Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Włamanie do telefonu - przestępstwo bezprawnego uzyskania informacji

• Data: 2024-06-01 Autor: Katarzyna Bereda

Przełożony, a prywatnie znajomy, włamał mi się do telefonu. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Nie mam dowodów na to włamanie, ale wiem, że czytał moje SMS-y, oglądał zdjęcia i kopiował kontakty. Dowiedziałam się o tym z podsłuchanej niechcący rozmowy. Nie wiem, dlaczego to zrobił, obawiam się, że chodzi o skompromitowanie mnie. Co powinnam zrobić, czy czekać na kolejny ruch tej osoby, czy to gdzieś zgłosić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Włamanie do telefonu - przestępstwo bezprawnego uzyskania informacji

Bezprawne uzyskanie informacji prywatnych

Jeżeli ktoś uzyskał dostęp do Pani telefonu i prywatnych informacji, powinna Pani złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa. Zgodnie bowiem z treścią art. 267 Kodeksu karnego (K.k.):

§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

Zobacz też: Groźby przez telefon co robić

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przestępstwo bezprawnego uzyskania informacji i ich ujawnienia

Artykuł 267 K.k. penalizuje zachowania polegające na bezprawnym uzyskaniu dostępu do informacji objętych ochroną oraz do systemu informatycznego, jak również podejmowanie zachowań zmierzających bezpośrednio do ich uzyskania (stosowanie urządzeń podsłuchowych, wizualnych, innych lub oprogramowania), Szczególny typ przestępstwa przewidziany jest w art. 267 § 4, a polega on na ujawnieniu innej osobie bezprawnie uzyskanej informacji. P. Kozłowska-Kalisz (w: Mozgawa, Kodeks karny, 2010, s. 548) uważa, że przedmiotem ochrony jest poufność informacji, prawo do dysponowania informacją z wyłączeniem innych osób, a także bezpieczeństwo jej przekazywania, przepis chroni także sferę prywatności. Zdaniem M. Bojarskiego (w: M. Bojarski (red.), Prawo karne materialne. Część ogólna i szczególna, Warszawa 2010, s. 570) przedmiotem ochrony przepisu z art. 267 K.k. jest gwarancja niedostępności informacji dla osób postronnych. Natomiast J. Piórkowska-Flieger (w: Bojarski, Michalska-Warias, Piórkowska-Fligier, Szwarczyk, Kodeks karny, 2012, s. 101) wyraża pogląd, że przedmiotem ochrony są tajemnica komunikowania się i związane z nią prawo do prywatności. Natomiast sprawca niniejszego czynu bezprawnie uzyskuje informacje.

Omawiany przepis wymienia następujące sposoby uzyskania dostępu do takiej informacji: 1) otwarcie zamkniętego pisma (np. przez rozklejenie lub rozdarcie koperty), 2) podłączenie się do sieci telekomunikacyjnej (np. do Internetu), 3) przełamanie lub ominięcie elektronicznego, magnetycznego, informatycznego lub innego szczególnego jej zabezpieczenia. Przełamaniem zabezpieczenia jest np. rozszyfrowanie kodu lub hasła dostępu do informacji znajdujących się w sieci. Art. 267 § 1 uwzględnia także możliwość uzyskania dostępu do informacji bez przełamywania jakichkolwiek zabezpieczeń, a więc przez ich ominięcie (J. Piórkowska-Flieger, w: Bojarski, Michalska-Warias, Piórkowska-Fligier, Szwarczyk, Kodeks karny, 2012, s. 701).

Przeczytaj też: Prywatny monitoring a policja

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Jeżeli zatem opisany czyn faktycznie wypełnia omówione wyżej znamiona, powinna Pani zgłosić się na policję lub do prokuratury i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dodatkowo, po złożeniu zawiadomienia, aby nie doszło do popełnienia dalszych czynów karalnych, powinna Pani zgłosić sprawę przełożonemu.

Przykłady

 

Włamanie przez byłego partnera

Anna rozstała się ze swoim partnerem, jednakże kilka tygodni po rozstaniu zauważyła, że ktoś przeglądał jej wiadomości na telefonie. Były partner znał hasło do jej telefonu i wykorzystał je, aby uzyskać dostęp do prywatnych informacji, w tym wiadomości SMS oraz zdjęć. Anna podsłuchała jego rozmowę z kolegą, z której wynikało, że zamierzał użyć tych informacji, aby ją szantażować. Anna natychmiast zgłosiła sprawę na policję, powołując się na art. 267 Kodeksu karnego.

 

Włamanie przez współpracownika

Michał zauważył, że z jego telefonu zniknęły niektóre kontakty oraz wiadomości, a także pojawiły się nieznane aplikacje. Po pewnym czasie dowiedział się od koleżanki z pracy, że jego współpracownik nielegalnie przełamał zabezpieczenia jego telefonu, aby uzyskać dostęp do informacji służbowych i prywatnych. Michał, obawiając się konsekwencji związanych z ujawnieniem tych danych, zdecydował się zgłosić sprawę do działu bezpieczeństwa firmy, a także na policję, wskazując na naruszenie przepisów art. 267 Kodeksu karnego.

 

Włamanie przez szefa

Joanna zauważyła, że jej przełożony zachowuje się wobec niej podejrzanie, sugerując, że zna treść jej prywatnych wiadomości. Kiedy przypadkowo podsłuchała jego rozmowę, zrozumiała, że włamał się do jej telefonu i przeglądał jej osobiste dane, aby zdobyć informacje na jej temat. Bez wiedzy Joanny, jej przełożony kopiował kontakty i inne poufne dane. Joanna, nie mając dowodów, ale będąc przekonana o zaistniałej sytuacji, zdecydowała się zgłosić podejrzenie przestępstwa na policję, powołując się na art. 267 Kodeksu karnego oraz zasięgnęła porady prawnej, jak chronić swoje prawa i prywatność w miejscu pracy.

Podsumowanie

 

Włamanie do telefonu to poważne naruszenie prywatności, które jest penalizowane na mocy art. 267 Kodeksu karnego. Osoby, które padły ofiarą takiego przestępstwa, powinny niezwłocznie zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury, aby chronić swoje prawa i zapobiec dalszemu wykorzystaniu nielegalnie uzyskanych informacji. Ważne jest, aby każdy miał świadomość swoich praw oraz dostępnych środków prawnych w przypadku bezprawnego uzyskania dostępu do ich danych.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, aby skutecznie chronić Twoje prawa i prywatność w przypadku bezprawnego uzyskania dostępu do informacji. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie prawne i zabezpieczyć swoje dane. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »