• Data: 2024-11-26 Autor: Katarzyna Talkowska
Zostało mi zabrane prawo jazdy na okres trzech lat za prowadzenie pod wpływem alkoholu i minął już rok od zakończenia zakazu. Czy obecnie mogę zapisać się tylko na egzamin teoretyczny i praktyczny, czy muszę wykonać jeszcze jakiś inne badania oprócz tych podstawowych na prawo jazdy? Dodam tylko, że miałem skierowanie na kurs reedukacyjny badania lekarskie i badania psychologiczne, ale nie wykonałem ich w terminie i nie dostarczyłem wyników, ponieważ byłem za granicą i nie wiedziałem, że taki dokument do mnie dotarł.
Zgodnie z art. 98a ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z
2021 r., poz. 1212) „kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, jest obowiązana:
1) poddać się:
a) badaniu lekarskiemu,
b) badaniu psychologicznemu w zakresie psychologii transportu oraz
2) ukończyć kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii”.
Natomiast zgodnie z ust. 3 przedmiotowego artykułu „kierowca lub osoba posiadająca pozwolenie na kierowanie tramwajem jest obowiązana ukończyć kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jeżeli:
1) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
2) w okresie próbnym popełniła dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji”.
Wobec powyższego zasadne byłoby wejść na stronę internetową wydziału komunikacji właściwego dla Pana miejsce zamieszkania starostwa i zapoznać się z obowiązującą w tym zakresie procedurą. Na stronach urzędu dostępne są wzory wniosków, które należy złożyć, aby odzyskać zabrane prawo jazdy wraz ze wskazanymi dokumentami, które należy dołączyć do takiego wniosku.
Istotny w Pana przypadku jest również art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2021 r., poz. 1212), zgodnie z którym starosta wydaje decyzję administracyjną o przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami po ustaniu przyczyn, które spowodowały ich cofnięcie, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej. Jeżeli od dnia cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami upłynął okres przekraczający rok, a cofnięcie uprawnień wynikało z zakazu prowadzenia pojazdów na okres przekraczający rok, warunkiem przywrócenia uprawnień jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji.
Wydana w Pana sprawie decyzja zobowiązywała do:
Przedmiotowa decyzja nie została uchylona, zatem jest ona w obrocie prawnym. W celu odzyskania prawa jazdy zasadne byłoby wykonanie jej postanowień.
Zaległe badania psychologiczne i kurs reedukacyjny
Pan Jan otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów na trzy lata za jazdę pod wpływem alkoholu. Po zakończeniu okresu zakazu, chciał odzyskać prawo jazdy, ale okazało się, że nie wykonał obowiązkowych badań psychologicznych oraz kursu reedukacyjnego, na które został skierowany. Wydział komunikacji poinformował go, że zanim będzie mógł zapisać się na egzamin, musi dostarczyć zaświadczenie o ukończeniu tych badań i kursu. Pan Jan dopiero po zakończeniu zakazu zorientował się, że skierowanie na badania zostało wysłane na jego stary adres. Musiał ponownie wnioskować o skierowanie i ukończyć procedury, zanim mógł przystąpić do egzaminu.
Brak informacji o skierowaniu na badania
Pani Marta straciła prawo jazdy na dwa lata za przekroczenie limitu punktów karnych. Po zakończeniu zakazu skontaktowała się z wydziałem komunikacji, aby uzyskać informację o dalszych krokach. Urzędnicy poinformowali ją, że miała obowiązek wykonać badania lekarskie i psychologiczne, a także ukończyć kurs reedukacyjny. Marta nie była tego świadoma, gdyż nie dotarło do niej powiadomienie o konieczności podjęcia tych działań. Po zapoznaniu się z wymaganiami, Pani Marta musiała dodatkowo złożyć wniosek o ponowne skierowanie i przejść wszystkie wymagane procedury.
Odzyskanie prawa jazdy po kilku latach za granicą
Pan Adam spędził pięć lat za granicą, w tym czasie obowiązywał go zakaz prowadzenia pojazdów w Polsce za jazdę po użyciu alkoholu. Po powrocie do kraju chciał odzyskać prawo jazdy, ale nie wiedział, że przed powrotem był zobowiązany do wykonania badań lekarskich, psychologicznych oraz kursu reedukacyjnego. Dowiedział się o tym dopiero po zgłoszeniu się do urzędu. Ze względu na upływ czasu, musiał złożyć nowy wniosek o skierowanie na badania, a po ich wykonaniu i ukończeniu kursu, mógł przystąpić do egzaminów teoretycznego i praktycznego.
Jeśli po zakończeniu zakazu prowadzenia pojazdów planujesz odzyskać prawo jazdy, musisz spełnić określone wymagania, takie jak wykonanie badań lekarskich i psychologicznych oraz ukończenie kursu reedukacyjnego. Niezastosowanie się do tych obowiązków może skutkować brakiem możliwości zapisania się na egzamin. Warto zatem sprawdzić na stronie właściwego wydziału komunikacji, jakie dokumenty i procedury są wymagane w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Oferujemy kompleksową pomoc prawną online oraz przygotowanie pism w Twojej sprawie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami - Dz.U. 2011 nr 30 poz. 151
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika