Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukiwanie przez policję w miejscu zamieszkania

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-18

Mieszkam za granicą, dziś zadzwoniła do mnie mama z wiadomością, że policja była po mnie – niby chcieli mnie wziąć jako świadka. Mamie nic nie powiedzieli, więc zadzwoniłem na komendę i usłyszałem, że „nie śpieszy się, może Pan do nas przyjechać za pół roku” – bo właśnie wtedy planuję wizytę w Polsce. Skoro sprawa nie jest taka pilna, to dlaczego odwiedzają moją rodzinę o 7.00 rano i mówią mamie, że mam przyjechać jak najszybciej? Co powinienem teraz zrobić? Nie dostałem wcześniej żadnego wezwania, po prostu przyjechali.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poszukiwanie przez policję w miejscu zamieszkania

Wezwanie na przesłuchanie w czasie przebywania osoby za granicą 

W pierwszej kolejności zasadnym jest zrobienie „rachunku sumienia”, czy policja aby na pewno chce Pana przesłuchać w charakterze świadka. Jeżeli nie ma Pan sobie nic do zarzucenia, w mojej ocenie powinien Pan skierować oficjalne pismo do Komendy Policji, do której się Pan dodzwonił, ze wskazaniem, jakie jest aktualne miejsce Pańskiego zamieszkania, a także, iż wnosi Pan o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres zagraniczny. Ma to bowiem istotne znaczenie.

Niestawienie się na przesłuchaniu i przymusowe doprowadzenie

Mniemam, że jeżeli policja przyszła już do Pana do domu w Polsce, to uprzednio musiały być kierowane do Pana wezwania do osobistego stawiennictwa na przesłuchanie. Z uwagi na niestawiennictwo zarządzono przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie na przesłuchanie.

Obecnie wszelką korespondencję w sprawach karnych doręcza Polska Grupa Pocztowa InPost, być może na tej linii nastąpiły jakieś nieporozumienia i z tego powodu policja była przekonana, że wezwań Pan nie odbiera, a w rzeczywistości nawet nie miał Pan wiedzy o tym, że taka korespondencja jest do Pana kierowana. Z uwagi na to wystosowanie wspomnianego pisma do komendy jest zasadne. Wówczas po pierwsze będzie Pan miał „podkładkę”, że informował Pan policję o zaistniałej sytuacji i wnosi o kierowanie korespondencji na nowy adres. Pismo, jeżeli ma Pan taką możliwość, proszę przesłać listem poleconym, by posiadał Pan dowód jego nadania.

Gdzie można sprawdzić czy jest się poszukiwanym przez policję?

Jeżeli obawia się Pan, że może to przeciwko Panu ma być prowadzone postępowanie – informację o swojej karalności można uzyskać za pomocą internetowego portalu Krajowego Rejestru Karnego. Opłata wynosi 20 zł. Jeżeli miałby Pan tego dokonać osobiście w punkcie KRK, lub też Pana pełnomocnik – opłata wynosi 30 zł.

Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w dawnym miejscu zamieszkania).

Nie znając treści zarzutów (czy wyroku), nie sposób wskazać na dalsze kroki. Pierwszy krok jest zatem najważniejszy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Wyłudzenie danych osobowych

Wyłudzenie danych osobowych

Ktoś z zagranicy, odpowiadając na ofertę pracy, wyłudził moje dane, tzn. imię i nazwisko oraz adres zameldowania. Kiedy poproszono mnie o skan...

Jak dochodzić zwrotu wypożyczonej kserokopiarki?

Moja firma zajmuje się wypożyczaniem kserokopiarek (część mamy w leasingu). Pół roku temu wydzierżawiliśmy urządzenie klientowi „X”,...

 

Wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbywania kary pozbawienia wolności

Chciałabym złożyć wniosek o przedterminowe warunkowe zwolnienie z odbywania kary pozbawienia wolności. Termin połowy kary przypada dokładnie za 52...

 

Odzyskanie niemieckiego prawa jazdy zabranego w Polsce

Odzyskanie niemieckiego prawa jazdy zabranego w Polsce

Niemieckie prawo jazdy zabrano mi w Polsce. Jak można odzyskać dokument? Zrobiłem wszystkie nowe badania, został jeszcze tylko egzamin na prawo jazdy.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »