeli zatem takiej możliwości nie sposób całkowicie wyeliminować, to stwierdzenie znajdowania się określonej osoby pod wpływem środka odurzającego (substancji psychotropowej) nie może być równoznaczne z dowodem na okoliczność, iż wcześniej posiadała ona taką substancję. Kwestia ta, jak się zdaje, nie powinna budzić kontrowersji”.
Na uwagę zasługuje również wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. akt II AKa 380/08: „o posiadaniu narkotyku można mówić tylko wtedy, gdy sprawca dysponuje co najmniej jedną działką narkotyku. Tak więc bez wątpienia kryterium tego nie spełnia osad marihuany na szklanej lufce”.
W art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r., poz. 172) jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest znaczna ilość środków odurzających lub substancji psychotropowych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Jeżeli chodzi o samo pojęcie znacznej ilości, tj. wskazanie ile to jest ta znaczna ilość, to warto zwrócić uwagę na orzecznictwo:
„Kryterium decydującym o tym, czy ilość środków odurzających jest «znaczna», «nieznaczna» czy «zwykła» są: ich masa wagowa (gramy, kilogramy, tony, ilość porcji), rodzaj środka odurzającego (podział na narkotyki tzw. twarde i miękkie) i cel przeznaczenia (w celach handlowych, na potrzeby własne)” – wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt III AKa 22/00.
„Za znaczną ilość środka odurzającego z art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii [obecnie art. 59 ust. 3 ustawy z 2005 r. – przyp. B.K.] uznać należy 200 gramów amfetaminy. Skoro bowiem jedna porcja tego środka wynosi zwykle 0,1 grama, to podana ilość wystarcza do wykonania 2000 porcji, zatem wystarczy do jednorazowego odurzenia się znacznej ilości ludzi; znaczna jest też wartość tej ilości narkotyku, wynosząca według cen rynkowych około 60 tys. zł. Spełnione jest więc kryterium ilościowe omawianego znamienia(o tym wyrok SN z dnia 17 czerwca 1999 roku – IV KKN 813/98, OSNPK 1/00 poz. 2)” – wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 19 października 2000 r,. sygn. akt II AKa 124/00.
„Znaczna ilość narkotyków to taka, która wystarcza do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób” – postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 1 lutego 2007 r., sygn. akt III KK 257/06.
Przechodząc dalej, w art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r., poz. 172) wskazano, że w przypadku mniejszej wagi (związanej z posiadaniem środków odurzających lub substancji psychotropowych) sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. W pierwszej kolejności wskazać należy, że przepis ten odnosi się do typu podstawowego przestępstwa, tj. czynu zabronionego określonego w art. 62 ust. 1 ustawy. Nie dotyczy zatem czynu polegającego na posiadaniu znacznej ilość środka odurzającego lub środka psychotropowego określonego w ust. 2 tego przepisu. Co ważne, nie ma żadnego katalogu przesłanek, czy kryteriów pozwalających jednoznacznie uznać, że w danym konkretnym przypadku nastąpił wypadek mniejszej wagi. O tym decydować będą łącznie zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe okoliczności sprawy. Pod uwagę w takiej sytuacji bierze się:
Należy również zwrócić uwagę na przepis art. 62a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2023 r., poz. 172) zgodnie z którym „jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”.
Aby można było zastosować ten przepis, to wyżej wskazane przesłanki muszą wystąpić łącznie, tj. razem. Jeżeli chodzi o nieznaczną ilość, to również i ten termin nie został określony przez ustawodawcę. „Według słownika języka polskiego »nieznaczny« to »taki, który nie jest znaczący, mały, błahy, drugorzędny, nieważny, niewielki, nikły«” (Praktyczny…, red. H. Zgółkowa, t. 24, s. 250). Wyjaśnienie to nie oddaje jednak w pełni omawianego określenia w kontekście posiadania środków odurzających lub substancji psychotropowych, gdyż np. nie uwzględnia ich jakości, zawartości w nich substancji czynnej itp. Na pewno jednak jest to ilość niewielka, odpowiadająca doraźnym potrzebom uzależnionego, to jest odczuwanemu współcześnie głodowi narkotycznemu, jedna, dwie porcje, lecz nie ilość od tego większa, choćby zgromadzono ją w przewidywaniu przyszłych potrzeb (por. wyrok SA w Krakowie z 4.10.2000 r., sygn. akt II AKa 161/00). Warte podkreślenia jest to, że w praktyce organów ścigania będzie chodziło o posiadane u zatrzymanego narkotyki przeznaczone na własny użytek. Rację ma C. Kąkol, który uważa, że „niewielka ilość narkotyku stwarza pewne domniemanie faktyczne, że może być użyta (zażyta) tylko przez sprawcę” („Rzeczpospolita” 2012/4, s. 16). Jak każde domniemanie, także i to może zostać w toku czynności procesowych obalone. Z okoliczności powinno jednak jednoznacznie wynikać, że ujawniona nieznaczna ilość narkotyków jest przeznaczona do skonsumowania przez ich posiadacza”.
Ostatecznie to, co Pan powinien w danej sytuacji zrobić, tj. o co wnosić – czy o warunkowe umorzenie postępowania, czy też dobrowolne poddanie się karze – będzie zależało od postawionych Panu zarzutów, tj. z której części art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dostanie Pan zarzut. Prawdopodobnie będzie to art. 62 ust. 1. W takiej sytuacji warto wskazać, że:
Warto w takim przypadku wnosić o warunkowe umorzenie postępowania, powołując się również na to, że cieszy się Pan dobrą opinią w szkole/w miejscu pracy i nie był Pan karany wcześniej za żadne przestępstwo.
"Nocna interwencja i zaskoczenie narkotykami"
Marek, 27-letni student, zaprosił znajomych na imprezę w wynajmowanym mieszkaniu. W trakcie spotkania ktoś przyniósł niewielką ilość marihuany. Marek, nieświadomy, że ktoś używa narkotyków w jego mieszkaniu, nie reagował. Sąsiedzi wezwali policję z powodu głośnej muzyki. Kiedy funkcjonariusze przybyli na miejsce i przeszukali mieszkanie, znaleźli resztki narkotyków na stole. Marek został zatrzymany jako właściciel lokalu i musiał wyjaśnić sprawę posiadania narkotyków, mimo że ich użycie nie było jego inicjatywą.
"Wspólna biesiada z nieoczekiwanym finałem"
Jacek, który od niedawna mieszkał w nowym mieście, poznał grupę osób przez aplikację randkową. Podczas wspólnego wieczoru, ktoś zaproponował „krople” jako sposób na rozluźnienie atmosfery. Jacek zgodził się na spróbowanie, choć wcześniej nigdy tego nie robił. Gdy jedna z osób zaczęła się zachowywać agresywnie, wyszła i zabrała resztę narkotyków. Jacek, odurzony, zasnął na kanapie. Sąsiedzi, słysząc krzyki, wezwali służby. Straż pożarna weszła do mieszkania, a policja znalazła ślady po narkotykach. Jacek musiał tłumaczyć, jak doszło do tej sytuacji.
"Nieświadome skutki chwilowej słabości"
Kasia, 24-letnia pracownica biurowa, postanowiła spotkać się z poznanym przez internet chłopakiem w jego mieszkaniu. Podczas wieczoru chłopak zaproponował jej dopalacze, na co zgodziła się po raz pierwszy w życiu. Po pewnym czasie poczuła się źle i zasnęła na kanapie, a chłopak opuścił mieszkanie, zostawiając środki na stole. Kiedy nie reagowała na pukanie, sąsiedzi wezwali służby, które siłą dostały się do mieszkania. Kasia obudziła się w szpitalu, a policja prowadziła dochodzenie dotyczące znalezionych narkotyków.
Wizyta policji i znalezienie narkotyków w mieszkaniu może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, nawet jeśli osoba nie była świadoma pozostawionych substancji. W artykule omówiono, na co należy być przygotowanym, jakie są przepisy dotyczące posiadania narkotyków oraz jakie okoliczności mogą wpływać na złagodzenie kary. Kluczowe jest zrozumienie przepisów i przygotowanie odpowiedniej linii obrony w przypadku postawienia zarzutów.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism – opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism – opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my skontaktujemy się z Tobą.
1. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii - Dz.U. 2005 nr 179 poz. 1485
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. akt I KZP 24/10
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 23 grudnia 2008 r., sygn. akt II AKa 380/08
4. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt III AKa 22/00
5. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 1 lutego 2007 r., sygn. akt III KK 257/06
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika