Kara grzywny sprzed lat a służba w policji

W 2012 roku dostałem kare grzywny za wykroczenie drogowe z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń i sąd orzekł karę grzywny w kwocie 550 zł, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy oraz zatrzymał prawo jazdy kategorio B1. Czy jest to prawomocny wyrok sądu i czy mam jakiekolwiek szanse, aby składać dokumenty do służby w policji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Kara grzywny sprzed lat a służba w policji

Kara grzywny za wykroczenie drogowe a możliwość służby w policji

Zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji „służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych”.

Pisze Pan, że otrzymał Pan karę grzywny za wykroczenie drogowe z art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu. Nie jest to przestępstwo ani przestępstwo skarbowe, o których mowa w przytoczonym powyżej przepisie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Nieposzlakowana opinia do pełnienia służby w policji

Jednakże wskazuje on również, że do pełnienia służby w Policji należy mieć „nieposzlakowaną opinię”. Cecha ta nie została sprecyzowana w przepisach prawa, dlatego należy się odnieść do orzecznictwa sądowego. I tak, według Naczelnego Sądu Administracyjnego, „nieposzlakowany” to ten, któremu nie można nic zarzucić, przypisać, nieskazitelny. Powyższe pojęcie NSA odnosi zarówno do sfery życia prywatnego, jak i zawodowego. Nieposzlakowana opinia to także ogólna ocena danej osoby w sferze etycznej (sygn. akt I OSK 581/17). Z kolei według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, szczególna funkcja Policji i jej zhierarchizowana struktura wymagają, aby służbę w niej pełniły wyłącznie osoby o nieposzlakowanej opinii, bezwzględnie przestrzegające prawa i zasad współżycia społecznego (sygn. akt II SA/Wa 197/17). Pozbawieniem cechy „nieposzlakowanej opinii” jest z pewnością popełnienie przestępstwa. Trudno jednoznacznie wskazać, czy takiż skutek będzie również miało popełnienie wykroczenia. Znaczenie może tutaj mieć jego rodzaj, tj. prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu, będące czynem nagannym i społecznie szeroko potępianym.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zatarcie ukarania a praca w policji

Pamiętać jednakże należy, że sam czyn został popełniony ponad 7 lat temu, tym samym zgodnie z art. 46 Kodeksu wykroczeń ukaranie uległo zatarciu i uważa się za niebyłe. Zatarcie ukarania za dany czyn nie pozbawia jednak organu prawa do oceny tego czynu z punktu widzenia nieposzlakowanej opinii, gdyż pozostaje on w związku z oceną etyczno-moralną danej osoby, rzutującą na jej postawę zawodową. Co więcej, jest to obowiązek organu, gdyż nieposzlakowana opinia jest jedną z cech selekcyjny funkcjonariuszy Policji (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, sygn. akt II SA/Wa 652/15)

W związku z powyższym Pana postawa i fakt popełnienia wykroczenia 7 lat temu będą podlegać ocenie przez organy rekrutujące do pracy w Policji i nie sposób na podstawie obowiązujących przepisów przewidzieć, jaka ocena zostanie wydana.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pierwszy przykład to historia Marka, który w młodości popełnił błąd, prowadząc samochód po spożyciu alkoholu i otrzymał za to karę grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Po latach ukończył szkołę policyjną i chciał wstąpić do służby. W trakcie rekrutacji jego wykroczenie sprzed lat zostało wzięte pod uwagę w ocenie jego nieposzlakowanej opinii. Mimo że formalnie wykroczenie uległo zatarciu, komisja uznała, że może ono podważyć jego zdolność do pełnienia służby, co skutkowało odrzuceniem jego kandydatury.

Drugi przypadek dotyczy Anny, która w wieku 19 lat została ukarana grzywną za zakłócanie porządku publicznego. Po kilku latach postanowiła zrealizować swoje marzenie o pracy w Policji. Podczas procesu rekrutacji przedstawiała pozytywne rekomendacje i zaświadczenia o swoim niekaralnym stylu życia. Mimo wcześniejszego incydentu komisja uznała, że pojedynczy błąd młodości nie przekreśla jej szans, a jej postawa i zmiana życiowa świadczą o pozytywnej opinii.

 

Trzeci przykład to historia Piotra, który w przeszłości został ukarany mandatem za wykroczenie drogowe, jednak nie było ono związane z alkoholem czy rażącym naruszeniem przepisów. Po latach, podczas rekrutacji do Policji, okazało się, że jego wykroczenie nie wpłynęło na ocenę jego nieposzlakowanej opinii. W związku z tym został przyjęty do służby, ponieważ komisja uznała, że wykroczenie nie miało wpływu na jego ogólną etykę i moralność.

Podsumowanie

Ocena kandydatów do służby w Policji uwzględnia nie tylko formalne kryteria, ale także ich nieposzlakowaną opinię, której definicja pozostaje niejednoznaczna. Choć wykroczenia drogowe podlegają zatarciu, mogą być brane pod uwagę przy ocenie etyczno-moralnej kandydata. Ostateczna decyzja należy do komisji rekrutacyjnej, która ocenia całokształt postawy i zachowania danej osoby. Popełnienie wykroczenia nie zawsze przekreśla szanse na przyjęcie, jednak może wpłynąć na proces selekcji, zwłaszcza jeśli dotyczy czynu społecznie potępianego, jak prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Skorzystaj z wygodnej i szybkiej konsultacji bez wychodzenia z domu. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić Twoją sytuację prawną i zaproponować najlepsze rozwiązania. Gwarantujemy rzetelność, dyskrecję i jasne wyjaśnienie skomplikowanych kwestii prawnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc w każdej sprawie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń - Dz.U. 1971 nr 12 poz. 114

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl