Autor: Marek Gola
Otrzymałem wezwanie na policję w celu złożenia zeznań w sprawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Miałem kilka razy kontakt z chłopakiem, od którego kupiłem trzy raz mef. Ten znajomy został złapany i domyślam się, że z jego telefonu doszli do mnie. Co mówić na przesłuchaniu?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k. oraz przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii zwanej dalej ustawą.
Z treści Pana pytania wynika, że został Pan wezwany do stawiennictwa na komisariacie policji w sprawie o przeciwdziałaniu narkomanii. W przeszłości trzykrotnie zakupił Pan od pewnego mężczyzny „mef”. W chwili obecnej zastanawia się Pan co mówić na przesłuchaniu.
W pierwszej kolejności wskazać należy, iż stronami postępowania karnego w fazie postępowania przygotowawczego są pokrzywdzony i podejrzany (osoba, której przedstawiono zarzuty). Z uwagi na powyższe nie może Pan składać jakichkolwiek wniosków dowodowych. Na pewno musi się Pan stawić na przesłuchanie. Może Pan odmówić odpowiedzi na pytania. Zgodnie z art. 183 K.p.k. świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
Zwrócić należy uwagę na pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 lutego 1987 r., sygn. akt II KR 22/87, zgodnie z którym „organ prowadzący postępowanie ma – w myśl art. 10 i 173 § 2 k.p.k. – obowiązek pouczenia świadka o przysługującym mu z mocy art. 166 § 1 k.p.k. prawie uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić na odpowiedzialność karną tego świadka lub osobę dla niego najbliższą. Jednakże obowiązek ten ciąży na organie prowadzącym postępowanie tylko wtedy, gdy świadkowi lub jego najbliższym rzeczywiście grozi odpowiedzialność karna, a nie odpowiedzialność cywilna lub dyscyplinarna”.
Korzystny dla Pana pogląd wyraża Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 kwietnia 1977 r., sygn. akt II KR 38/77, zgodnie z którym „przepisy art. 166 i 173 § 2 k.p.k. mają na celu ochronę interesów świadków, wobec czego tylko świadkowie, których sąd nie pouczył o przysługującym im prawie uchylenia się od odpowiedzi na pytania i którzy z uprawnienia tego ze szkodą dla siebie nie skorzystali, mogą się powoływać na naruszenie tych przepisów, oskarżony natomiast uprawnienia takiego nie ma (arg. z art. 374 § 3 k.p.k.)”.
Jak pokazuje jednak moja praktyka, wówczas co do zasady organa ścigania stawiają zarzut takiej osobie, albowiem jej działanie zmierza do uniknięcia odpowiedzialności. Wyraźnie jednak podkreślić należy, iż nie ma Pan wiedzy co znajduje się w aktach sprawy, a co za tym idzie, nie może Pan założyć, że jest wiedza co Pan kupił, kiedy i ile.
Jeżeli zdecydowałby się Pan zeznawać, wówczas moim zdaniem szansą dla Pana jest przepis art. 62a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którym, jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w art. 62 ust. 1 lub 3, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Warunkiem sine qua non (warunkiem koniecznym) jest, aby ujawniona nieznaczna ilość była przeznaczona na własny użytek. Niewielka ilość narkotyku stwarza pewne domniemanie faktyczne, że może być użyta (zażyta) tylko przez sprawcę. Zasadnym jest zatem ustalenie w jakim miejscu zostało ujawnione posiadanie narkotyków, a także w jakich okolicznościach. Nie ulega wątpliwości, iż konieczne jest także ustalenie jakiej treści wyjaśnienia złożył Pana znajomy w toku postępowania przygotowawczego.
Spotkanie ze starym znajomym
Adam spotkał dawnego kolegę ze szkoły, który zaproponował mu wspólne wyjście na imprezę. Podczas rozmowy wspomniał, że ma „coś mocniejszego” do zabawy. Adam kupił od niego niewielką ilość środka na własny użytek. Kilka tygodni później dostał wezwanie na komisariat – okazało się, że znajomy został zatrzymany, a policja przeanalizowała jego kontakty.
Nieświadome wplątanie się w kłopoty
Kasia była na domówce u znajomych, gdzie ktoś częstował gości substancjami psychoaktywnymi. Po kilku dniach dostała wezwanie na policję – okazało się, że organizator imprezy został zatrzymany za posiadanie większej ilości narkotyków. Ktoś wskazał ją jako osobę, która mogła coś kupić, mimo że sama nic nie brała.
Transakcja w wiadomościach
Michał przez komunikator zamówił kilka razy niewielkie ilości substancji od tej samej osoby. Nie myślał, że może mieć z tego problemy, dopóki nie dostał wezwania na policję. Sprzedawca został złapany, a w jego telefonie znaleziono całą historię rozmów, w tym wiadomości od Michała. Teraz musi zdecydować, co powiedzieć na przesłuchaniu.
Wezwanie na policję w sprawie przeciwdziałania narkomanii może być stresującym doświadczeniem, zwłaszcza gdy wynika z wcześniejszych, nawet sporadycznych kontaktów z osobą zatrzymaną za handel substancjami psychoaktywnymi. Istnieje możliwość odmowy składania zeznań, jeśli mogłyby one narazić świadka na odpowiedzialność karną. W przypadku przyznania się do zakupu niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek, kluczowe może być powołanie się na niską szkodliwość społeczną czynu, co daje szansę na umorzenie postępowania. Każda sytuacja jest jednak inna, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje opcje i w razie potrzeby skonsultować się z prawnikiem.
Jeśli otrzymałeś wezwanie na policję w sprawie o przeciwdziałanie narkomanii i nie wiesz, jak postępować, skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej online. Oferujemy rzetelne porady dostosowane do Twojej sytuacji, analizę możliwych konsekwencji oraz wskazówki dotyczące strategii obrony. Nasza pomoc jest szybka, poufna i dostępna bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie i podjąć świadome decyzje w swojej sprawie.
1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego - Dz.U. 1997 nr 89 poz. 555
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 23 lutego 1987 r., sygn. akt II KR 22/87
3. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 kwietnia 1977 r., sygn. akt II KR 38/77
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika