Autor: Marek Gola
Zaciągnęłam pożyczkę w pewnej firmie. Przez pandemię straciłam pracę i mam trudności w spłacie tej pożyczki. Dostałam wezwanie na policję w charakterze świadka z art. 286 Kodeksu karnego. Co mam robić, jak się bronić, co mi grozi?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.
W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy w ogóle Pani spłacała pożyczkę, czy też nie. Jeżeli tak, to jaką kwotę udało się spłacić i w jakim okresie. Powyższe bowiem pozwoli ustalić, choćby wstępnie jaki był Pani zamiar. Co prawda pisze Pani, że przestała płacić, ale niestety nie wskazuje Pani, ile Pani spłaciła i przez jaki okres. To z kolei powoduje, że winna Pani zastanowić się, czy posiada dowody na ww. spłatę. O ile bowiem spłacała Pani pożyczkę przez jakiś czas, a następnie z uwagi na pandemię zaprzestała Pani ją spłacać, jednak wcześniej prosiła o przerwę w spłacie, uważam, że trudno będzie udowodnić Pani zamiar kierunkowy.
Zobacz też: Art. 286 par.1 K.k. przedawnienie
Z uwagi na fakt, że została Pani wezwana na policję, pragnę zwrócić uwagę na pogląd Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 1999 r., sygn. akt 48/99, zgodnie z którym „do przypisania oszustwa konieczne jest ustalenie, że występując o udzielenie pożyczki, kredytu lub innego płatnego świadczenia, sprawca działał z zamiarem jego niezwrócenia lub niespłacenia. Należy dodać, że sam fakt zadłużenia nie może decydować o zamiarze wyłudzenia, a dopiero powiązanie różnych okoliczności związanych z zawieranymi umowami kredytowymi lub innymi transakcjami może pozwolić na wyprowadzenie wniosków o zamiarze oskarżonego”.
Dobrze byłoby, gdyby na przesłuchanie wzięła Pani ze sobą dokumenty wskazujące na utratę dodatkowej pracy, z których będzie wynikało, kiedy i do kiedy Pani pracowała, za jakim wynagrodzeniem oraz że w chwili zaciągania kredytu nie była Pani w stanie przewidzieć utraty dodatkowej pracy. Proszę także mieć ze sobą dokumenty częściowej spłaty. Na pewno winna Pani wskazywać, iż pandemia doprowadziła do utraty dodatkowej pracy, a brak nowego zajęcia powoduje, że niemożliwa jest teraz spłata terminowa. Zachodzi jednak pytanie, czy ma Pani dowody na próby kierowane do pożyczkodawcy związane z przerwą, odroczeniem terminu zapłaty? Jeżeli tak, proszę je ze sobą zabrać.
W sytuacji trudności w spłacie pożyczki, zwłaszcza po utracie pracy wskutek pandemii, ważne jest, aby zachować odpowiednią dokumentację, która potwierdza próbę rozwiązania problemu, np. kontakt z pożyczkodawcą lub próbę negocjacji warunków spłaty. Wezwanie na policję w charakterze świadka z art. 286 Kodeksu karnego, który dotyczy oszustwa, może wynikać z domniemania zamiaru niezwrócenia pożyczki. Niemniej jednak, brak zamiaru oszustwa, udokumentowane trudności finansowe i komunikacja z pożyczkodawcą mogą stanowić kluczową obronę. Ważne jest, aby przedstawić wszelkie dowody na spłatę, próbę renegocjacji warunków oraz okoliczności, które wpłynęły na niemożność spłaty.
Oferuję profesjonalne porady prawne online dla osób borykających się z problemami związanymi z pożyczkami, kredytami oraz wezwaniami na policję. Pomogę w ocenie sytuacji prawnej, przygotowaniu odpowiednich dokumentów oraz udzielę wskazówek dotyczących obrony przed oskarżeniem o oszustwo. Skontaktuj się ze mną, aby uzyskać fachową pomoc i odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące Twojej sprawy.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
3. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 1999 r., sygn. akt 48/99
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika