Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Zostałem wezwany w charakterze świadka do Sądu Okręgowego w Poznaniu, wydział karny. Rozprawa odbędzie się za dwa i pół tygodnia. Czy muszę się stawić? Mieszkam w Rzeszowie i tu też pracuję w dwóch zakładach pracy, czyli to znaczna odległość i niemałe koszty. Co ze zwolnieniem z pracy? Czy mam skserować wezwanie i przedstawić je pracodawcom?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wniosek o przesłuchanie świadka w miejscu zamieszkania

Prośba świadka o przesłuchanie w miejscu zamieszkania 

Aby nie musieć stawiać się do sądu, który Pana wezwał, powinien Pan napisać pismo do tegoż sądu z prośbą o przesłuchanie Pana w miejscu zamieszkania. Takie rozwiązania bardzo często się praktykuje. Generalnie, jeżeli świadek mieszka ponad 50 km od sądu, który wzywa go na przesłuchanie, i wnioskuje o przesłuchanie go w miejscu zamieszkania, zleca się to sądowi miejsca zamieszkania.

Pośrednio wynika to m.in. z § 118 ust 2 Regulaminu urzędowania sądów powszechnych, który stanowi, że nie należy także zwracać się o przesłuchanie świadków do innego sądu, jeżeli odległość między miejscem ich zamieszkania a siedzibą sądu orzekającego nie przekracza 50 km, chyba że równocześnie świadkowie mają być obecni w czasie oględzin lub też nie mogą się stawić w siedzibie sądu orzekającego z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.

Z uwagi na to, że termin rozprawy jest nieodległy, pismo należy napisać i wysłać do Sądu Okręgowego w Poznaniu jak najszybciej. Jeśli sąd wniosek uwzględni, dostanie Pan wezwanie z miejscowego sądu.

Pytanie o to, czy ma Pan skserować wezwanie i zanieść pracodawcom, chyba traci sens. Jednak informując na przyszłość – pracodawca ma ustawowy obowiązek zwolnić Pana celem stawiennictwa w sądzie, więc gdy zostanie Pan wezwany na świadka w lokalnym sądzie, powinien Pan skserować wezwanie i przekazać je pracodawcom, aby umożliwili Panu stawiennictwo w sądzie.

Zobacz też: Wniosek o przesłuchanie świadka za granicą

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »