Autor: Katarzyna Siwiec
Czy na przesłuchanie w charakterze świadka mogę przyjść z adwokatem?
Zadał Pan pytanie bardzo ogólnie o potencjalną możliwość pójścia do sądu z adwokatem, więc odpowiem na gruncie tak procedury cywilnej, jak i karnej.
Niestety świadek zeznaje przed sądem samodzielnie, nie może być reprezentowany przez adwokata, jeżeli jest to sprawa cywilna. Pełnomocnicy reprezentują strony procesów (powoda, pozwanego), nie zaś świadków (art 86 kodeksu postępowania cywilnego).
Tytułem przykładu przed sądem cywilnym, gospodarczym, pracy czy ubezpieczeń społecznych kwestię tę reguluje art. 271 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, że świadek składa zeznanie ustnie, zaczynając od odpowiedzi na pytania przewodniczącego, co i z jakiego źródła wiadomo mu w sprawie, po czym sędziowie i strony mogą w tymże przedmiocie zadawać mu pytania.
Tym samym nie ma możliwości ani zastąpienie świadka przez adwokata ani zadania mu pytania przez ustanowionego przez siei adwokata.
Natomiast jeżeli jest to postępowanie karne, teoretycznie jest taka możliwość, ale tylko wówczas gdy istnieje konieczność ochrony interesów świadka. Mówi o tym art. 87 § 2 Kodeksu postępowania karnego, stanowiąc, że osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu. O tym, czy interesy świadka tego wymagają, zdecyduje sąd. W nauce prawa przyjmuje się, że cytowany przepis może dotyczyć np. sytuacji, kiedy potencjalny świadek może stać się podejrzanym, a następnie oskarżonym. Adwokat wówczas czuwa nad przestrzeganiem procedury, ale zeznań za Pana oczywiście nie złoży ,więc musi Pan samodzielnie rozważyć, czy jest sens ustanawiania pełnomocnika.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika