Kategoria: Pokrzywdzony

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kradzież paliwa przez pracownika

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2016-11-03

Prowadzę niewielką firmę transportową. Niedawno na zastępstwo zatrudniłem kierowcę, zawarliśmy umowę-zlecenie (przez jeden miesiąc zastępował stale zatrudnionego pracownika). Ten pracownik dopuścił się kradzieży paliwa, które, jak sądzę, sprzedawał dla własnych korzyści. Najprościej jest mi to udowodnić poprzez wydruk z GPS, gdzie odnotowane zostało „spuszczanie” paliwa z baku. Czy takie czyny kwalifikują się do zgłoszenia na policję bądź podjęcia innych kroków prawnych?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rzetelność, szybkość odpowiedzi, możliwość zadawania dodatkowych pytań
Ewa, 34 lata
Otrzymałam bardzo konkretną odpowiedź dotyczącą meritum sprawy, a przy tym powołanie się na wiele paragrafów prawnych.
Ewa
Za dotychczas otrzymana odpowiedz bardzo dziękuje. Odpowiedz na dodatkowe pytanie pozwoli mi dopiąć sprawe by zgłosić przestępstwo lub wykroczenie.
Zofia, 66 lat, księgowa
Dziękuję. Bardzo pomocna porada.
Grzegorz
Pan Marcin Sądej wykazał się bardzo dobrą znajomością zagadnień podatkowych i pomimo moich wielu dodatkowych wykazał wielką cierpliwość w wyjaśnieniu mojego problemu. Wyrazy szacunku. Wielki PLUS dla serwisu eporady24 za nieodpłatną możliwość zadawania dodatkowych pytań, co w wielu przypadkach pozwala znaleźć rozwiązanie sprawy.
Jerzy, emeryt
Opinia bardzo dobra. Szybko, profesjonalnie i zrozumiale - z dobrym wyjaśnieniem dla laika.
Wojciech
Dziękuję za merytoryczną i rzeczową odpowiedź. Oczywiście kluczowym elementem są źródła przepisów. 
Nauczyciel, 56 lat
Dziękuję za fachową pomoc. POLECAM
Teresa, nauczyciel, 50 lat
Profesjonalizm, rzetelność pani adwokat. 
Joanna
Odpowiedź szybka i wyczerpująca. Bardzo pomocna możliwość zadawania pytań dodatkowych. Super!
Teresa
Bardzo dziękuję. Dokładna analiza przepisów zarówno Ustawy o Wspólnotach Gruntowych Jak i Ustawy o podatku dochodowym. Pełen profesjonalizm .
Ewa, emeryt, 61 lat
Zadowolona jestem z odpowiedzi. Pomogła mi uporządkować moje wątpliwości. 
Gabriela
Uważam serwis za bardzo profesjonalny oraz przyjazny zleceniodawcom
Elżbieta
 Szybkie odpowiedzi, ogromna wiedza, profesjonalne podejście.
Magda
Wiele godzin udzielanych mi odpowiedzi zasługuje na mój podziw i szacunek. Pełen profesjonalizm i duża cierpliwość okazana mi podczas wspólnej pracy To dla Mnie Zaszczyt. Koszt usługi niewyobrażalnie niski. P O L E C A M wszystkim.
Janusz, emeryt po studiach
Jestem zadowolony
Arkadiusz
Polecam Pana Mecenasa Lukasza Marciniak. Usluga solidna ,kompetentna ,odpowiedz wyczerpujaca i zrozumiala i mila.
Lidia
Odpowiedź wyczerpująca jak najbardziej jednak dobre jest to że w ramach jednej opłaty można zadawać dodatkowe pytania w obrębie zagadnienia.
Piotr, 54 lata
Jestem bardzo zadowolona. Odpowiedź na pytania była szybka i wyczerpująca. Nigdy podczas porady prawnej nie uzyskałam tyle wiadomości. Każdemu polecę skorzystać z serwisu.
Agnieszka, księgowy, 49 lat
Gorąco polecam korzystanie z panelu ePorady24. Uzyskane informacje są rzetelne i udzielone w bardzo szybkim terminie. 
Monika, 43 lata
Dziękuję Panu. Odpowiedział Pan w sposób bardzo jasny i wyczerpujący. 
Andrzej, właściciel firmy, 55 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź oraz klarowne wyjaśnienie dodatkowych wątpliwości.
Agnieszka
Jestem bardzo zadowolony, że zwróciłem się do Państwa o poradę. Jesteście naprawdę potrzebni. 
Sławomir
Dziękuję za rzeczową i dokładnie wyjaśnioną sprawę. Kolejny raz skorzystałem z Państwa usług i nie zawiodłem się .
Mariusz, ratownik medyczny kierowca, 46 lat
Dzień dobry Odpowiedz jest dokładna i rzetelna ,dużo mi wyjaśniono .
Urszula
Rzetelność, szybka odpowiedź, profesjonalizm i duża wiedza prawnicza
Jolanta, PIELĘGNIARKA
Dziekuje za wyczerpujace wyjasniene sprawy i pozdrawiam
Marzanna
Bardzo profesjonalne podejście do tematu klienta. Wysoka merytoryka i szybka obsługa. Prawnicze zawiłości przełożone na język zwykłego człowieka. Pozdrawiam panią adwokat Kingę Karaś. 
Arleta
Bardzo obszerna i jasna odpowiedź - DZIĘKUJĘ
Rafał
Wyczerpująca porada prawna, która w 100% potwierdziła moją własną opinię w przedmiotowej sprawie. Jestem zadowolony i bardzo dziękuję za tak dobrą i wyczerpującą odpowiedź. Serdecznie polecam cały serwis.
Marek

Kradzież (na szkodę przewyższająca 1/4 najniższego wynagrodzenia) ustawodawca uznaje za przestępstwo; w przypadku kradzieży rabunkowej wartość szkody jest bez (większego) znaczenia). Artykuł 278 Kodeksu karnego (K.k.) stanowi:

„§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.”

Zazwyczaj kradzież to przestępstwo ścigane z urzędu, ale kradzież na szkodę osoby najbliższej traktuje się jako przestępstwo ścigane na wniosek – w takim przypadku niezbędny jest wniosek o ściganie. Jeżeli ów wykonawca usług nie jest dla Pana osobą najbliższą, to – ze względów praktycznych – do wszczęcia postępowania karnego (a wcześniej zapewne wstępnych czynności sprawdzających) potrzebne byłoby zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (taka nieco zdystansowana formuła wydaje się mniej ryzykowna od powiadomienia „o popełnieniu przestępstwa”).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Daleki jestem od kwestionowania Pańskich twierdzeń, ale powinienem zwrócić Pana uwagę na potrzebę (a nawet niezbędność) rozważenia, czy możliwe jest (będzie) udowodnienie przestępstwa owemu kierowcy. Napisał Pan między innymi, cytuję: „Dopuścił się kradzieży paliwa, które, jak sądzę, sprzedawał dla własnych korzyści”. Proszę się zastanowić nad możliwością udowodnienia zarówno przestępstwa, jak i sprawstwa tegoż kierowcy. Czy słowo „sądzę” odnosi się wyłącznie do celu „przejęcia” cudzego paliwa przez sprawcę (kimkolwiek on jest), czy również do okoliczności (być może przyczyn) ubytków paliwa. Z perspektywy osoby trzeciej – bez własnego zaangażowania w ten problem (co powinno cechować zwłaszcza sędziego) – można mówić o ubytkach, a te mogą (mogły) zostać spowodowane różnymi przyczynami (np. nieszczelnością instalacji, chociażby paliwowej).

Podaje Pan, co do możliwości dowodowych, cytuję: „Najprościej jest mi to udowodnić poprzez wydruk z GPS, gdzie odnotowane zostało „spuszczanie” paliwa z baku.” Nie jestem specjalistą od szczegółów technicznych i możliwości urządzeń i systemów lokalizacyjnych, ale za właściwe uważam zasygnalizowanie tego, że celem (zadaniem) tego rodzaju urządzeń i systemów jest coś innego od udowadniania przestępstw. Nie twierdzę, jakoby nie dało się udowodnić zasadności Pańskich podejrzeń, ale zachęcam do zastanowienia się nad możliwością udowodnienia ważnych okoliczności wprost i w sposób niewątpliwy.

Jeśli ubytki paliwa można wiązać z postojami w określonych miejscach – zwłaszcza takich, w których często dochodzi do nagannych zachowań (np. „spuszczania z baku”) – to skojarzenie („wiązanie okoliczności”) może nie wystarczyć. Niezbędne są dowody. Być może w miejscach, które Pan ma na myśli (w związku z ubytkami paliwa) miało miejsce coś innego; przynajmniej należy spodziewać się prób obrony przez wskazywanie różnych okoliczności, np.: wyciek paliwa, pożyczenie paliwa innemu kierowcy (a jedni ludzie potrafią „kryć” innych), kradzież dokonana przez kogoś innego. Proszę sprawdzić, czy odnośne miejsca są monitorowane; nie chodzi o zachęcanie do wypraw, ponieważ sporo można ustalić przy pomocy powszechnie dostępnych materiałów (zdjęć, nagrań…) lub przy pomocy środków komunikowania się na odległość.

Niektórzy ludzie, w tym przestępcy, zwalczają tych, którzy ich obwinili. Zdarzają się pozwy (np. dotyczące ochrony dóbr osobistych) lub prywatne akty oskarżenia przestępców. Ważne jest także to, że za fałszywe powiadomienie o przestępstwie grozi odpowiedzialność karna (art. 234 K.k., art. 238 K.k.).

Umowa-zlecenie – art. 734 i następne Kodeksu cywilnego (K.c.) – jest jedną z umów o świadczenie usług, a nie rodzajem umowy pracowniczej. Wystarczy zacytować ustawową charakterystykę zlecenia, czyli artykuł 734 K.c.:

„§ 1. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

§ 2. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie. Przepis ten nie uchybia przepisom o formie pełnomocnictwa.”

Niestety, w Polsce – w odróżnieniu od państw rzeczywiście szanujących ludzi – władze od lat akceptują proceder nadużywania umów prawa cywilnego do celów, w których właściwa jest umowa o pracę. O skali problemu świadczą wypowiedzi niektórych parlamentarzystów, którzy przechwalają się, jak „oszczędzają” przez „zatrudnianie” ludzi na umowach prawa cywilnego.

Daleki jestem od przekonywania przedsiębiorców do zawierania właściwych umów. Proszę zwrócić uwagę na to, że również niektórzy angażowani „na umowach cywilnych” ludzie mają świadomość różnych aspektów prawnych. Czasami wiąże się z tym twierdzenie (zwłaszcza w przypadku kontroli), że zostali zmuszeni do zawarcia takiej umowy; zdarza się również wytaczanie powództw o ustalenie stosunku pracy. Pan zapewne doskonale zna okoliczności zaangażowania owego kierowcy, więc proponuję zastanowić się nad tym, jakie kroki prawne mogłyby zostać podjęte przez niego – np. w związku z powiadomieniem organów ścigania o podejrzeniu przestępstwa. Tak już jest, że często zdarzają się złożone sytuacje prawne – trzeba więc (starać się) uwzględniać różne okoliczności, w tym potencjalne ryzyko.

Niezależnie od (faktycznie różnych) ocen zjawiska zawierania umów prawa cywilnego faktycznie w roli umów „zatrudnieniowych”, prawdopodobnie możliwe jest udowodnienie, że zawarto umowę-zlecenie. Utrata paliwa (zwłaszcza nadmierna) może być przejawem nienależytego wykonania umowy, a z tym może wiązać się odpowiedzialność prawna (art. 471 i następne K.c.) – jednym z roszczeń może być roszczenie o odszkodowanie. W dodatku warto pamiętać o możliwości dochodzenia odszkodowań z powodu deliktów prawa cywilnego (art. 415 i następne K.c.). Od ustaleń dowodowych może zależeć dużo – w tym wybór właściwych podstaw prawnych roszczeń odszkodowawczych (odpowiedzialność umowna lub związana z czynami niedozwolonymi). „Wypływanie” paliwa w związku z wykonywaniem odnośnej umowy wskazywać może na odpowiedzialność za nienależyte wykonanie umowy (zlecenia), ale nie da się wykluczyć również innych okoliczności (zwłaszcza związanych z udowodnieniem przestępstw), więc (nawet na wszelki wypadek) warto mieć na uwadze także przepisy o cywilnej odpowiedzialności deliktowej. Prostsze sprawy cywilne (np. o odszkodowanie) mogą być rozpatrywane przez sąd karny, ale można do takiego sądu zawnioskować o orzeczenie zadośćuczynienia (na rzecz pokrzywdzonego).

W dochodzeniu roszczeń cywilnych bardzo ważne jest wywiązanie się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 K.c. oraz art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.). Proszę mieć to na uwadze, ponieważ również przegranie sprawy cywilnej może mieć poważne następstwa – w tym obowiązek zwrotu kosztów stronie wygrywającej (art. 109 i następne K.p.c.); często strony w swych pismach wnioskują o „przyznanie” im kosztów (w przypadku wygrania sprawy).

Zachęcam Pana do opracowania strategii działania w tej nieprzyjemnej sprawie. Proszę bardzo realistycznie rozważyć możliwości udowodnienia swych twierdzeń lub składanych przez siebie powiadomień do organów ścigania (np. prokuratury lub policji).

Proszę również rozważyć możliwości udowodnienia, że doszło do nagannych zachowań (owego kierowcy) oraz zastanowić się nad ewentualnym ryzykiem prawnym (często także ekonomicznym), np. związanym z kosztami lub z zawarciem umowy prawa cywilnego (jeśli są to okoliczności właściwe relacjom pracowniczym).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Szkalujący anonim z numeru zastrzeżonego

Moja żona otrzymała telefoniczny anonim z numeru zastrzeżonego szkalujący mnie jako męża i ojca. Żona chce rozwodu lub separacji. Czy sprawcę takiego telefonu można ścigać z urzędu? Czy policja ma możliwość sprawdzenia, z jakiego numeru zostało wykonane połączenie? Rozmowa nie została zarejestrowana. Gdzie taką sprawę zgłosić i w jakiej formie?

Ciąża nieletniej, chorej dziewczyny

Córka końcem maja skończyła 16 lat i przed urodzinami zaszła w ciążę ze swoim 19-letnim chłopakiem. Wyszło to na jaw dwa dni temu (w czwartym miesiącu ciąży). Córka jest też nieuleczalnie chora, ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Czy temu chłopakowi można założyć jakąś sprawę za seks z nieletnią i ciążę lub w inny sposób ukarać?

Odzyskanie środków z piramidy finansowej

Zostałem oszukany finansowo poprzez wpłatę ok. 9000zł do piramidy finansowej. Pod pozorem zapisania do towarzystwa X miałem zapraszać i wciągać moich znajomych i przyjaciół oraz obiecywać im ogromne korzyści. W rzeczywistości polega to na korzystaniu przez grupę oszustów z wpłat nowo zaproszonych członków. Proszę o ocenę sytuacji oraz pomoc w odzyskaniu środków.

Kradzież samochodu – błędy w protokole

Skradziono mi samochód, co oczywiście zgłosiłem na policji, ale robiłem to w wielkim stresie i niestety są pewne błędy w protokole. Czy mogę je poprawić? Czy taka zmiana może mieć jakieś negatywne konsekwencje? Mam stwierdzoną depresję, zeznania były dla mnie ciężkim przeżyciem. Jeśli poprawię zeznanie, czy dla prokuratora nie będzie to podejrzane? Napisałem, że jechałem inną drogą niż naprawdę jechałem i nie wiem, czy to poważna zmiana, czy nie.

 

Złośliwe niepokojenie

Będąc w związku małżeńskim wplątałam się w krótki romans z mężczyzną, który również był żonaty. Dowiedziała się o tym jego żona i od tego czasu nie daje mi spokoju. Oprócz obraźliwych listów, SMS-ów, maili, poinformowała o wszystkim mojego męża. Bardzo to wszystko było dla nas trudne, ale mąż jednak mi wybaczył i próbujemy naprawić nasze małżeństwo. Pomimo że upłynął już prawie rok od tych zdarzeń, ona nie odpuszcza, wydzwania do męża, pisze i złośliwie nas niepokoi. Nie życzymy sobie takich zachowań, prosiłam ją o to w liście, ale ona ciągle drąży tę sprawę, szuka jakiś dowodów zdrady. Nie wiem, do czego ona jeszcze jest zdolna. Napisała mi, że będzie dzwoniła do kogo będzie chciała i nie przestanie, żebym nie miała dobrze. Czuję się udręczona, mąż też to źle znosi. Co robić, żeby nam już dała spokój?

Pozew zbiorowy przeciwko oszustce z internetu

Wraz z czterdziestoma innymi osobami zostałam oszukana przez osobę, która miała nam sprzedać pewne urządzenie AGD. Jego cena wynosiła 120 zł, była to transakcja przez internet. Zamówienie trzeba było złożyć przez adres e-mail i przelać kwotę na rachunek bankowy. Niektóre osoby złożyły zamówienia już 3 miesiące temu, moje (na 3 sztuki) wysłałam miesiąc temu. Oczywiście zrobiłam przelew, ale sprzęt do mnie nie dotarł. Udało mi się zdobyć dane oszustki, wiem, że ma już wyrok w zawieszeniu za podobne czyny. Czy mogę liczyć na odzyskanie pieniędzy? Co powinnam zrobić? Czy wnieść pozew zbiorowy przeciwko tej oszustce?

 

Obawy osoby pokrzywdzonej przed zemstą

Jestem osobą pokrzywdzoną w rozboju na mnie. Mam obawy przed podaniem swoich danych osobowych, bo boję się zemsty napastników. Co robić? I drugie pytanie – jak liczyć koszty stawiennictwa, jak je udokumentować (zwłaszcza że prowadzę swoją działalność, mam zlecenia)?

Nieuczciwy sprzedawca na Allegro - jak dochodzić swoich praw?

Kilka miesięcy temu złożyłam na policji zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Od ponad roku nie mogę dostać mojego zakupu z Allegro. Teraz otrzymałam pismo o umorzeniu postępowania. Nieuczciwy sprzedawca nadal sprzedaje i być może dalej naciąga niewinnych ludzi, nie chciałabym tego tak zostawić – to nie jest tylko kwestia pieniędzy. Czy mogę jeszcze raz złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa? Zależy mi na dochodzeniu nie tylko swoich praw, ale i na innych ludziach.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »