Adwokat do spraw karnych - jak wybrać najlepszego?

• Data: 2023-06-03 Autor: Artykuł Partnera

Życie pisze różne scenariusze. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie nam się zmierzyć z postępowaniem karnym, chociaż mało kto je planuje czy przewiduje. Kiedy już do niego dojdzie lub gdy widmo takiej sprawy pojawi się na horyzoncie, wybór odpowiedniego adwokata, któremu powierzy się swoją sprawę karną jest niezwykle istotny. Niekiedy stanowi jeden z najważniejszych wyborów, jak na przykład postawienie na lekarza, który ma poprowadzić leczenie poważnej choroby. Od tego wyboru zależy nie tylko przebieg i skuteczność obrony (w przypadku sprawcy przestępstwa) czy reprezentacji (w przypadku pokrzywdzonego przestępstwem), ale także komfort klienta, wynikający z możliwości zaufania i otrzymania wsparcia w nierzadko długim i stresującym procesie. Na rynku jest wiele ofert kancelarii adwokackich, stąd decyzja, która z nich będzie najlepsza do naszej sprawy, jest trudna. Aby sobie ten wybór ułatwić, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą być pomocne przy wyborze adwokata.

Adwokat do spraw karnych - jak wybrać najlepszego?

Doświadczenie w sprawach karnych

Jest to informacja, która jako pierwsza powinna zainteresować osobę poszukującą dobrego adwokata. Warto zweryfikować czy osoba, którą typujemy bądź którą nam polecono, to adwokat karnista. Gdy specjalizacja karna adwokata jest rozbudowana i posiada on doświadczenie w różnych rodzajach spraw – od wykroczeń po najpoważniejsze przestępstwa – to zyskujemy pewność, że profesjonalnie zaopiekuje się naszą sprawą. Warto także sprawdzić, czy dany adwokat współpracuje z biegłymi, rzeczoznawcami, detektywami i specjalistami z innych dziedzin. Jeśli tak, to oznacza, że w pełni angażuje się w jak najlepszą pomoc dla swoich klientów, korzystając ze wsparcia ekspertów i traktując powierzoną mu sprawę kompleksowo.

Wielozadaniowość

Każdy dobry adwokat do spraw karnych powinien doradzać swojemu Klientowi na każdym etapie sprawy. Powinien zarówno prowadzić obronę podejrzanego, oskarżonego lub skazanego – w przypadku spraw sprawców, jak i reprezentować pokrzywdzonego w charakterze pełnomocnika, oskarżyciela posiłkowego, oskarżyciela prywatnego czy subsydiarnego oskarżyciela posiłkowego – w przypadku ofiar. Adwokat znający się na sprawach karnych wie, jak sporządzać pisma (w tym także wnioski i środki zaskarżenia), w jaki sposób występować przed sądem czy organami ścigania, jakie inicjatywy podejmować w danym postępowaniu, aby osiągnąć zamierzony cel. Obowiązków adwokata od spraw karnych jest oczywiście wiele, a jeżeli jest dobry, to będzie umiał sobie z nimi poradzić.

Podejście do etapu przedprocesowego

Adwokata można szukać na każdym etapie swojego postępowania karnego, lecz jeśli mamy możliwość skorzystać z jego usług od samego początku, warto zrobić to od razu. Każdy dobry adwokat wie, że etap poprzedzający proces sądowy w sprawach karnych jest niezwykle istotny – dzieje się on jeszcze przed wszczęciem postępowania i często przed podjęciem przez organy ścigania pierwszych czynności. Im szybciej zaangażujemy adwokata, tym lepsze i skuteczniejsze działania będzie on mógł podjąć. Adwokat ten będzie mógł ustalić najlepszą dla naszej sprawy strategię procesową.

Zaangażowanie, empatia i zaufanie

Empatia i wsparcie psychiczne są jednymi z najtrudniejszych umiejętności w kontakcie z klientem kancelarii adwokackiej. Dobry adwokat od spraw karnych wie, że postępowanie karne czy to dla ofiary przestępstwa, czy dla jego sprawcy często jest sprawą życia i śmierci, niezwykle stresującą, o ogromnym ładunku emocjonalnym. Dlatego też, oprócz umiejętności merytorycznych, adwokat powinien umieć okazywać wsparcie na każdym etapie postępowania, a także sprawiać, aby klientowi towarzyszyło przekonanie, iż jego prawnik panuje nad sytuacją i jest w pełni zaangażowany w jego sprawę. Ponadto ważne jest, aby wybrany adwokat był dostępny dla swojego klienta częściej niż tylko w trakcie spotkań czy czynności procesowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze danego adwokata warto się upewnić, czy wzbudza on nasze zaufanie nie tylko jako powiernik, lecz także jako ostoja. Jeśli tak, to jesteśmy o krok bliżej do korzystnego zakończenia naszej sprawy karnej.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-budowlane.info

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

spolkowy.pl

prawo-cywilne.info

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

praworolne.info

ewindykacja24.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »