Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Udowodnienie naruszenia nietykalności cielesnej po kilku miesiącach od zdarzenia

• Data: 2023-05-06 Autor: Marek Gola

Przed 8 miesiącami doszło do przykrego dla mnie incydentu z sąsiadem. Wieczorem wylewał gnojówkę w ogrodzie i strasznie śmierdziało. Nakrzyczałem na nie go, a on na mnie, przy czym groził, że rozwali mi łeb. Rano w tej sprawie udałem się do niego ze swoją partnerką, akurat był na podwórku wraz z bratem i szwagrem. Wymieniliśmy kilka mało sympatycznych zdań i znienacka uderzył mnie w twarz tak, że mnie znokautował. Szwagier i brat go odciągnęli ode mnie i się podniosłem. Świadkiem zdarzenia była moja partnerka. Czy po tak długim czasie mogę złożyć do sądu oskarżenie przeciwko sąsiadowi o naruszenie nietykalności osobistej? Do dziś mam po tym uderzeniu silne bóle głowy. Myślałem, że to minie, ale tak się nie stało. Czy jest sens zakładać sąsiadowi sprawę karną?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Udowodnienie naruszenia nietykalności cielesnej po kilku miesiącach od zdarzenia

 Spowodowanie uszczerbku na zdrowiu jako czyn karalny

Podstawa prawna: przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

Z pańskiego opisu wynik, że została naruszona Pańska nietykalność cielesna, a skutki zdarzenia odczuwa Pan do dzisiaj, a są nim bóle głowy. Ważnym elementem tej sprawy jest obecność w zdarzeniu trzech osób: Pańskiej partnerki oraz brata i szwagra napastnika, czyli sąsiada.

W pierwszej kolejności należałoby się udać do lekarza sądowego właściwego dla miejsca Pana zamieszkania i opisać całą sytuację, włącznie z objawami, które Panu towarzyszą. Lekarz sądowy winien bowiem wydać opinię, która pozwoli ustalić, czy mamy do czynienia z czynem z art. 157 § 2 K.k., czy też z art. 217 K.k.

Zgodnie z art. 157 § 2 K.k. – kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Podczas gdy przepis art. 217 K.k. stanowi, że kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego

Zarówno czyn z art. 217 § 1 K.k., jak i art. 157 § 2 K.k ścigane są z oskarżenia prywatnego, co powoduje, że to Pan składa do sądu prywatny akt oskarżenia – ma Pan na to 1 rok od dnia popełnienia przestępstwa, mając na uwadze, iż zna Pan sprawę. Powyższe wynika z treści art. 101 § 2 K.k., zgodnie z którym karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. Po wszczęciu postępowania okres ten ulega wydłużeniu o kolejne 5 lat.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obdukcja lekarska

Zanim Pan zatem zdecyduje się na taki krok, powinien Pan udać się do lekarza sądowego celem uzyskania opinii. Obdukcja lekarska będzie miała decydujące znaczenie dla dalszych losów postępowania. Na pewno Pana partnerka będzie musiała być świadkiem w sprawie, ale musi Pan mieć na uwadze, że sąsiad będzie miał za świadków szwagra i brata. Stąd walor obdukcji jest tak istotny.

Na koniec dodam, i proszę mnie źle nie zrozumieć, że prawdopodobnie taką samą narrację może przyjąć sąsiad i jego świadkowie. Tym bardziej, że sąsiad jako oskarżony może kłamać i nic mu za to nie grozi. Sąd, mając rozbieżne zeznania, będzie musiał którymś zeznaniom dać wiarę. Uważam, że opinia w tej sprawie pozwoli pomóc sądowi w ustaleniu, którzy świadkowie i strony mówią prawdę, a kto z prawdą się rozmija.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Niewidoczne obrażenia fizyczne
Pan Krzysztof spotkał się z sąsiadem po incydencie sprzed kilku miesięcy. W trakcie wymiany zdań sąsiad niespodziewanie uderzył go w twarz. Początkowo Pan Krzysztof zbagatelizował sytuację, jednak z biegiem czasu bóle głowy nie ustępowały. Po kilku miesiącach, zdecydował się udać do lekarza, który stwierdził uraz. Na podstawie obdukcji, Pan Krzysztof wniósł oskarżenie o naruszenie nietykalności cielesnej, mimo że nie zgłosił sprawy od razu.

 

Brak świadków, ale późniejsza obdukcja
Pani Anna została zaatakowana przez koleżankę w pracy podczas kłótni. Chociaż incydent nie miał naocznych świadków, Anna odczuwała ból ramienia przez kilka miesięcy. Ostatecznie zdecydowała się na wizytę u lekarza, który potwierdził przewlekły uraz. Dzięki obdukcji i dokumentacji medycznej mogła po kilku miesiącach złożyć pozew o naruszenie nietykalności cielesnej.

 

Świadkowie na korzyść napastnika
Pan Jan został uderzony przez sąsiada w trakcie sprzeczki przy innych świadkach, którzy jednak bronili agresora. Mimo upływu kilku miesięcy, kiedy zdecydował się na wniesienie sprawy do sądu, zeznania świadków były rozbieżne. Kluczowym dowodem stała się dokumentacja medyczna z obdukcji wykonanej po tym czasie, co pomogło mu udowodnić naruszenie nietykalności cielesnej, mimo że miał trudności z uzyskaniem potwierdzających zeznań.

Podsumowanie

Naruszenie nietykalności cielesnej, nawet jeśli nie zostało zgłoszone od razu, może być udowodnione po kilku miesiącach, o ile istnieją wiarygodne dowody, takie jak obdukcja lekarska czy zeznania świadków. Kluczowym elementem w tego typu sprawach jest dokumentacja medyczna, która pozwala udowodnić związek między doznanym urazem a wcześniejszym incydentem. Pamiętajmy, że takie przestępstwa są ścigane z oskarżenia prywatnego, dlatego warto działać w ciągu roku od zdarzenia.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, dostosowanych do Twojej sprawy, abyś mógł skutecznie bronić swoich praw bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie w szybki i wygodny sposób! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »