Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy zgłaszać gwałt?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2018-04-25 • Aktualizacja: 2021-07-16

Dowiedziałem się, że moja córka została zgwałcona. Do gwałtu miało dojść 3 miesiące temu. Problem jest w tym, że córka po tym gwałcie jeszcze spotykała się z tym chłopakiem, który ją zgwałcił. Opowiedziała mi wszystko, jak do tego doszło, lecz nie jet w stanie wytłumaczyć, dlaczego się jeszcze z nim spotykała. Nie mam pojęcia, co o tym myśleć, i boję się, że po zgłoszeniu na policję córka nie będzie chciała zeznawać. Czy zgłaszać gwałt dokonany na córce?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy zgłaszać gwałt?

Przestępstwo zgwałcenia

Kodeks karny w art. 197 § 1 wskazuje na czym polega przestępstwo zgwałcenia. Zgodnie z nim „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”.

Tak więc, aby można było mówić o zgwałceniu, konieczne jest, by osoba poszkodowana nie wyrażała woli na odbycie stosunku płciowego, napastnik zaś do niego doprowadził bądź to poprzez zastosowanie przemocy, bądź nawet samą ustną lub wizualną groźbę użycia przemocy lub też działaniami podstępnymi doprowadził pokrzywdzoną do odbycia stosunku. Jeżeli więc córka wbrew swojej woli, którą to zamanifestowała sprawcy ustnie, gestem itp., została doprowadzona do odbycia stosunku, to oczywiście mamy do czynienia z jej zgwałceniem. To, czy córka znała napastnika wcześniej, spotykała się z nim przed zdarzeniem, a nawet i po zdarzeniu, nie ma w świetle zapisu Kodeksu znaczenia, istotne jest bowiem to, czy do gwałtu doszło, kiedy i gdzie, a także kto był sprawcą czynu.

To, że córka spotkała się z tym mężczyzną później, jest spotykanym syndromem wśród ofiar gwałtu, zwłaszcza tam, gdzie dziewczyny znają wcześniej napastników i należą do jakiegoś wspólnego grona znajomych, a same ofiary, nie chcąc stygmatyzacji środowiska, zataiły fakt zdarzenia i nikomu o nim nie opowiedziały.

Córka nie chce zgłosić gwałtu - co zrobić?

Przestępstwo zgwałcenia jest przestępstwem ściganym z urzędu, czyli po złożeniu zawiadomienia, nawet jeżeli ofiara wycofa się w dalszym etapie ze swych zeznań, to sprawa musi toczyć się dalej, aż do wydania wyroku skazującego lub uniewinniającego przez sąd. Każdy zaś z nas jako obywatel ma obowiązek o takim zdarzeniu poinformować organy ścigania, oczywiście jest to iluzoryczne, bowiem wiadomo, iż dobro bliskich jest dla nas najważniejsze.

Co istotne, w sprawie o zgwałcenie, jeżeli nie ma świadków zdarzenia, to koniecznymi do przeprowadzenia postępowania są zeznania ofiary, bowiem tylko ona może opisać i wskazać sprawcę, jak i przebieg całego zdarzenia. Jeżeli córka odmówić składania zeznań, to prokurator nie rozpocznie prowadzenia sprawy i ta nigdy nie trafi do sądu i na rozprawę.

Co może Pan zrobić? Niestety niezbyt wiele. Jeżeli chce Pan córkę przekonać, by oskarżyła sprawcę, to musi ją Pan przekonać do słuszności takiego działania. Dobra metodą jest spotkanie z psychologiem, który uzmysłowi córce, że to nie była jej wina i że nie może ona osłaniać sprawcy. Po drugie proszę zabrać córkę na grupę wsparcia dla osób zgwałconych, gdy zobaczy inne dziewczyny, wysłucha ich historii oraz opowieści, o tym jak przebiegał proces, to też powinno jej pomóc.

Oczywiście może Pan zgłosić gwałt na policji, złożyć zeznania, mówiąc o wszystkim, czego dowiedział się Pan od córki.

Może Pan spróbować spotkać się z gwałcicielem i, narywając rozmowę (by potem wykorzystać ją na policji), spytać go, dlaczego dopuścił się takiego czynu. Niestety wiem, iż w 98% nie przynosi to skutku. Niestety nie ma Pan tutaj większym możliwości działania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »