Trudność w spłacie pożyczki i wezwanie na policję w charakterze świadka z art. 286 Kodeksu karnego

Autor: Marek Gola

Zaciągnęłam pożyczkę w pewnej firmie. Przez pandemię straciłam pracę i mam trudności w spłacie tej pożyczki. Dostałam wezwanie na policję w charakterze świadka z art. 286 Kodeksu karnego. Co mam robić, jak się bronić, co mi grozi?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Trudność w spłacie pożyczki i wezwanie na policję w charakterze świadka z art. 286 Kodeksu karnego

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. oraz przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.

Ustalenie wysokości spłaty pożyczki

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy w ogóle Pani spłacała pożyczkę, czy też nie. Jeżeli tak, to jaką kwotę udało się spłacić i w jakim okresie. Powyższe bowiem pozwoli ustalić, choćby wstępnie jaki był Pani zamiar. Co prawda pisze Pani, że przestała płacić, ale niestety nie wskazuje Pani, ile Pani spłaciła i przez jaki okres. To z kolei powoduje, że winna Pani zastanowić się, czy posiada dowody na ww. spłatę. O ile bowiem spłacała Pani pożyczkę przez jakiś czas, a następnie z uwagi na pandemię zaprzestała Pani ją spłacać, jednak wcześniej prosiła o przerwę w spłacie, uważam, że trudno będzie udowodnić Pani zamiar kierunkowy.

Zobacz też: Art. 286 par.1 K.k. przedawnienie

Przestępstwo oszustwa – brak spłacania rat pożyczki

Z uwagi na fakt, że została Pani wezwana na policję, pragnę zwrócić uwagę na pogląd Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 29 kwietnia 1999 r., sygn. akt 48/99, zgodnie z którym „do przypisania oszustwa konieczne jest ustalenie, że występując o udzielenie pożyczki, kredytu lub innego płatnego świadczenia, sprawca działał z zamiarem jego niezwrócenia lub niespłacenia. Należy dodać, że sam fakt zadłużenia nie może decydować o zamiarze wyłudzenia, a dopiero powiązanie różnych okoliczności związanych z zawieranymi umowami kredytowymi lub innymi transakcjami może pozwolić na wyprowadzenie wniosków o zamiarze oskarżonego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie na policję – przesłuchanie

Dobrze byłoby, gdyby na przesłuchanie wzięła Pani ze sobą dokumenty wskazujące na utratę dodatkowej pracy, z których będzie wynikało, kiedy i do kiedy Pani pracowała, za jakim wynagrodzeniem oraz że w chwili zaciągania kredytu nie była Pani w stanie przewidzieć utraty dodatkowej pracy. Proszę także mieć ze sobą dokumenty częściowej spłaty. Na pewno winna Pani wskazywać, iż pandemia doprowadziła do utraty dodatkowej pracy, a brak nowego zajęcia powoduje, że niemożliwa jest teraz spłata terminowa. Zachodzi jednak pytanie, czy ma Pani dowody na próby kierowane do pożyczkodawcy związane z przerwą, odroczeniem terminu zapłaty? Jeżeli tak, proszę je ze sobą zabrać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »