Pozwolenie zintegrowane - jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

• Data: 2023-07-03 Autor: Artykuł Partnera

Nie każda firma oddziałuje na środowisko w tym samym stopniu – niektóre mogą generować duże zanieczyszczenia. Planujesz otworzyć firmę produkującą płyty wiórowe? Zamierzasz produkować środki ochrony roślin? Bardzo prawdopodobne, że potrzebujesz pozwolenia zintegrowanego. Poznaj listę wymaganych dokumentów.

Pozwolenie zintegrowane - jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

Czym jest pozwolenie zintegrowane i kto go potrzebuje?

Pozwolenie zintegrowane to forma licencji wydawanej w drodze decyzji administracyjnej. Do uzyskania pozwolenia zintegrowanego są zobowiązani niektórzy przedsiębiorcy planujący korzystać z instalacji mogących zanieczyszczać środowisko. Przykłady takich instalacji to: instalacja do produkcji papieru, instalacja służąca do magazynowania odpadów czy instalacja umożliwiająca przetwarzanie surowców skalnych.

Nie każdy przedsiębiorca, który będzie korzystał m.in. z instalacji wskazanej powyżej, musi wystąpić o pozwolenie zintegrowane – kluczowa jest skala działalności. To właśnie od oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko zależy, czy uzyskanie pozwolenia zintegrowanego będzie koniecznością.

Wydanie pozwolenia zintegrowanego – jakie dokumenty?

Aby uzyskać pozwolenie środowiskowe, należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Nie inaczej jest w przypadku pozwolenia zintegrowanego – przedsiębiorca składa wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami.

Uzyskanie pozwolenia zintegrowanego – wymagane są m.in. następujące dokumenty:

  • raport początkowy – dotyczy on stanu zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko;
  • analiza wskazująca, że raport początkowy nie jest wymagany – gdy sporządzenie raportu początkowego nie jest konieczne;
  • program zapobiegania awariom;
  • operat przeciwpożarowy;
  • potwierdzenie dokonania wszystkich wymaganych opłat za rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.

Kiedy pozwolenie zintegrowanie nie jest wydawane?

Niekompletny wniosek czy błędy w raporcie początkowym – to przykładowe powody, dla których urząd odmówi wydania pozwolenia. Jednak takich sytuacji jest więcej. Na pozwolenie zintegrowane nie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy wcześniej zostali ukarani za przestępstwo przeciwko środowisku – nie działali zgodnie z ustawą prawo ochrony środowiska.

Niekiedy odmowa wydania pozwolenia zintegrowanego ma związek z możliwym przekroczeniem standardów jakości środowiska czy standardów emisyjnych. Inny powód, dla którego przedsiębiorca może spotkać się z odmową, to możliwe oddziaływanie instalacji na zdrowie ludzi.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »