Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nielegalna działalność w wynajmowanym lokalu

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-01-12

Wynająłem lokal użytkowy pewnej firmie i w umowie ten najemca oświadcza, że na podstawie tej umowy najmu zobowiązuje się do prowadzenia działalności zgodnej z prawem. Mam podejrzenia, a w zasadzie pewność, że w moim lokalu ta firma postawiła automaty do gier losowych i prowadzi nielegalną działalność. Czy wobec przedmiotowego zapisu mogę ponieść odpowiedzialność karną?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Niestety Pana obawy są uzasadnione. Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie w kwietniu 2017 r., znacznie rozszerzyła odpowiedzialność podmiotową za działania sprzeczne z ustawą. Zgodnie więc z treścią Art. 89 ustawy o grach hazardowych:

„1. Karze pieniężnej podlega:

1) urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia;

2) urządzający gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia, który narusza warunki zatwierdzonego regulaminu, udzielonej koncesji, udzielonego zezwolenia lub dokonanego zgłoszenia lub prowadzi gry na automatach do gier, urządzeniu losującym lub urządzeniach do gier bez wymaganej rejestracji automatu do gier, urządzenia losującego lub urządzenia do gry;

3) posiadacz zależny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa;

4) posiadacz samoistny lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego”.

Karze podlega obecnie nie tylko urządzający gry hazardowe, ale także posiadacz zależny ( najemca, dzierżawca) oraz posiadacz samoistny lokalu (właściciel, osoba której przysługuje prawa do lokalu spółdzielczego), w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa. W dotychczasowym stanie prawnym osoby udostępniające lokal nie ponosiły co do zasady odpowiedzialności. Nowelizacja ustawy znacznie rozszerzyła krąg osób odpowiedzialnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Także wysokość kar, a w zasadzie ich górna granica, uległy znacznemu podwyższeniu. Zgodnie z pkt. 4 ww. przepisu:

„4. Wysokość kary pieniężnej wymierzanej w przypadkach, o których mowa:

1) w ust. 1 pkt 1 – wynosi:

a) w przypadku gier na automatach – 100 tys. zł od każdego automatu,

b) w przypadku gier innych niż określone w lit. a i c – 5-krotność opłaty za wydanie koncesji lub zezwolenia,

c) w przypadku gier urządzanych bez dokonania wymaganego zgłoszenia – do 10 tys. zł;

2) w ust. 1 pkt 2 – wynosi:

a) w przypadku gier urządzanych na podstawie koncesji lub zezwolenia – do 200 tys. zł,

b) w przypadku gier urządzanych na podstawie zgłoszenia – do 10 tys. zł;

3) w ust. 1 pkt 3 i 4 – wynosi 100 tys. zł od każdego automatu”.

Oznacz to, iż za każdy „nielegalny” automat w lokalu wymierzona jest grzywna w wysokości 100 tys. zł. Poprzednio obowiązujące przepisy przewidywały grzywnę do 12 tys. zł.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »