Kategoria: Procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poszukiwanie przez policję w miejscu zamieszkania

Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-18

Mieszkam za granicą, dziś zadzwoniła do mnie mama z wiadomością, że policja była po mnie – niby chcieli mnie wziąć jako świadka. Mamie nic nie powiedzieli, więc zadzwoniłem na komendę i usłyszałem, że „nie śpieszy się, może Pan do nas przyjechać za pół roku” – bo właśnie wtedy planuję wizytę w Polsce. Skoro sprawa nie jest taka pilna, to dlaczego odwiedzają moją rodzinę o 7.00 rano i mówią mamie, że mam przyjechać jak najszybciej? Co powinienem teraz zrobić? Nie dostałem wcześniej żadnego wezwania, po prostu przyjechali.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD
Serdecznie dziękuję. Otrzymałam wyczerpującą poradę.
Agnieszka, 60 lat, urzędnik

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.).

W pierwszej kolejności zasadnym jest zrobienie „rachunku sumienia”, czy policja aby na pewno chce Pana przesłuchać w charakterze świadka. Jeżeli nie ma Pan sobie nic do zarzucenia, w mojej ocenie powinien Pan skierować oficjalne pismo do Komendy Policji, do której się Pan dodzwonił, ze wskazaniem, jakie jest aktualne miejsce Pańskiego zamieszkania, a także, iż wnosi Pan o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres zagraniczny. Ma to bowiem istotne znaczenie.

Mniemam, że jeżeli policja przyszła już do Pana do domu w Polsce, to uprzednio musiały być kierowane do Pana wezwania do osobistego stawiennictwa na przesłuchanie. Z uwagi na niestawiennictwo zarządzono przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie na przesłuchanie.

Obecnie wszelką korespondencję w sprawach karnych doręcza Polska Grupa Pocztowa InPost, być może na tej linii nastąpiły jakieś nieporozumienia i z tego powodu policja była przekonana, że wezwań Pan nie odbiera, a w rzeczywistości nawet nie miał Pan wiedzy o tym, że taka korespondencja jest do Pana kierowana. Z uwagi na to wystosowanie wspomnianego pisma do komendy jest zasadne. Wówczas po pierwsze będzie Pan miał „podkładkę”, że informował Pan policję o zaistniałej sytuacji i wnosi o kierowanie korespondencji na nowy adres. Pismo, jeżeli ma Pan taką możliwość, proszę przesłać listem poleconym, by posiadał Pan dowód jego nadania.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeżeli obawia się Pan, że może to przeciwko Panu ma być prowadzone postępowanie – informację o swojej karalności można uzyskać za pomocą internetowego portalu Krajowego Rejestru Karnego. Opłata wynosi 20 zł. Jeżeli miałby Pan tego dokonać osobiście w punkcie KRK, lub też Pana pełnomocnik – opłata wynosi 30 zł.

Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej, która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/.

Nadto należy wskazać, iż w przypadku osób, wobec których wydano list gończy, bardzo często są podejmowane czynności (rozpytywanie Pana najbliższych, wizyty w dawnym miejscu zamieszkania).

Nie znając treści zarzutów (czy wyroku), nie sposób wskazać na dalsze kroki. Pierwszy krok jest zatem najważniejszy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »