Areszt za zaległości w alimentach, co zrobić?

Autor: Marek Gola

Mój brat wczoraj, podczas rutynowej kontroli został zatrzymany i umieszczony w areszcie śledczym na 43 dni. Okazało się, że brat ma zaległości w alimentach, że była sprawa komornicza i list gończy. Z tego co wiem, jest winien państwu pewną (zaległą) kwotę pieniędzy. Udałem się do aresztu i zapytałem o możliwość uregulowania należności (i o zwolnienie brata), ale powiedziano mi, że wyrok jest „bezwzględny” i brat musi swoje odsiedzieć. Czy są jakieś szanse na wyciągnięcia brata z więzienia jak najszybciej? Nie dysponuję bardziej szczegółowymi informacjami.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Areszt za zaległości w alimentach, co zrobić?

Kara więzienia za zaległości alimentacyjne

W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie (jak najszybciej), na jakiej podstawie prawnej brat został osadzony w areszcie śledczym. Po uzyskaniu tych informacji będzie można cokolwiek więcej zaopiniować. W tym jednak momencie, nie znając podstawy osadzenia, a jedynie domniemając, jaka może być podstawa prawna, wskazać należy, iż zanim jakikolwiek sąd rozpozna wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie lub przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności, termin, na który Pana brat został osadzony, już upłynie. Niestety, ze względu na okres świąteczny mamy bardzo dużo dni wolnych od pracy i sądy nie pracują na 100%. Nawet jeżeli Pana brat próbowałby argumentować zwolnienie z uwagi na stan zdrowia, to w mojej ocenie sąd takiego wniosku nie rozpozna.

Zobacz też: Kaucja za wyjście z więzienia

Bezwzględna kara pozbawienia wolności a kara zastępcza

Jedyne, co można teraz zrobić, to ustalić, czy 43 dni pozbawienia wolności to wykonanie bezwzględnej kary pozbawienia wolności, czy też jest to kara zastępcza. Jeżeli mielibyśmy do czynienia z zastępczą karą pozbawienia wolości, to ewentualnie można byłoby próbować zapłacić należność, która stała się podstawą aresztu (w kwocie, która jeszcze pozostała).

Zgodnie z art. 27 Kodeksu wykroczeń (K.w.) od zastępczej kary aresztu sprawca może być uwolniony w każdym czasie przez wpłacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia. Jeżeli grzywna została uiszczona w części, karę zastępczą zmniejsza się w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej w wysokości grzywny.

Proszę zatem ustalić, jaka kwota grzywny nie została uiszczona i za co. Następnie w sądzie lub przelewem bankowym zapłacić tę kwotę i udać się z dowodem wpłaty do aresztu śledczego, w którym zastępczą karę pozbawienia wolności odbywa brat.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »