• Data: 2023-07-03 Autor: Artykuł Partnera
Nie każda firma oddziałuje na środowisko w tym samym stopniu – niektóre mogą generować duże zanieczyszczenia. Planujesz otworzyć firmę produkującą płyty wiórowe? Zamierzasz produkować środki ochrony roślin? Bardzo prawdopodobne, że potrzebujesz pozwolenia zintegrowanego. Poznaj listę wymaganych dokumentów.
Pozwolenie zintegrowane to forma licencji wydawanej w drodze decyzji administracyjnej. Do uzyskania pozwolenia zintegrowanego są zobowiązani niektórzy przedsiębiorcy planujący korzystać z instalacji mogących zanieczyszczać środowisko. Przykłady takich instalacji to: instalacja do produkcji papieru, instalacja służąca do magazynowania odpadów czy instalacja umożliwiająca przetwarzanie surowców skalnych.
Nie każdy przedsiębiorca, który będzie korzystał m.in. z instalacji wskazanej powyżej, musi wystąpić o pozwolenie zintegrowane – kluczowa jest skala działalności. To właśnie od oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zależy, czy uzyskanie pozwolenia zintegrowanego będzie koniecznością.
Aby uzyskać pozwolenie środowiskowe, należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku pozwolenia zintegrowanego – przedsiębiorca składa wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami.
Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego – wymagane są m.in. następujące dokumenty:
Niekompletny wniosek czy błędy w raporcie początkowym – to przykładowe powody, dla których urząd odmówi wydania pozwolenia. Jednak takich sytuacji jest więcej. Na pozwolenie zintegrowane nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wcześniej zostali ukarani za przestępstwo przeciwko środowisku – nie działali zgodnie z ustawą prawo ochrony środowiska.
Niekiedy odmowa wydania pozwolenia zintegrowanego ma związek z możliwym przekroczeniem standardów jakości środowiska czy standardów emisyjnych. Inny powód, dla którego przedsiębiorca może spotkać się z odmową, to możliwe oddziaływanie instalacji na zdrowie ludzi.
Zapytaj prawnika