Kategoria: Sprawca

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje za przypadkowe wyniesienie produktu ze sklepu

Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 2017-11-27

Wyniosłem z marketu budowlanego przypadkowo produkt - małą część pewnego zestawu narzędzi. Zostałem zatrzymany za kradzież. Jak to będzie potraktowane? Czekam na wezwanie na policję i zastanawiam się, jakie konsekwencje mi grożą.

Małgorzata Rybarczyk

»Wybrane opinie klientów

Błyskawicznie udzielona porada prawna. Wyczerpujące omówienie problemu oraz wskazanie innej możliwości postępowania. Polecam eporady24.pl osobom zainteresowanym poradą prawną.
Bożena
Bardzo szczegolowa i dokladna odpowiedz i bardzo pomocna bo wiem co mam dalej robic.Dziekuje.
Ewa
Bardzo dziękuję za porady które były bardzo fachowe, dokładne i bardzo szybko w niskiej cenie. Miałem możliwość zadania dodatkowych pytań w okresie kilku tygodni na które otrzymałem szybko odpowiedzi w tej samej cenie. Na pewno jak zajdzie taka potrzeba będę korzystał z serwisu ePorady24 oraz polecał w rodzinie i moim znajomym.
Stanisław, technik mechanik
Bardzo szybka i fachowa odpowiedź. Szczególne podziękowania dla Pani Izabeli Nowackiej-Marzeion. Polecam każdemu, kto potrzebuje rozwiać prawne wątpliwości.
Anna
Profesionalizm i szybkie / sprawne załatwienie omawianego temat.
Grzegorz, 63 lata, Kontroler Ruchu Lotniczego -Warszawa Obszar /Instruktor STD

Jest to kwestia odpowiedzialności za dokonanie kradzieży zależy od wartości skradzionego mienia. Zgodnie z art. 119 § 1 Kodeksu wykroczeń kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Aktualnie, tj. w roku 2017, kwota ta wynosi 500 zł.

Dla zakwalifikowania Pańskiego zachowania istotne jest ustalenie, jaka jest faktyczna wartość skradzionego przez Pana mienia. Pojawia się tu pytanie, czy wartość należy ustalać od pełnej wartości mienia, czy tez elementu skradzionego faktycznie. Większość sądów uznaje, iż faktyczna wartością kradzieży jest wartość  danego elementu. Wyjątkowo tylko w sytuacji, gdy całość „zestawu” utraciła możliwość dalszego wykorzystania, przyjmowana jest pełna jego wartość jako wartość skradzionego mienia.

Tak więc zakładam, iż zestaw, o którym Pan mówi, może być dalej użytkowany bez tego elementu, który Pan ukradł, jak również, iż wartość tego elementu nie przekroczyła 500 zł. W takiej sytuacji odpowiadać będzie Pan za wykroczenie.

Jeżeli nie był Pan karany uprzednio, to zostanie Pan uznanym winnym zarzucanego czynu i w ramach kary skazany zostanie na karę grzywny. Grzywnę orzeka się w wysokości od 20 do 5000 zł. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe (art. 24 Kodeksu wykroczeń).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem karnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »