Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukiwanie przez policję w miejscu zamieszkania

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-18

Mieszkam za granicą, dziś zadzwoniła do mnie mama z wiadomością, że policja była po mnie – niby chcieli mnie wziąć jako świadka. Mamie nic nie powiedzieli, więc zadzwoniłem na komendę i usłyszałem, że „nie śpieszy się, może Pan do nas przyjechać za pół roku” – bo właśnie wtedy planuję wizytę w Polsce. Skoro sprawa nie jest taka pilna, to dlaczego odwiedzają moją rodzinę o 7.00 rano i mówią mamie, że mam przyjechać jak najszybciej? Co powinienem teraz zrobić? Nie dostałem wcześniej żadnego wezwania, po prostu przyjechali.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Zagodnienie wyjaśnione obszernie, szczegółowo, wyczerpijąco. Odpowiedz przesłana szybko. Odpowiedzi na pytania dodatkowe również przesłano szybko. Porada bardzo pomocna w rozwiązaniu problemu.
Szymon, 55 lat
 Fachowa porada i błyskawiczna odpowiedź
Helena, 64 lata, sprzataczka
Szybkość i rzetelność opinii, możliwość precyzowania problemu.
Marek, nauczyciel
Przystępny sposób omówienia problemu, poparty paragrafami. Dziękuję serdecznie Panu Adamowi Dąbrowskiemu.

Danuta, 59 lat
Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

W pierwszej kolejności zasadnym jest zrobienie „rachunku sumienia”, czy policja aby na pewno chce Pana przesłuchać w charakterze świadka. Jeżeli nie ma Pan sobie nic do zarzucenia, w mojej ocenie powinien Pan skierować oficjalne pismo do Komendy Policji, do której się Pan dodzwonił, ze wskazaniem, jakie jest aktualne miejsce Pańskiego zamieszkania, a także, iż wnosi Pan o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres zagraniczny. Ma to bowiem istotne znaczenie.

Mniemam, że jeżeli policja przyszła już do Pana do domu w Polsce, to uprzednio musiały być kierowane do Pana wezwania do osobistego stawiennictwa na przesłuchanie. Z uwagi na niestawiennictwo zarządzono przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie na przesłuchanie.

Obecnie wszelką korespondencję w sprawach karnych doręcza Polska Grupa Pocztowa InPost, być może na tej linii nastąpiły jakieś nieporozumienia i z tego powodu policja była przekonana, że wezwań Pan nie odbiera, a w rzeczywistości nawet nie miał Pan wiedzy o tym, że taka korespondencja jest do Pana kierowana. Z uwagi na to wystosowanie wspomnianego pisma do komendy jest zasadne. Wówczas po pierwsze będzie Pan miał „podkładkę”, że informował Pan policję o zaistniałej sytuacji i wnosi o kierowanie korespondencji na nowy adres. Pismo, jeżeli ma Pan taką możliwość, proszę przesłać listem poleconym, by posiadał Pan dowód jego nadania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli obawia się Pan, że może to przeciwko Panu ma być prowadzone postępowanie – informację o swojej karalności można uzyskać za pomocą internetowego portalu Krajowego Rejestru Karnego. Opłata wynosi 20 zł. Jeżeli miałby Pan tego dokonać osobiście w punkcie KRK, lub też Pana pełnomocnik – opłata wynosi 30 zł.

Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w dawnym miejscu zamieszkania).

Nie znając treści zarzutów (czy wyroku), nie sposób wskazać na dalsze kroki. Pierwszy krok jest zatem najważniejszy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Ofiara oszustwa i zablokowanie środków przez prokuraturę

Kilka miesięcy temu obywatel Białorusi oszukał mnie i kolegów na sprzedaży samochodu. Mieliśmy wpłacić połowę kwoty na konto przed transakcją. Mój...

Wyrobienie paszportu w Londynie a oddalony ENA

Chciałbym wyrobić paszport w Londynie, ale mam obawy, ponieważ w 2010 r. wysłano za mną list gończy (ENA). Dwa lata później zostałem...

Wyłudzenie danych osobowych

Ktoś z zagranicy, odpowiadając na ofertę pracy, wyłudził moje dane, tzn. imię i nazwisko oraz adres zameldowania. Kiedy poproszono mnie o skan...

Próba wzięcia pożyczki na sfałszowane zaświadczenie o zarobkach

Próbowałem wziąć pożyczkę na sfałszowane zaświadczenie o zarobkach. Pożyczki nie dostałem, ale firma ta skierowała sprawę do prokuratora. Jestem...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »